Nejlepší webové alternativy pro desktopové aplikace

Dostatečný komfort pro práci již dávno nenabízejí jenom desktopové aplikace. Stále častěji se objevují jejich webové alternativy, které s využitím maxima moderních technologií slibují splnění nejrůznějších úkolů. Vyzkoušejte kancelářské programy, úpravu fotek, střih videa nebo antiviry přímo na webu.

Výhoda webových aplikací spočívá v jejich dostupnosti téměř odkudkoli. Máte-li k dispozici připojení k internetu a je-li daná aplikace schopna vytvořená data také uchovávat, v podstatě můžete pracovat odkudkoli. Uživatelský komfort aplikace je často velmi podobný klasickému desktopovému programu, navíc je řada webových aplikací k dispozici zdarma. Alespoň v nějaké základní podobě.

Tento článek vyšel 30. 8. 2010. Po pěti letech jej aktualizuji. Texty i obrázky níže jsou v původní podobě, jen jsem doplnil informace o aktuálním stavu věcí. Je velice zajímavé sledovat, kolik služeb zmizelo v zapomnění, kolik z nich koupil někdo větší nebo které se po pěti letech vůbec nezměnily.

Nevýhodou aplikací běžících v prostředí webového prohlížeče je právě toto omezení. Nejsou schopny plné integrace s operačním systémem ani mezi sebou. V lepším případě jsou vzájemně propojeny některé aplikace stejného výrobce - například z přílohy Gmailu si můžete otevřít dokument v Google Docs. S příchodem cloudových úložišť se ale vše může změnit. Na internetu budete mít zabezpečený disk se svými daty a webové aplikace k němu budou přistupovat podobně jako desktopové programy k datům v počítači.

Microsoft Office Web Apps a Dokumenty Google

Pokud není tvorba dokumentů, tabulek a prezentací vaším denním chlebem, možná si vystačíte s prohlížeči od Microsoftu (Word Viewer, Excel Viewer, PowerPoint Viewer) a pro tvorbu dokumentů budete využívat webovou kancelář. Microsoft nedávno představil novinku v podobě Microsoft Office Web Apps, která nabízí velmi podobné uživatelské prostředí jako desktopová Microsoft Office 2010. Postupně do ní přibývají další funkce. Dokumenty zde vytvořené můžete ukládat do bezplatného úložiště SkyDrive s kapacitou 25 GB.

Microsoft Office Web Apps

Microsoft Office Web Apps

07/2015: Zde nastalo poměrně hodně změn. Online kancelář Microsoftu se jmenuje Office Online, SkyDrive je nyní OneDrive, kapacita úložiště se zvýšila. A předpokládám, že Office Viewery snad dnes už ani nikdo nepoužívá.

Google nabízí svou sadu webových kancelářských aplikací již řadu let pod označením Dokumenty Google, Google Docs. Uživatelské prostředí vychází z klasického rozhraní s programovou nabídkou a pásem karet. Dokumenty jsou ukládány společně s dalšími soubory ve vlastím úložišti Google. Nedá se jednoznačně říci, která webová kancelář je lepší, rozhodnutí bude spíše na tom, které další internetové služby těchto firem využíváte.

Dokumenty Google

Dokumenty Google

07/2015: Chtělo by se říci, že kancelář Google se vůbec za těch pět let nezměnila. Ale koukněte se pečlivěji. Lišta nástrojů je nyní jinačí, než na výše uvedeném obrázku. Přibyly také některé funkce a samozřejmě se změnilo ukládání a vůbec promo diskového úložiště Google.

Gmail a Hotmail

Hotmail od Microsoftu ani Gmail od Google nejsou jen tak obyčejné e-mailové schránky. Jejich uživatelské prostředí se opět přibližuje desktopovým aplikacím, můžete je (zejména Gmail) obohatit od další funkce. Nabízejí rychlé zabudované vyhledávání a kapacitu několika GB pro uložení vašich zpráv. Disk v počítači tak můžete od těchto dat osvobodit a volné místo využít pro jiné účely.

Hotmail

Hotmail

07/2015: opět zásadní změna. Gmail prošel řekněme evolucí ve svém designu a funkcích. Lehce se změnil jeho vzhled a funkcionalita přibývá postupně. Nejnověji například možnost zrušení odeslaného mailu půl minuty po jeho vypuštění do světa (funkce byla do června volitelná v laboratoři Google). Mnohem zajímavější transformaci prodělal Hotmail. Ten je nyní Outlook.com, je bez reklamy, ze zcela jiným designem a propojený s cloudovým úložištěm OneDrive. U obou služeb došlo také ke změnám podmínek, za kterých je bylo možné využívat na vlastní doméně.

SlideRocket - tvorba prezentací

Jestliže webové kanceláře Microsoftu a Google nabízejí i tvorbu prezentací, SlideRocket je určen pro ty uživatele, kteří hledají především tvorbu prezentací. Je to skutečně specializovaná webová aplikace pro tvorbu působivých prezentací a jejich následné sdílení. Prezentace lze opatřit zvukovým doprovodem, lze do nich vkládat Flash i video, k dispozici máte připravené šablony. Bezplatná verze SlideRocket nabízí 250 MB prostor pro uživatele a omezení na 15 MB pro jeden soubor. Placené verze začínají na 12 USD za měsíc.

Sliderocket

Sliderocket

07/2015: SlideRocket se sloučil se službou ClearSlide a více se zaměřil na byznysovou sféru.

Acrobat.com - kancelář od Adobe

Kancelář od Adobe je další ukázkou webové aplikace, která kombinuje webové úložiště a online tvorbu dokumentů. K dispozici má i desktopové rozhraní, pracující s webovým úložištěm. Pomocí Acrobat.com vytvoříte textové dokumenty, tabulky i prezentace, vše samozřejmě velmi rychle zkonvertujete do PDF. Dokumenty lze uspořádat do různých složek a pracovních prostorů, sdílet je s ostatními uživateli a prohledávat.

Acrobat.com

Acrobat.com

07/2015: velké změny nastaly u Adobe. Objevil se jejich "kreativní cloud", do kterého se přetransformovaly dříve samostatné online projekty. Změnila se také cenová politika. V roce 2014 Adobe koupil a do svého cloudu začlenilo také níže uvedenou službu Aviary.

Aviary - obrázky a hudba online

Pokud vás místo dokumentů zajímá spíše kreativní tvorba grafiky, úprava obrázků nebo skládání hudby, pak nevynechejte webové stránky aviary.com. Pro tyto činnosti zde totiž najdete vše potřebné. S nástrojem pro tvorbu hudby vytvoříte nové skladby poskládáním několika zvukových vzorků. V obrázkovém editoru upravíte své fotografie, ve vektorovém editoru vytvoříte novou grafiku.

Nechybí nástroje pro zachytávání obrazovky nebo doplňování efektů k fotografiím. Všechny aplikace se otevírají v samostatném okně webového prohlížeče a svým rozhraním připomínají klasické desktopové programy. V obrazových editorech využijete kombinaci vektorových a rastrových vrstev.

Aviary

Aviary

JayCut - úprava videa online

Na Maxiorlovi jsem kdysi zveřejnil článek o službě eyespot. Šlo o zajímavý web, na kterém jste si mohli upravit své nahrávky nejen z mobilních telefonů. Eyespot je bohužel již minulostí. Naštěstí je zde jiný nástroj pro úpravu videa online.

JayCut nedávno spustil novou verzi a nabízí opravdu povedené uživatelské rozhraní pro práci s videem. Do dvou stop přetáhnete videa, k dispozici je i samostatná zvuková stopa. Jednotlivé části filmu opatříte přechodovými efekty, doplníte do něj titulky nebo obrázky. Hotové video můžete publikovat na YouTube nebo stáhnout do počítače ve formátech Flash H.264, MPEG-4 H.264 a AVI - XviD.

JayCut

JayCut

07/2015: online video editor JayCut momentálně nefunguje. Na druhou stranu, video můžete upravovat online i přímo na YouTube.

Úprava fotek online

Snad nejvíce povedených online aplikací hned po kancelářích najdete ve sféře online editorů fotografií. K těm nejznámějším patří bezesporu Picnik spolupracující s různými webovými galeriemi a nabízející množství funkcí pro úpravu a vylepšení fotografií.

Picnik

Picnik

07/2015: O Picniku jsem měl nejen na Maxiorlovi spoustu článků. Když Google tento produkt ukončil, docela mě to mrzelo. Pokud by vás zajímaly další nástroje pro Úpravu fotek a obrázků online, klepněte na odkazovaný článek.

Konkurentem Picniku může být webová podoba známého editoru Photoshop. Na adrese photoshop.com najdete docela povedený editor, který vás provede úpravami fotografií tak, že pro každé vylepšení nabízí několik náhledů, z nichž si zvolíte výsledný vzhled fotografie.

Photoshop.com

Photoshop.com

Další webové aplikace

Na webu najdete i množství jiných, menších webových aplikací. Vyzkoušejte například online komunikaci prostřednictvím služby Meebo, která podporuje nejznámější IM protokoly. Své webové alternativy mají i ICQ a Google Talk s Windows Live Messengerem. Pokud vám nebude stačit zabudovaná podpora archivů ZIP ve Windows a nechcete instalovat doplňkový program, můžete k rozbalení souborů použít web wobzip.org. Podporuje formáty 7z, ZIP, GZIP, BZIP2, TAR, RAR, CAB, ISO, ARJ, LZHCHM, Z, CPIO, RPM, DEB a NSIS.

Pro práci se soubory slouží také aplikace ZamZar. Na tomto webu si můžete převádět soubory mezi různými formáty. Zajímavou službu nabízí i web bitlet.org. Najdete na něm webový stahovač torrentů. Velmi oblíbené jsou online skenery antivirových programů, například ESET Online Scanner nebo Kaspersky File Scanner.

07/2015: Meebo utnul Google ve prospěch své sítě Google+. Bitlet nefunguje. ESET Online Scanner je k dispozici stále, Kaspersky nyní nabízí produkt ke stažení.

Webové operační systémy

Jedním ze směrů, kterým se mohou webové aplikace vydat, je nejenom propojení s webovým úložištěm, ale seskupení do celého prostředí, které lze nazvat webovým operačním systémem. Připojíte se k němu pomocí webového prohlížeče a najdete v něm vše potřebné pro svou činnost s počítačem. Přehled takových systémů najdete ve starším článku Webové operační systémy.

Pokud vás tato problematika zajímá, doporučuji kouknout rovněž na web icloud.com. Zde najdete další webový operační systém s úložištěm až pro 100 GB dat. Zaujme vás nejenom tím, že je rychlý a částečně lokalizován i do češtiny, ale třeba i nástrojem pro vývoj dalších programů pro toto prostředí.

Webový operační systém iCloud

Webový operační systém iCloud

07/2015: Docela by mě zajímalo, kolik ze současných uživatelů Apple a iCloudu tuší, že na doméně icloud.com kdysi fungovalo něco jako prostředí připomínající operační systém ovládaný přes webový prohlížeč. Každopádně jeho existence je minulostí.

Spolu s aktualizací článku bych ještě doplnil tip na službu Canva. Najdete na ní spousty obrázků v různých formátech s připraveným textem, který si snadno v prohlížeči přepíšete na vlastní a takto upravený obrázek si stáhnete do počítače.

Canva

Z podobného soudku je také webová aplikace FotoJet sloužící k tvorbě koláží z vašich fotografií. Vyberete si šablonu, nahrateje do ní obrázky, upravíte texty a stáhnete si výsledek.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Super clanek Honzo, jeste bych zminil nejake sluzby na organizaci casu/ukolu. Klasika je Evernote + Remember the Milk. Nema nekdo tip na dobrou GTD sluzbu + app pod Android?

Profile picture for user Jan Polzer

No vidíš, na Evernote bych zapomněl. Asi je to tím, že jej nepoužívám. Vystačím si s kombinací Google Calendar, Google Tasks a synchronizací do androidího HTC Hero.

návštěvník

Kdyz uz je tu rec o androidu a poznamkach, tak na poznamky pouzivam aplikaci AK Notepad a zaroven ji synchronizuji na web snaptic.com.

návštěvník

Bezva článek :-) k práci s pdf bych ještě doplnil portál ilovepdf.com, kde lze bezplatně dělit a slučovat vaše pdf soubory až do velikosti 8Mb. Pokud potřebujete pdf konvertor, pak mám odzkoušenou spolehlivou a celkem kvalitní konverzi na freepdfconvert.com. K úpravě obrázků online doporučuji velice zajímavý nástroj sumopaint.com. Několikrát jsem taky potřeboval umístit na své obrázky vodoznak a hledal vhodný nástroj, až jsem našel portál watermark.ws s poměrně sofistikovaným nástrojem. Vřele doporučit mohu také službu uschovna.cz, kde lze velmi snadno ukládat a posílat objemější soubory, které vám neprolezou mailem. Na konverzi všeho možného pak mohu doporučit i media-convert.com. 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru