Kniha Drupal - Podrobný průvodce tvorbou a správou webů podruhé

Aktualizováno 19. října 2008: První česká kniha o redakčním systému Drupal je nyní k dispozici i ve druhém, aktualizovaném vydání. Změn je několik, týkají se především úprav textů a obrázků tak, aby kniha reflektovala změny v Drupalu 6 a sousvisejících modulech. Nejvýraznějšími úpravama tak pošly pasáže týkající se instalace, modulů Views, CCK, IMCE a dalších. Upravil jsem samozřejmě části o tvorbě témat a modulů. Do knihy jsem na četná přání zařadil také více informací na téma Drupal a obrázky.

Kniha Drupal - Podrobný průvodce tvorbou a správou webů podruhé

Původní text tohoto článku:

Je mi potěšením oznámit, že má v pořadí již třetí kniha je již na světě a zájemci si ji mohou zakoupit. Jak možná víte, tato kniha je věnována redakčnímu systému Drupal. Své si v ní najdou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé, zabývá se však i tvorbou témat vzhledu a vytvářením nových modulů, takže určitě zaujme i zkušenější uživatele Drupalu. Co v ní tedy konkrétně najdete?

Poté, co vás seznámím s instalací redakčního systému Drupal, jeho nastavením a uvedením do provozu se dozvíte, jak vkládat obsah, jakým způsobem vytvářet různé typy obsahu, jak zpracovávat navigaci, kategorie nebo ankety.

Podrobný výčet všeho, co v knize najdete, je zde:
 • Instalace, nastavení a uvedení Drupalu do provozu
 • Tvorba webových stránek s navigací, kategoriemi, články a dalšími prvky
 • Nastavení vzhledu stránek pomocí témat a šablon
 • Tvorba anket a diskusního fóra
 • Správa publikačního systému
 • Práce s uživatelskými účty
 • Vytvoření blogu, webového portálu nebo fotogalerie
 • Podrobný popis vybraných modulů pro Drupal
 • Prohlížení statistik
 • Tvorba vlastních modulů a témat
 • Časté chyby webdesignérů a blogerů
 • …a mnoho dalšího.

Kniha Drupal / Drupal Book

Ke knize je přiloženo CD s několika programy pro vývoj webu a samozřejmě s instalací Drupalu. V knize je spousta praktických příkladů a také popis bývalého webu časopisu Computer, o který si tu, na Drupal.cz i na Živě.cz spousta z vás říkala.

Budete-li mít ke knize jakýkoli dotaz, pak jej prosím uvádějte do speciálně zřízeného fóra zde na Maxiorlovi (odkaz Kniha Drupal, odkaz na druhé vydání). Ukázky kapitol najdete na webu Computer Pressu, který knihu vydal. Jen upozorňuji, že již s časopisem Computer ani se Živě.cz nespolupracuji, což ještě text u prvního vydání knihy nebere v úvahu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Včera jsem "ulít" a v radostném nadšení jsem koupil knihu Drupal u Frause v Plzni. Bohužel jsem si něvšiml, že to je první vydání a doma jsem si nainstaloval Drupala 6.9. Je mezi knihami (nebo spíše Drupaly 5 a 6) velký rozdíl?

Díky za odpověď.

Profile picture for user Jan Polzer

Tak to jste měl asi docela pech. Co vím, tak je první vydání skoro všude vyprodáno a na pultech by měla být jen dvojka.

Rozdíly - v základu ne, i první vydání Vám ozřejmí ovládání Drupalu tak, abyste mohl bez problémů pracovat s 5 a 6. Alespoň jsem se to snažil tímto způsobem koncipovat.

Druhé vydání je zcela zaměřeno na Drupal 6 a rozdíly jsou především v popisu modulů. Třeba Views2 a CCK mají v Drupalu 6 odlišné nastavení. Přibylo také několik kapitolek o práci s obrázky a nastavení vizuálních editorů.

návštěvník

Tato kniha na trhu chyběla. Gratuluji ke skvělému počinu.

návštěvník

Aha tak si autor. Kniha mi pride po velkej noci tak som zvedavy ci na zaklade informacii v knihe ziskanych vytvorim hodnotu aspon v hodnote 2000sk:) (kniha - 430sk + cas straveny citanim knihy) Bookmarkol som si tvoju page, len tak dalej.

návštěvník

Tak kniha precitana. Oplatila sa.

Ja v druple robim priblizne 9meciacov a spravil som uz.. takto narychlo ma napada 5 stranok(to je cislo;) Ta posledna ide so mna ako z chlpatej deky. Tvoja kniha ma nastartovala ju dokoncit. Ď

tatry ubytovanie

návštěvník

Knihu také vlastním a musím říct, že mi v mnoha věcech velmi pomohla. S Drupalem pracuji teprve několik měsíců a jsem spokojen. Velmi dobrý redakční systém. Měl bych pár dotazů pokud bych mohl někdy obtěžovat.

Marek Klásek

Profile picture for user Jan Polzer

Jsem rád, že Vám kniha pomohla. Na případné dotazy odpovím, pokud budu vědět. Bez obav je pište do fóra.

návštěvník

Gratuluji k druhému vydání. Ať její popularita jen a jen stoupá, stejně jako její prodeje :-)

návštěvník

No to je bordel ;). Mám asi to první vydání a jak se dostanu teď k těm novinkám v tom třetím? Není někde dostupné na základě vstupu přes opsání pátého slova na x té stránce nebo tak? ;)

návštěvník

Ahoj, prave jsem si ji koupil :-) Hodne zdaru autorovi do dalsich děl!

mh

návštěvník

Momentálne sa borím so svojím webom, ktorý som sa rozhodla mať na Drupale...chcela som to zvládnuť aj bez kúpy knihy, veď fór a blogov je požehnane, ale prichádzam na to, že kniha o Drupale bude užitočnejšia, tam je všetko pokope a nemusím to stále pracne vyhľadávať a potom aj filtrovať relevantné informácie. Každopádne vrelá vďaka, myslím, že hovorím za všetkých začiatočníkov!!

návštěvník

dobrý den, učím se pracovat s redakčním systémem drupal, velmi mi k tomu pomahaji vaše stranky. Ale vzhledem k tomu, že jsem od svého poskytovale hostingu dostal  drupala 7. tak mam trochu problem. Momentalně zapasím s obrázkama, ale bohužel pro sedmičkovou verzi nejsou zastím moduly TinyMCE a netuším jak jinak to vyřešit. Nevíte co bych s tím mohl udělat. Děkuji

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, podobný dotaz patří tu do fóra, nikoli pod článek o knize, navíc o knize věnované Drupalu 6. Pro Drupal 7 mám jinou knihu.

Co se týče dotazu, použijte modul WYSIWYG, ten pracuje jak s editorem TinyMCE, tak s CKeditorem a řadou dalších.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru