Drupal 8.6: největší várka změn v historii osmičkové verze

Drupal 8 je tu s námi již nějaký ten pátek. Aktualizace z minulého týdne na verzi 8.6 přinesla zatím největší dávku vylepšení osmičkové řady. A také demoverzi. Konečně nebude Drupal na nováčky působit jako uživatelsky nedotažený produkt od světa odříznutého programátora. Víme totiž dobře, že to není tak úplně pravda.

Postupný vývoj osmičkové řady Drupalu umožňuje postupně doplňovat nové funkce, které u předchozího modelu vývoje musely čekat na zcela novou řadu. Drupal 8 je tak o něco pružnější v tom, aby stíhal aktuální trendy.

Drupal 8.6.0 je mnohem dál, než byl v době svého představení Drupal 8.0.0. Aktuální verze přichází s:

  • novým způsobem instalace redakčního systému,
  • demoverzí určenou zejména pro nové uživatele
  • knihovnou médií a podporou oEmbed,
  • stabilním upgradovacím mechanismem pro jednojazyčné weby,
  • novými experimentálními moduly pro knihovnu médií a pracovní prostory,
  • významným vylepšením layoutu,
  • s opravami pro REST a testování.

Pojďme se na zmíněné novinky krůček pro krůčku podívat.

Jak nainstalovat Drupal 8.6?

Začneme hned instalací nového Drupalu. Určitě znáte klasickou instalaci. Nakopírování souborů přes (S)FTP, spuštění instalátoru ve webovém prohlížeči a odklikání průvodce. Drupal je možné instalovat a nakopírovat také pomocí nástrojů Composer a Drush.

Novinkou je rychlá instalace přes příkazový řádek, která vám Drupal 8.6 rozjede jen s využitím zabudovaného serveru v PHP a lokální databáze SQLite. Ve složce s rozbaleným Drupalem jenom napíšete tento příkaz:

php core/scripts/drupal quick-start

Na výzvu napíšete název instalačního profilu (standard nebo demo_umami). Chvíli počkáte a dozvíte se jméno a heslo pro přístup do administrace Drupalu na lokální adrese 127.0.0.1:8888. Zároveň se otevře výchozí webový prohlížeč s nainstalovaným Drupalem.

Po vypnutí lokálního serveru jej rychle nahodíte následujícím příkazem:

php core/scripts/drupal server

Pro zobrazení dalších možností zadejte pouze php core/scripts/drupal.

Zrychlená instalace Drupal 8.6

Druhá možnost instalace se týká spíše reinstalace již existujícího webu na Drupalu. Zadáním

drush site:install --existing-config

dojde k opětovné instalaci s již existujícím nastavením (databáze, jazyk, profil atd). V podstatě se znovu nahodí stejný Drupal, jen bez obsahu.

Demoverze pro Drupal 8.6 – magazín o vaření Umami

Pěkná ukázka možností Drupalu, alespoň v nějaké základní podobě, Drupalu chyběla jako sůl. Nyní se jí konečně dočkal. Při instalaci, ať už v příkazovém řádku, nebo v prostředí webového prohlížeče, si zvolíte místo standardního instalačního profilu demoverzi. A po dokončení instalace se vám místo okoukaného a nudného prázdného Drupalu s tématem Bartik objeví svěží web představující článkový magazín s recepty.

Výběr instalace demoverze Drupalu 8.6

Obsahu je tu pár, ale k postavení demoverze byla využita hned celá řada věcí, které Drupal 8 nabízí: políčka, pohledy (dokonce s praktickým využitím příloh), různé typy obsahu, vlastní bloky s vlastními poli, workflow a moderování obsahu, responsivní obrázky.

Drupal 8.6 s demo obsahem

Můžete prozkoumat též připravené téma vzhledu pro tuto demoverzi. Živý web byste s ním stavět neměli a nepoužívejte jej ani jako základ pro svá témata vzhledu. V nové verzi Drupalu nemusí být kompatibilní s tou předešlou.

Podpora pro oEmbed a částečná použitelnost

Víte, co je oEmbed? Možná jej znáte z WordPressu. Vložíte odkaz pro obrázek z Flickru nebo video z YouTube do editoru a ony se vám v něm ihned zobrazí. oEmbed dovede v obsahu stránky zobrazovat multimediální obsah z cizích webů díky výměně informací mezi nimi, aniž by bylo nutné médium stahovat na váš web. Více viz oembed.com.

A toto nyní přichází do Drupalu. Moje nadšení ovšem brzy zkalila skutečnost, že vývojáři se toho chytili nejhorším možným způsobem – programátorským. Takže na nějaké jednoduché vložení odkazu na YouTube do editoru, kde se to hned přemění na přehrávač jako ve WordPressu, zatím zapomeňte.

Podpora oEmbed s příchodem Drupalu 8.6 znamená, že redakční systém to má zabudováno ve svém API. V praxi se to projeví při definici typů médií (pokud jste ještě nepoužili, tak Struktura > Media types, kde je nadefinujete a v definici obsahu přidáte jako pole typu reference na médium).

Přidání nového pole odkazujícího na médium

V čisté instalaci se nově objevuje médium nazvané Remote Video, které umožňuje vložit adresu z YouTube nebo Vimeo. S nimi pak dovede komunikovat a v políčku vám zobrazí videopřehrávač.

API je připraveno na další typy polí využívající oEmbed. Jen musíte specifikovat zdroje a typ pole ve svém doplňkovém modulu.

Knihovna médií

Systém médií, se kterým přišel Drupal 8.5 sice dával nějakou naději na lepší manipulaci s obrázky v Drupalu přímo v jeho jádře, ale měl to řešeno tak na půl. Nadefinovali jste si médium, napojili jej jako nový typ políčka třeba ke článku a šli jste článek vyvářet.

Ovšem ouha. Abyste takové médium vložili, znamenalo to, že třeba obrázek jste museli nahrát v jiné části administrace ještě před vytvořením článku. Výhoda toho, že k obrázku jste mohli mít nadefinovaná políčka s popiskem, autorem a třeba jiným, delším popisem, se tímto krkolomným vkládáním vytratila. O rychlém vizuálním výběru již nahraných obrázků ani nemluvě. V praxi jsem to tedy zatím nikdy nepoužil. Ostatně i nové demo používá přímo obrázkové pole a ne médium.

Drupal 8.6 přichází s knihovnou médií coby experimentálním modulem. Po jeho zapnutí si zkuste k některému obsahu či jinam přidat nové pole odkazující na médium Obrázek. Díky experimentální knihovně je u takového pole v editaci nové tlačítko Browse media.

Políčko s tlačítkem pro procházení médií

Po stisku zobrazí překryvný panel, který vlastně obsahuje View s nadefinovaným filtrováním již nahraných médií. To nefunguje AJAXově, je třeba pohled upravit nebo použít při filtrování ještě potvrzovací tlačítko.

Prohlížeč médií v Drupalu 8.6

Ale jako první vlaštovka je to pokrok. Byl bych rád, kdyby se v této oblasti Drupal někdy dostal na úroveň pohodlí ve WordPressu. Učit obsluhu tohoto docela krkolomného řešení koncové uživatele webu je za trest.

Upgrade ze staršího Drupalu

Sada migračních modulů v Drupalu 8.6 se dočkala označení za stabilní. Upgrade z Drupalu 6 a 7 na Drupal 8.6 by tedy měl být zcela bezproblémový. Tedy za předpokladu, že jsou starší weby jednojazyčné.

Musím říci, že poslední upgrade, který jsem takto dělal na Drupal 8.5, proběhl v klidu. Dost mi ale vadí absence migračního můstku pro Views. U větších webů tak stejně dávám přednost exportu obsahu do XML, postavení nového webu a následně importu dat.

Pracovní prostory

Vylepšení stávajícího workflow a moderování obsahu v podobě experimentální funkce Workspaces (Pracovní prostory) vám teoreticky umožní hromadné manipulace s obsahem, aniž by to ovlivnilo jeho zobrazení na webu. Nadefinujete si několik prostorů a změny budete provádět mezi nimi.

Vylepšení layoutu

Experimentální modul upravující rozvržení stránky, Layout Builder, jste si možná již vyzkoušeli. Drupal 8.6 jej vylepšuje o podporu různých typů zobrazení. Můžete rovněž vytvořit bloky, které nebudou zobrazené v klasickém seznamu bloků, ale budou se vyskytovat právě v některém z layoutů.

Úpravy v RESTu a testování

V Drupalu 8.6 je téměř hotov přesun od vlastní implementace Simpletest k testům PHPUnit. Zbývá jich převést 68 v poměru k 3215 již převedeným. Pro testování JavaScriptu byla přidána podpora Nightwatch.js.

Nejen vývojáře pracující s decoupled Drupalem jistě potěší, že při komunikaci pomocí REST je nově možné nahrávat soubory. Drupal 8.6 také podporuje databázi MySQL 8.

Aktualizace z předchozího Drupal 8.5.x na Drupal 8.6.0 by měla být bez problémů. Mohu potvrdit. Zkoušel jsem zatím jen aktualizace přes drush, nikoli přes Composer, a na problém jsem zatím nenarazil.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Ono záleží na to, na čem běží. Mám zkušenost, že jakmile Drupal přesunu z Linode, kde mám vývojový server, na libovolný český hosting, je to problém. Zkuste si Drupal rozběhnout zadarmo třeba na Pantheonu a porovnejte s tím, kde jej máte nyní.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru