Kouzla a čáry v novém Photoshopu CS3 Extended

Adobe Photoshop CS3 Extended, který se nachází v programovém balíku Adobe Creative Suite3 Production Premium, je vynikající grafický program určený všem profesionálům pracujícím s obrazem na počítači. Nová verze Photoshopu obsahuje spoustu zajímavých funkcí a vlastností, které stojí za to si zmínit. Verze s přídomkem Extended má oproti klasickému Photoshopu navíc několik dalších zajímavostí, které v běžné verzi nenajdete, případně je v ní můžete používat pouze v omezené podobě.

Chytré filtry

Photoshop CS3 Extended umožňuje díky tzv. chytrým filtrům (Smart Filters) přidávat a měnit nastavení různých efektů na obrázku. Chytré filtry se aplikují na obrázek, aniž by došlo ke změně původních obrazových dat. Zatímco u původních filtrů se obrázek okamžitě zkreslí a jediná možnost návratu je smazání akce z historie operací, u chytrých filtrů je na vybranou vrstvu aplikován efekt, jehož vlastnosti lze snadno měnit, skrývat jej nebo kdykoli později zcela odstranit. Aby bylo možné Smart Filters použít, musíte nejprve převést aktuální vrstvu na tzv. Smart Object.

Adobe Photoshop CS3 Extended
 
Použití klasického filtru
 
Adobe Photoshop CS3 Extended - Smart Filters
 
Všimněte si možností úprav díky Smart Filters

Vylepšené výběry

Také vás nudí výběry oblastí na obrázku? Photoshop CS3 nyní nabízí nástroj Quick Selection – rychlý výběr. Dříve se k výběru větších ploch se stejnou barvou používala magická hůlka. Ta je zachována i v novém Photoshopu. Quick Selection jde však dále. Tímto nástrojem jednoduše táhnete po oblasti, kterou chcete vybrat a ta je ihned označována do výběru. Nemusíte se tak zdržovat postupným označováním více oblastí pomocí magické hůlky nebo výběrem pomocí jiných nástrojů.

Adobe Photoshop CS3 Extended - Quick Selection

 

Výběry jsou díky Quick Selection mnohem rychlejší a jednodušší

Quick Selection samozřejmě umožňuje měnit velikost označovacího štětce, přidávat i odstraňovat části výběru, procházet všechny vrstvy a především později dolaďovat rozměry vybrané oblasti. V pomůcce Refine Edge nastavíte rozpětí oblasti, kontrast, rádius, nebo rozšíření či zúžení výběru. Stačí umístit ukazatel myši nad jednotlivé možnosti úprav a Photoshop vám ihned sdělí, jak přesně danou funkci využít a s čím vám pomůže. Zajímavá je změna pohledu na vybranou, resp. neoznačenou oblast. Vedle běžného zobrazení výběru lze použít poloprůhledný červený překryv, skrýt oblast za černou barvu, vyplnit ji bíle, anebo zobrazit černobílou masku.

Adobe Photoshop CS3 Extended - Refine Edge
 
Adobe Photoshop CS3 Extended - Refine Edge
 
Adobe Photoshop CS3 Extended - Refine Edge
 
Různé způsoby vykreslení a úprav vybrané oblasti

Vylepšené kompozice

Zajímavostí nového Adobe Photoshopu CS3 je automatické přizpůsobování vrstev a obrázků, které mají podobný obsah. Photoshop dovede sám vrstvy přizpůsobit tak, aby po vzhledové stránce vypadal vytvořený obrázek přirozeně, dojde tedy k úpravám barev, ostrosti, vyhlazení a podobně.

3D grafika ve Photoshopu

Adobe Photoshop CS3 v podobě Extended nabízí základní práci s trojrozměrnou grafikou. To vám otevírá při návrhu různých propagačních materiálů cestu k mnohem lepším výsledkům. Představte si, že tvoříte návrh obalu krabice nějakého výrobku. Grafiku máte připravenu a nyní ji přímo ve Photoshopu jednoduše navlečete na připravený trojrozměrný objekt. Výsledek je vynikající. Photoshop Extended podporuje asi většinu nejčastěji používaných formátů trojrozměrné grafiky – 3DS, OBJ, U3D, KMZ a COLLADA.

Adobe Photoshop CS3 Extended - 3D

 

Trojrozměrná grafika otevírá návrhářům cestu k lepším výsledkům

Úpravy videa? Žádný problém

Možnost upravovat a dokreslovat grafiku do jednotlivých snímků importované videosekvence je krásnou ukázkou toho, jak jsou jednotlivé aplikace ze sady Production Premium navzájem propojeny. Vedle klasického kreslení a doplňování textu do videa mě zaujala možnost klonování částí obrázků napříč různými snímky ve videu. Snímky z videa jsou importovány jako vrstvy, přičemž při importu si zvolíte, zda se načte celé video nebo pouze jeho označená část a zda se použije jenom určitá frekvence snímků. Podporovány jsou soubory AVI, MPEG a MOV. WMV do Photoshopu nenačtete.

Měření, zpracování obrazu, podpora HDR

S kreativní grafikou příliš nesouvisí nástroje pro měření různých úseků na obrázku nebo v importované 3D grafice, ale jde o natolik zajímavou funkci, že ji musím zmínit. Pomocí pravítka poměříte jednotlivé části obrázku. Aby to k něčemu bylo, musíte samozřejmě nastavit měřítko obrázku a měření tak kalibrovat. Jednotlivé body měření lze uchovávat a výsledky exportovat do textového souboru, kde jsou jednotlivé záznamy odděleny tabulátory. Lze je tak snadno načíst třeba do Excelu.

Adobe Photoshop CS3 Extended

 

Naměřené body lze exportovat pro další použití v jiných programech

[adsense:250x250:2:2]

Uživatelské rozhraní se dočkalo několika drobných změn, žádné radikální změny (jako třeba přechod na vzhled GIMPu) se neodehrály. Jde spíše o vylepšení stávajících funkcí a ovládání. Protože mám možnost srovnání (pouze) s Photoshopem CS, musím říct, že v Adobe odvedli v použitelnosti ovládání velký kus práce. Vše je nyní přehlednější a dostupnější. Vyžaduje to samozřejmě monitor s dostatečně velkým rozlišením obrazovky, to by ale u grafiků neměl být problém.

Uchvátili vás HDR obrázky, na kterých vidíte široké spektrum barev? Při správné kompozici jde o něco skutečně úchvatného. Adobe Photoshop CS3 Extended nabízí podporu pro 32bitové HDR obrázky. Bez problémů lze používat štětce, filtry, výběry a další oblíbené nástroje.

Systémové nároky, cena

Photoshop je jakožto grafický program o něco méně náročný na výkon počítače než jeho videoeditační kolegové z balíku Adobe CS3 Production Premium. Přesto je ale třeba mít na paměti, že budete potřebovat výkonný počítač. Minimem by tedy mělo být použití Pentia 4, 512 MB RAM, 64 MB grafické karty. Na disku počítejte s 1 GB, v případě verze pro Mac se 2 GB. Photoshop i Photoshop Extended poběží v operačních systémech Windows XP SP2, Windows Vista a Mac OS X v.10.4.8.

Adobe Photoshop CS3 Extended - boxshot

Udávaná cena Photoshopu CS3 Extended je 999 USD, upgradovat lze za 349 USD. Porovnejte si to s cenou za celou sadu Adobe Creative Suite 3 Production Premium, která činí 1 699 USD.

Sledujte dále Maxiorla, v dalších dnech tu najdete informace o dalších programech z balíku Adobe Creative Suite 3 Production Premium. K navštívení doporučuji také web Adobe, kde si prohlédněte video s ukázkami většiny novinek ve Photoshopu CS3.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru