Hrajeme si s Microsoftem

Jak známo, programátoři a lidé od IT mají zvláštní smysl pro humor. Mnohdy se smějí věcem, které ostatní nechávají zcela chladnými, případně svými IT fórky vzbuzují nechápavé pohledy ostatních. Své kousky někdy programátoři předvedou i při vývoji programů, když do nich zabudují zdánlivě nepochopitelné funkce nebo podivné vlastnosti. Pozadu samozřejmě nezůstávají ani vývojáři v Microsoftu.

Pokud pravidelně pracujete s produkty Microsoftu (s operačním systémem Windows nebo kancelářskou sadou MS Office), možná vás některé věci zarazily. Nepochybuji o tom, že trojici následujících podivností (zdroj) řada čtenářů Maxiorla zná, ovšem nezaškodí si je v neděli připomenout a ukázat je ostatním. Zdánlivě zvláštní vlastnosti však v tomto případě mají racionální vysvětlení.

Nelze vytvořit složku CON

Zkuste si ve Windows vytvořit složku s názvem CON. Ať k tomu použijete Průzkumníka nebo nějakého jiného správce souborů, například Total Commander, zcela jistě neuspějete. Zajímavé, nemyslíte? Stejně tak nepůjde vytvořit další složky, jako je PRN, AUX, CLOCK$, NUL, COM1, LPT2 a podobně. Tyto výrazy jsou použity pro označení různých zařízení v systému a nemožnost vytvářet stejnojmenné složky se datuje ještě do doby stařičkého MS DOSu.

Total Commander

512 stran ve Wordu snadno a rychle

Další tip se týká textového editoru Word. Potřebujete-li rychle vytvořit 512 stránek zaplněných v podstatě nesmyslným a několikrát se opakujícím textem, zadejte do Wordu text =rand (200, 99) a stiskněte klávesu Enter. Ve Wordu 2007 se dozvíte informace o Galerii na kartě vložení, funguje to ale i ve starších verzích tohoto textového editoru.

Word 2007

Zajímavost v Poznámkovém bloku

Do Poznámkového bloku (notepad) zadejte jakýkoli text, který bude splňovat podmínku, že se skládá ze slov o délce 4, 3, 3 a 5 znaků, například AAAA BBB CCC DDDDD. Soubor uložte, zavřete a poté jej zkuste znovu otevřít. S největší pravděpodobností uvidíte něco jiného, než jste před chvíli napsali. Pokud si nainstalujete podporu čínských písem, bude výsledek ještě zajímavější.

Tento trik nefunguje ve Windows Vista, nicméně máte-li po ruce Windows XP, můžete jej vyzkoušet. Příčina tohoto „jevu“ spočívá ve zjišťování znakové sady Unicode ze strany Poznámkového bloku.

Jestliže vás tyto jednoduché hračky, tipy, Easter Eggy, velikonoční vajíčka, či jakkoli jinak je chcete nazývat, zaujaly a víte o dalších v produktech Microsoftu, podělte se o ně v komentáři pod článkem.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

tak to ma pobavilo o tychto easter eggoch som nevedel, ten word som skusal a mne vysypalo az 570 stran :)
ale spominam si na jeden spek z excelu 2000, neviem ci funguje aj v novsich verziach, no mam pocit ze nie. Je to celkom dobra zabavka. Nie je to moj objav, kedysi som si to len ulozil, takze predkladam v povodnom zneni:

"Spusťte Excel. Z menu Soubor zvolte položku Uložit jako stránku WWW...
V dialogu uložení označte na řádku uložit možnost Výběr: List a zatrhněte volbu Přidat možnosti interakce. Poté stisknět Uložit, a zavřete Excel. Stránka.htm se uložila pravděpodobně do složky Dokumenty, pokud tam není, vzpomeňte si, kam jste naposled ukládali nějakou tabulku, před tímto eggem. Musíte mít Internet Explorer 4 nebo vyšší, aby se egg povedl. Poklepejte na soubor Stránka.htm. V tabulce se šipkami se přesuňte na pozici na řádku 2000 ve sloupci WC. Poté vyberte celý řádek 2000 (klepnutím na číslo 2000 na počátku řádku)a klávesou TAB přeskákejte opět na buňku ve sloupci WC pochopitelně v řádku 2000. Použijte klávesovou zkratku [Shift]+[Ctrl]+[Alt] a při stálém držení těchto kláves klepněte na logo office v levém horním rohu tabulky. Pro správné spuštění musíte mít nainstalován DirectX, který je zpravidla součástí Windows. Ovládání auta je následující: kurzorové šipky pro pohyb, mezerník pro střelbu, písmeno [O] vypouští na silnici olej a [H] spouští/vypíná světla. Odzkoušeno ve verzi Office 2000 Premium."

návštěvník

jj. Tento trik si pamatuji a fungoval. Jen nevím, zda to jde i v novějších verzích Office. Budu muset někde odzkoušet :).

návštěvník

odkdy je průzkumník správce souborů :)

návštěvník

Jen bych doplnil, že se nejedná jen o složku, ale i soubor =)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru