Jak se opravdu zbavit ovladačů tiskáren ve Windows 7?

Zobrazili jste si seznam tiskáren, označili zařízení, které už nepoužíváte, stiskli tlačítko Odebrat zařízení a přesto se tak nestalo? Stále vám v počítači zabírají místo staré ovladače? Mám pro vás tip, jak se jich snadno zbavit.

Jak jste si jistě všimli, na Maxiorlovi pokračuji se svými recenzemi tiskáren, které píši již několik let. Pro tyto účely mám vyhrazený počítač, ale občas si testovanou tiskárnu připojím i ke svému notebooku s Windows 7. Nedávno se mi stalo, že přestal fungovat ovladač pro Epson Stylus Photo PX700W, který jsem měl v systému ještě před upgradem z Windows Vista.

Přeinstalování nejnovější verzí určenou pro Windows 7 a staženou ze stránek Epsonu nepomohlo. Následovalo klasické kolečko s Ovládacími panely, odebráním všeho se slovem Epson v názvu a také odebrání tiskárny z ovládacích panelů. Po restartu se však odebrané zařízení stále objevovalo v systému. Naštěstí Windows 7 nabízejí ještě jinou možnost, jak se ovladačů zbavit. Jednou pro vždy a zcela spolehlivě.

Jak na pořádek v ovladačích tiskáren?

Když si ve Windows 7 zobrazíte ovládací panel nazvaný Zařízení a tiskárny, uvidíte seznam všech nainstalovaných tiskáren (kromě dalšího). Můžete jej otevřít rovnou z nabídky Start. V tomto seznamu se ukrývá tlačítko spouštějící velmi užitečný nástroj, který nastavuje vlastnosti tiskového serveru. Na první pohled však jeho tlačítko není vidět.

Klepnutím označte kteroukoli z nainstalovaných tiskáren. V nástrojovém panelu by se vám měla objevit položka Vlastnosti tiskového serveru. Klepněte na ni. Je-li okno malé, pak je zřejmě ukryta pod tlačítkem se šipkou.

Windows 7 a tiskárny

Windows 7 a tiskárny

Zobrazí se nové okno nazvané Tiskový server - vlastnosti. Přepněte se v něm na kartu Ovladače a prohlédněte si seznam všech ovladačů tiskáren, které jsou přítomny ve vašem systému. Mohou zde totiž figurovat i ty, pro které již dávno není tiskárna v ovládacích panelech dostupná.

Vlastnosti tiskového serveru ve Windows 7

Vlastnosti tiskového serveru ve Windows 7

Klepněte na tlačítko Změnit nastavení ovladače. Pokud to neuděláte a budete chtít ovladače odstranit, tak nebudou smazány všechny jejich soubory. Klepnutím na tlačítko Změnit nastavení ovladače tento nástroj přepnete do režimu administrátora.

Nyní už stačí, abyste nepotřebný ovladač označili a stiskli tlačítko Odebrat. Systém se ještě dotáže, zda chcete smazat pouze ovladač, nebo zda spolu s ním z počítače odstranit i jeho balíček. Vyberte tedy druhou možnost, klepněte na tlačítko OK a počkejte, až systém zahlásí, zda se mu povedlo vše odstranit.

Úspěšné smazání ovladačů předpokládá, že máte práva administrátora, že jste si do tohoto režimu přepnuli dialog tiskového serveru (viz instrukce výše), a že na odebírané tiskárně není uvízlá žádná tisková fronta.

Když se odebrání ovladače nezdaří...

Pokud z nějakého důvodu dojde k problému s odebíráním ovladače tiskárny ze systému, doporučuji počítač restartovat a pokusit se ovladač smazat ručně. Znovu si zobrazte dialog tiskového serveru, přepněte se na Ovladače, postupně označte ty, které chcete ponechat a klepněte na tlačítko Vlastnosti. Tím si mimo jiné zobrazíte složku, ve které se nachází jejich ovladač.

Windows 7 a vlastnosti ovladače tiskárny

Windows 7 a vlastnosti ovladače tiskárny

Nyní si ve správci souborů otevřete složku s ovladači tiskáren. Mělo by to být umístění C:\Windows\system32\spool\DRIVERS (a ještě případně složka x64). Z něj smažte složky všech ovladačů, vyjma těch, které potřebujete zachovat.

Přidání portů nezávisle na ovladači

Když už budete mít zobrazeno okno Tiskový server - vlastnosti, podívejte se také na kartu Porty. Občas se stane, že je potřeba přidat nějaký port ještě předtím, než nainstalujete nový ovladač tiskárny. Jindy je zase potřeba nějaký port odebrat, i bez toho, že byste si ovladač tiskárny a její vlastnosti zobrazili. A právě z okna vlastností tiskového serveru tak můžete učinit.

Správa tiskových portů ve Windows 7

Správa tiskových portů ve Windows 7

Restart tiskového serveru

Při opravách systému naznačených výše vám ještě přijde vhod jednoduchý trik pro restart tiskového serveru a vyprázdnění tiskové fronty. Pomocí nabídky Start si spusťte příkazový řádek v režimu administrátora (příkaz cmd a pravé tlačítko myši...) a zadejte do něj následující příkazy:

net stop spooler

del /Q /F /S "%systemroot%\System32\Spool\Printers\*.*"

net start spooler

Co tyto příkazy dělají? První z nich zastaví tiskový server ve vašem počítači, příkaz del smaže veškerý obsah tiskové fronty a poslední příkaz opět tiskový server spustí.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru