Jak se vyhnout katastrofě – aneb provádíme údržbu PC a vybíráme kvalitní servis!

Počítač je věc křehká, a pokud se mu nedostává pravidelné péče, může se lehce stát, že přestane pracovat a katastrofa je na světě. Přitom lze tomuto neštěstí snadno předcházet a to pravidelnou údržbou. Když už je to potřeba, tak i vybráním vhodného servisu. Podíváme se proto na zásady péče o počítač a poradíme i s vybráním servisu.

Pravidelnost se vyplácí

Pokud chcete po počítači maximální výkon po co nejdelší dobu, je pravidelná péče nezbytná. I když koupíte stroj se super výbavou, musíte počítat s tím, že jeho výkon nebude stejný věčně. Proto je nutné dodržovat některé zásady a o počítač se starat. Údržba počítače by měla proběhnout minimálně jednou měsíčně. Zabere zhruba půl hodinku času. Největšími hrozbami, které mohou způsobit vážné závady, jsou prach a také nedostatečná péče o software.

Servis PC

Jak se zbavit prachu ve 4 krocích:

  1. Připravte si pomůcky – nejlepší je menší a jemný štětec nebo malý kompresor. Nepoužívejte vysavač – ten by mohl některé části hardwaru poničit!
  2. Odstraňte kryt – stačí odmontovat šroubky. Nesahejte na součástky rukama!
  3. Jemnými pohyby pomalu odstraňte prach ze všech míst, kam dosáhnete. Postupujte pomalu a pečlivě. Na nic netlačte. Prach musíte odstranit i z ventilátoru (prachem zanesený ventilátor je častou příčinou hlučnějšího provozu počítače).
  4. Namontujte kryt zpět.

Prach odstraňujte pouze tehdy, když je počítač vypnutý. Vypojte ho i ze sítě. Po této údržbě by měl být chod počítače tišší a rychlejší. Důvod, proč odstraňovat prach je hlavně ten, že prach může způsobit trvalé poškození hardwaru!

5 zásad údržby softwaru

  1. Sledujte a pravidelně stahujte aktualizace a to hlavně pro programy, které využíváte nejvíce.
  2. Stahujte výhradně programy, které pocházejí z důvěryhodných zdrojů nebo kupte programy od výrobců (za stažení a používání nelegálních programů mohou hrozit vysoké sankce – více o nich zde).
  3. Z počítače odstraňte všechny programy, které nepoužíváte. Některé z nich totiž mohou zpomalovat start operačního systému (o tom, jak zrychlit start operačního systému, jsme psali již zde).
  4. Pravidelně používejte programy pro odstranění dočasných souborů jako je například CCleaner a podobné.
  5. Chod a stabilitu počítače také výrazně podpoří pravidelná defragmentace disku.

Pokud budete tyto zásady dodržovat, můžete se vyvarovat mnoha obtížím – snad nejkomplikovaněji z nich je záchrana dat z HDD.

Co dělat, když nefunguje

Pokud i přesto váš počítač nepracuje správně, je zřejmě porucha závažnější a je potřeba ji řešit dřív, než bude pozdě. V tuto chvíli je nutné vybrat kvalitní servis počítačů. Poznáte ho již podle služeb, které nabízí. Prvním známkou kvality je to, že servis nejdříve zjistí poruchu, poté vám sdělí cenu a pokud jí odsouhlasíte, začne s opravou. Vyvarujte se toho, že dáte počítač do servisu, který provádí opravy notebooků nebo klasických počítačů, ale cenu sdělí až na konci. Částkou byste mohli být nemile překvapeni.

Autor článku: placená inzerce

Články označené jako placená inzerce jsou obsah, za který zadavatel inzerce zaplatil provozovateli tohoto webu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru