Jak se vyhnout katastrofě – aneb provádíme údržbu PC a vybíráme kvalitní servis!

Počítač je věc křehká, a pokud se mu nedostává pravidelné péče, může se lehce stát, že přestane pracovat a katastrofa je na světě. Přitom lze tomuto neštěstí snadno předcházet a to pravidelnou údržbou. Když už je to potřeba, tak i vybráním vhodného servisu. Podíváme se proto na zásady péče o počítač a poradíme i s vybráním servisu.

Pravidelnost se vyplácí

Pokud chcete po počítači maximální výkon po co nejdelší dobu, je pravidelná péče nezbytná. I když koupíte stroj se super výbavou, musíte počítat s tím, že jeho výkon nebude stejný věčně. Proto je nutné dodržovat některé zásady a o počítač se starat. Údržba počítače by měla proběhnout minimálně jednou měsíčně. Zabere zhruba půl hodinku času. Největšími hrozbami, které mohou způsobit vážné závady, jsou prach a také nedostatečná péče o software.

Servis PC

Jak se zbavit prachu ve 4 krocích:

  1. Připravte si pomůcky – nejlepší je menší a jemný štětec nebo malý kompresor. Nepoužívejte vysavač – ten by mohl některé části hardwaru poničit!
  2. Odstraňte kryt – stačí odmontovat šroubky. Nesahejte na součástky rukama!
  3. Jemnými pohyby pomalu odstraňte prach ze všech míst, kam dosáhnete. Postupujte pomalu a pečlivě. Na nic netlačte. Prach musíte odstranit i z ventilátoru (prachem zanesený ventilátor je častou příčinou hlučnějšího provozu počítače).
  4. Namontujte kryt zpět.

Prach odstraňujte pouze tehdy, když je počítač vypnutý. Vypojte ho i ze sítě. Po této údržbě by měl být chod počítače tišší a rychlejší. Důvod, proč odstraňovat prach je hlavně ten, že prach může způsobit trvalé poškození hardwaru!

5 zásad údržby softwaru

  1. Sledujte a pravidelně stahujte aktualizace a to hlavně pro programy, které využíváte nejvíce.
  2. Stahujte výhradně programy, které pocházejí z důvěryhodných zdrojů nebo kupte programy od výrobců (za stažení a používání nelegálních programů mohou hrozit vysoké sankce – více o nich zde).
  3. Z počítače odstraňte všechny programy, které nepoužíváte. Některé z nich totiž mohou zpomalovat start operačního systému (o tom, jak zrychlit start operačního systému, jsme psali již zde).
  4. Pravidelně používejte programy pro odstranění dočasných souborů jako je například CCleaner a podobné.
  5. Chod a stabilitu počítače také výrazně podpoří pravidelná defragmentace disku.

Pokud budete tyto zásady dodržovat, můžete se vyvarovat mnoha obtížím – snad nejkomplikovaněji z nich je záchrana dat z HDD.

Co dělat, když nefunguje

Pokud i přesto váš počítač nepracuje správně, je zřejmě porucha závažnější a je potřeba ji řešit dřív, než bude pozdě. V tuto chvíli je nutné vybrat kvalitní servis počítačů. Poznáte ho již podle služeb, které nabízí. Prvním známkou kvality je to, že servis nejdříve zjistí poruchu, poté vám sdělí cenu a pokud jí odsouhlasíte, začne s opravou. Vyvarujte se toho, že dáte počítač do servisu, který provádí opravy notebooků nebo klasických počítačů, ale cenu sdělí až na konci. Částkou byste mohli být nemile překvapeni.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru