Jak na snadné vkládání videa do editoru v Drupalu 8

Existuje několik možností, jak do článku v Drupalu 8 vkládat video. Ta výchozí je značně krkolomná. Nabízí se ale i použití speciálního políčka nebo přímo možnost rozpoznat URL adresu videa v editoru. Na ni se mrkneme.
reklama

Drupal 8.5 přinesl systém médií, Drupal 8.6 navázal a přidal podporu pro oEmbed a s tím spojenou podporu videa z YouTube nebo Vimeo. V praxi je to ale poněkud krkolomné. Musíte mít samostatné políčko typu Reference na médium a v něm nastavené Remote video.

Při vkládání obsahu je pak uživateli nabídnuto samostatné políčko pro zadání adresy videa. Drupal je pak schopen automaticky převzít obrázek a video zobrazovat třeba pomocí Views v různých výpisech. Podrobněji viz přehled novinek v Drupalu 8.6.

To je bezesporu výhoda políček. Nicméně v momentě, kdy prostě chcete vložit video do textu, bez rozdělování na políčka, nepotřebujete jej zobrazovat samostatně a chcete za ním zase pokračovat textem, je použití samostatného políčka nevhodné.

Tip: Než přišel Drupal se systémem médií, používal jsem v sedmičce i osmičce modul YouTube Field. Použít se dá i dnes jako jednodušší alternativa, pokud nechcete využívat těžkotonážní systém médií. Existuje i ve verzi pro Backdrop.

WordPress má vkládání videa vyřešeno velice elegantně. Nemyslím nyní nový editor Gutenberg, ale klasický editor. V něm stačí vložit adresu videa z YouTube a to se ihned promění na přehrávač. V Drupalu 8 můžete standardně vložit iframe. Běžný uživatel však má problém se k němu vůbec na YouTube proklikat, natož aby jej pak vložil na správné místo po přepnutí editoru v Drupalu na HTML režim.

Url to Video Filter

Řešením by tedy bylo něco podobného, co umí WordPress. V Drupalu 8 jsem začal používat modul nazvaný Url to Video Filter. Jak jeho označení napovídá, funguje jako filtr převádějící ve zvoleném textovém formátu URL adresu videa na iframe s přehrávačem automaticky.

Modul momentálně podporuje YouTube a Vimeo, tedy dvojku videoserverů, která by měla pokrýt 99 % požadavků na vkládání videa do textu. Jak na jeho nastavení?

A to je celé nastavení. Jednodušší to být nemůže. Když budete chtít v editoru vložit nějaké video, prostě na nový řádek napište URL adresu z YouTube a pokračujte na dalším řádku zase nějakým obsahem.

Při zobrazení se adresa díky filtrům automaticky přepíše na iframe s příslušným přehrávačem.

Tip: z podobného soudku je modul Video Filter. Používá však něco jako shortkódy, má i podporu pro Drupal 7 a editor v něm.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Tak jakmile bude CKEditor 5 v Drupalu, nebude zmíněný modul samozřejmě potřeba. Teď je tam ale CKE 4.10, pokud dobře koukám.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru