Epson L800: fototiskárna s obří zásobou inkoustu

V rámci své sady tiskáren s externími nádržemi inkoustu nabízí Epson také fototiskárnu L800. Je samozřejmě schopna i tisku běžných dokumentů do velikosti A4, ale její doménou jsou právě fotografie. Jak se mi s Epson L800 žilo během dvou týdnů, kdy jsem ji měl zapůjčenu?

Na jaře představená sada tiskáren Epson, které využívají externí nádrže na inkoust, má něco do sebe. Podrobněji jsem ji zmínil v minulé recenzi tiskárny Epson L355. Když jsem tento koncept viděl poprvé na tiskové konferenci, nebyl jsem úplně přesvědčen o tom, jak je to dobrý nápad.

Jenže jedna věc je ukázka a druhá praxe. Naplnit nádrže zvládnete tak, aniž byste cokoli včetně sebe umazali. Výdrž je obdivuhodná a cena nízká. Vyšší (vysoká) je tak jen pořizovací cena tiskárny.

Inkoustová tiskárna Epson L800, kterou vám představím v této recenzi, je určena především pro tisk fotografií. Nejde o multifunkci, skener tu nenajdete. Tiskárna využívá šesti inkoustů v odděleném zásobníku s nádržemi (světle purpurová, purpurová, žlutá, světle azurová, azurová, černá). Z nich postupně tankuje barvivo do tiskové hlavy.

Epson L800 Epson L800

Zpracování tiskárny

Epson L800 je na první pohled poměrně robustní tiskárna. Při bližším ohledání zjistíte, že s její robustností to zase není nijak přehnané a některé její části jsou poměrně křehké. Jakmile otevřete víko tiskárny, zjistíte, že je z velmi tenkého plastu, který má tendenci se vlnit. Na druhou stranu mi přišla o něco pevnější, než její kolegyně Epson L355, zvláště, co se podavače a zásobníku papíru týče.

Epson L800

Podavač čistých listů umístěný v zadní části tiskárny, lze zasunout a zaklopit tak, že kryje přihrádku a alespoň částečně brání před usazováním prachu. To je u fototiskárny docela zásadní. Přítlaková lišta je vyrobena ze světlejšího plastu a lze ji nastavovat do několika drážek, ve kterých pevně drží.

Držák potištěných listů na první pohled počítá s tím, že budete tisknout jen fotografie 10 x 15 cm nebo podobných rozměrů. Poněkud zvláštní mi připadlo řešení držáku, kdy se nejprve otevře část předního krytu tiskárny a teprve za ní se vyklopí držák z vnitřku těla tiskárny. Krátký držák je robustní, ale pokud z něj vysunete prodloužení pro A4, už to bude zase poněkud křehké. Na hordy potisknutých A4 zapomeňte, k tomu tiskárna není určena.

Na držáku potištěných listů jsou výstupky, u kterých jsem se bál, že se do nich bude strefovat potištěný fotopapír a bude se tak zasekávat v tiskárně. Nepotvrdilo se to. Ony výstupky mají svůj důvod. S pomocí Epson L800 můžete tisknout i na cédéčka a do zmíněných výstupků se vkládá držák těchto médií. V praxi jsem to ale nezkoušel, cédéčko nebo DVD jsem v ruce nedržel už několik měsíců.

Napájecí kabel připojíte klasicky dozadu dovnitř tiskárny z boku. Netrčí tedy přímo ven a tiskárnu je tak možné dát blíže ke stěně. Podobně USB kabel. Epson L800 nenabízí bezdrátové připojení a komunikuje tedy pouze přes USB.

Ovládací panel, lze-li ho panelem nazvat, obsahuje zapínací tlačítko, signalizaci docházejícího inkoustu a tlačítko pro zrušení tisku. Docházející inkoust uvidíte ostatně i při pohledu na průhledné nádržky v odděleném zásobníku volně připojenému k tiskárně.

Kvalita tisku Epson L800 aneb pozor na levný fotopapír

Instalace ovladačů do Windows je bez problémů. Tedy za předpokladu, že při jejich stahování z internetu použijete položku ovladače a nikoli Epson Download Navigator, jako já (pak jsem, pochopitelně zcela zbytečně dokola restartoval a přemýšlel, proč se tiskárna nechytá).

Epson L800 Epson L800 Epson L800

V nastavení ovladače vidíte hladinu inkoustu a máte zde možnost provést „tankování“ z externí nádržky. Z nějakého důvodu to Epson L800 nedělá automaticky. Také jsem zaznamenal problém se správným zobrazením hladiny inkoustu v ovladači. Přestože zásobníky byly plné a tiskárna tiskla bez chyby, ovladač vytrvale hlásil, že nemá žlutý inkoust. Není nic jednoduššího než to ignorovat nebo se přes průhlednou nádržku kouknout na skutečný stav. Věřím, že Epson to v další verzi ovladače opraví.

Epson L800 Epson L800

Kvalita tisku je výborná, a to jak u fotografií, které mají odpovídající barevné podání, tak u dokumentů. V této souvislosti jsme udělali drobný test a vyzkoušeli více druhů fotopapíru. Nejlepších výsledků jsme dosáhli s použitím Epson Premium Glossy Photo Paper, na němž byly fotografie o maličko (nijak to neškodilo) sytější než v počítačích.

Naopak, při použití levného lesklého papíru od Rayfilmu měla tiskárna problém s ostrostí fotografie. Na první pohled si toho člověk nevšimne, ale rozdíl při porovnání papíru od Epsonu a tohoto je propastný. Zvlášť když máte vedle sebe tutéž fotografii.

Mimochodem, na nejlevnější „fotopapír“ od Rayfilmu zapomeňte úplně. Alespoň v kombinaci s touto tiskárnou. Píši záměrně uvozovky, protože pod slovy matný fotopapír se v tomto případně prezentuje něco, co připomíná nastříhaný výkres. Že tomu odpovídají i výtisky je zcela nepochybné, kvalita je stejná, jako při tisku na kancelářský papír. Není vyloženě špatná, ale občas uvidíte zřetelné tečkování a nemá to nic společného s fotografií.

Co mě dále překvapilo, bylo rozpíjení inkoustu a jeho rozmazávání po fotografii. Dělo se tak ale jen při použití jakéhokoli papíru od Rayfilmu, při tisku na fotopapír Epson nebo na kancelářský papír se tak nestalo.

Abych se vyjádřil jasně – problém v kvalitě tisku nevidím v tiskárně, při použití kvalitního fotopapíru se s problémy nesetkáte a výsledek bude perfektní. U levných fotopapírů dejte pozor a počítejte s tím, že je zkrátka budete muset s Epson L800 vyzkoušet.

Epson L800

Rychlost tisku Epson L800

Naměřené rychlosti tisku na Epson L800 jsou následující. Rychlost tisku samozřejmě ovlivňuje, jak nastavíte použitý papír v dialogu ovladače tiskárny před spuštěním tisku.

  • A4 černobílý dokument PDF – 23 s
  • A4 černobílý dokument ve foto kvalitě – 57 s
  • A4 dokument Word + obrázky – 15,1 s, první strana 18,5 s
  • Fotografie A4 – 65 s
  • Fotografie A4 fotopapír – 119 s
  • Fotografie 10 x 15 fotopapír nejlepší kvalita tisku – 127 s

Udávané parametry jsou 37 stran za minutu černobíle, 38 barevně. Pro fotografii 10 x 15 cm Epson udává rychlost tisku na papír Epson Premium Glossy Photo Paper 12 sekund, nicméně jak vidíte z naměřených výsledků, pokud nastavíte nejvyšší kvalitu tisku, tak se tato doba výrazně prodlouží. I tak ji ale doporučuji. Rozdíl v kvalitě není dramatický, ale poznat je.

Závěrečné hodnocení

Jak jsem zmínil na začátku této recenze tiskárny Epson L800, šestice inkoustů v externí nádržce dodává tiskárně výbornou kapacitu za ještě lepší cenu, takže z tohoto pohledu tiskárně není co vytknout. Naplnění zvládne každý – otočíte plnítko a vylejete jej do odšpuntované nádržky.

Kvalita tisku je rovněž výborná, použijete-li ten správný fotopapír. Běžný tisk dokumentů je bez problémů. Trošku mi u zařízení, které se prezentuje jako fototiskárna schází ovládací panel. Často se v tomto směru opakuji, ale vždy se kouknu na svou starší Epson PX700W. Nějak mi není jasné, proč Epson u nových tiskáren sice snížil náklady na tisk, ale zapomněl na pohodlné ovládání tiskárny bez počítače. Displej, přes který si vyberete fotografie z pro tisk z připojené karty nebo disku by přeci nebyl na škodu.

Doporučená cena tiskárny je podle oficiálního webu Epson L800 9068 Kč, v eshopech ji seženete i o něco levněji.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru