Internet Explorer 9: akcelerace GPU pro HTML 5, CSS3 a další vylepšení

Microsoft se snaží, aby mu při vývoji webového prohlížeče Internet Explorer neujel vlak, jako se tomu stalo u verze 6. Internet Explorer 9, jehož jádro bylo včera podrobněji představeno na konferenci MIX 10, přinese vyšší výkon, podporu HTML 5 a videa bez Flashe, CSS3 nebo akceleraci přes grafickou kartu.

Internet Explorer 9 bude bezesporu revolučním vylepšením webového prohlížeče od Microsoftu. Tedy alespoň, pokud bude jeho finální verze umět vše ve stejné nebo lepší podobě, jako to včera předvedli lidé z Microsoftu na konferenci MIX 10 v Las Vegas. Diváci v sále i všichni, kdo sledovali online přenos na internetu, sice neviděli nic z uživatelského rozhraní Internet Exploreru 9, ale o to zajímavější bylo představení technologií stojících za vykreslováním stránek. Mluvilo se zkrátka o IE9 Platform, nikoli o prohlížeči, jako takovém.

Blok věnovaný Internet Exploreru 9 začal výčtem pěti bodů, na které se vývojáři IE9 zaměřili. Vše se bude točit okolo HTML 5, o kterém se ostatně mluví i v souvislosti s jinými webovými prohlížeči. První z pěti hlavních vylepšení se týká výkonu prohlížeče. Pro vývojáře je důležité, že Internet Explorer 9 bude snad konečně zobrazovat weby ve stejné podobě, jako jeho konkurence, a ubude nenáviděné přizpůsobování a optimalizace. Třetím pilířem IE9 bude podpora akcelerace HTML 5 pomocí GPU. Objevuje se také nový program pro testery. Páté hlavní vylepšení prezentátor na začátku přednášky neprozradil.

Na začátku přednášky se také objevily fotografie z pohřbu Internet Exploreru 6, o které jsme vás nedávno informovali. Microsoft vyzývá vývojáře, aby pomohli tento zastaralý prohlížeč definitivně odstavit do muzea.

Internet Explorer 9 a vyšší výkon

Jeden z prvních grafů ukázal výsledky testu SunSpider 0.9, který měří výkonnost webového prohlížeče při zpracování JavaScriptu. Zatímco předchozí verze Internet Exploreru na tom byla daleko nejhůře, IE9 Platform skončil v průměru někde mezi Firefox 3.7 a Safari.

Grafy na konferenci MIX 10

Grafy na konferenci MIX 10

Zrychlení JavaScriptu v aplikacích s HTML 5 je v Internet Exploreru 9 dáno kompilací JavaScriptu, během na pozadí a použitím vícejádrového zpracování.

Podpora standardů v Internet Exploreru 9

Noční můrou každého, kdo tvoří webové stránky, je jejich odladění tak, aby bez problémů fungovaly ve stejné podobě v různých prohlížečích napříč jejich verzemi. Internet Explorer 9 to snad trochu ulehčí. Podle zástupců Microsoftu jeho vývojáři spolupracují s tvůrci ostatních prohlížečů na tom, aby byl dodržen jednotný standard zpracování a zobrazení HTML kódu, CSS a dalších webových technologií.

IE9 Platform

IE9 Platform

Praktická ukázka na včerejší přednášce demonstrovala zpracování průhlednosti, kulatých rohů a dalších novinek v CSS3 na Firefoxu, Google Chrome a IE9 Platform. Výsledná podoba stránky byla všude stejná. Další ukázky sice již odhalily drobné rozdíly, ovšem nejen mezi IE9 a ostatními, ale také mezi všemi prohlížeči navzájem. Můj osobní názor je, že to vývojáři ani po příchodu nové generace prohlížečů nějak zásadně ulehčeno mít nebudou. Navzdory ujišťování tvůrců prohlížečů.

GPU akcelerace HTML 5

Zřejmě nejzábavnější částí včerejší přednášky o Internet Exploreru 9 na MIX 10 byla demonstrace GPU akcelerace u aplikací vytvořených v HTML 5. Na pomoc došel také Steven Sinofsky a spolu s hlavním prezentátorem předvedli různé animace a hry. Krásně bylo vidět, že Internet Explorer zvládá stejné efekty s mnohem větší grácií. Animace byly plynulé, zatímco v ukázkovém Google Chrome byl obraz o poznání zpomalen.

Zajímavá byla ukázka vykreslování a vyhlazování písma. Opět bylo cílem ukázat, že IE9 Platform na tom bude v tomto směru o poznání lépe, než konkurence.

Vyhlazování písma v Internet Exploreru 9 a u konkurence

Vyhlazování písma v Internet Exploreru 9 a u konkurence

Následovala hra vytvořená kompletně v SVG, což je speciální grafický formát vykreslující vektorové obrázky na základě popisu v XML struktuře. Jeho podpora nebude v Internet Exploreru 9 chybět, ale samozřejmě funguje i v jiných prohlížečích.

Testujte platformu IE9

Zástupci Microsoftu poté oznámili nový program IE9 Platform Preview. Díky němu si můžete schopnosti Internet Exploreru 9, resp. jeho části starající se o zobrazení webových stránek, vyzkoušet už nyní. Nejde o prohlížeč jako takový, těžko tak hádat, jak rychle se spustí nebo co bude mít za funkce. IE9 Platform je čistě o testování vykreslovacího jádra a podpory webových standardů. Konkrétně:

  • HTMl 5
  • SVG 1.1
  • CSS 3 (konečně!)
  • DOM
  • ECMAScript 262
  • JPEG-XR, TIFF, barevné profily ICC

Testovací verze Preview je kompilována přibližně každých osm týdnů. Microsoft je členem W3C starajícího se o standardy na internetu a s konsorciem také spolupracuje na testování IE9.

Video v HTML 5 bez Flashe a s průhledností

Pátým pilířem nové verze Internet Exploreru je podpora videa vloženého a zobrazovaného v HTML 5 bez nutnosti používat Flash. Bylo to takové malé překvapení, které Microsoft na začátku prezentace tajil, dalo se však tušit. Jako ukázka posloužil server YouTube, pro srovnání plynulosti přehrávání zase Google Chrome.

Prezentátor předvedl podporu videa v HTML 5 bez Flashe na minibooku od HP s procesorem Atom. Jak známo, minibooky si s Flashem moc nerozumí. Přehrávání videa přímo v HTML 5 však bylo v Internet Exploreru 9 v porovnání s Google Chrome i na takovém počítači krásně plynulé. Aplaus pak sklidilo odhalení, že na jedné webové stránce Internet Explorer 9 ve skutečnosti přehrával hned několik videí naráz.

Zajímavě vypadal 3D karusel s videi. Bravurně jej zvládal jako Google Chrome, tak Internet Explorer 9, který však navíc přidal podporu průhlednosti u videa.

Průhlednost videa v HTML 5 u Internet Exploreru 9

Průhlednost videa v HTML 5 u Internet Exploreru 9

Kde stahovat Internet Explorer 9

Shrnuto a podtrženo: Internet Explorer 9 bude mít zcela nové zpracování JavaScriptů, podporovat nové standardy jako je HTML 5, CSS 3, DOM, SVG 1.1 a další (viz výše), využije moderní hardware a GPU akceleraci. IE9 Platform můžete stahovat na novém webu ietestdrive.com, kde rovněž najdete několik ukázek k vyzkoušení a porovnání rozdílů mezi jednotlivými prohlížeči.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru