Antivir – nepřítel prezentací

Pokud jste někdy sledovali přípravu a průběh nějaké prezentace, určitě jste zaznamenali řadu drobných problémů, které se při prezentacích vyskytují. Typickým příkladem je nespolupracující dálkový ovladač od projektoru, notebook odmítající zprovoznění duálního výstupu na VGA/DMI konektoru, malé plátno, špatná vzdálenost od promítací plochy atd. Avšak poté, co se podaří tyto a jiné nástrahy překonat a prezentace začne, objeví se další záškodník. Antivir.

Je až překvapující, kolik prezentací spouštěných na Windows (těch je asi 99%), je ohroženo projevy antivirového programu. Likvidátoři virů totiž mají tu neblahou vlastnost, že se projevují v okamžicích, kdy o ně nikdo nemá zájem a ani bezpečnostní stav počítače to nijak nevyžaduje. Všichni určitě známe pohled na celoobrazovkový slajd z PowerPointu, nad kterým je spuštěno okno antiviru kontrolujícího obsah disku nebo pokoušejícího se o aktualizaci virové databáze.

Antivir se dožaduje pozornosti

Aniž bych chtěl produktu od Grisoftu nějak ubližovat, tak musím poznamenat, že nejčastějším antivirovým záškodníkem prezentací je AVG. Je tomu z toho důvodu, že jednoduše patří k nejrozšířenějším antivirům v Česku. Nicméně setkal jsem se i se záškodnictvím avastu a v jednom případě mě udivil i NOD32.

Výrobci antivirů dávají do výchozího nastavení svých programů plánované aktualizace a kontroly disků na dopolední hodinu, kdy je zaručeno, že počítač je spuštěn. Zároveň je to však trochu nelogické, neboť v tuto dobu většina uživatelů na počítači nejvíce pracuje (odpoledne už řada z nich hraje Solitaire). Tak či tak, při psaní ve Wordu nebo brouzdání po internetu nám okno antiviru nevadí, hodíme jej jednoduše na pozadí.

Antivir, který nezlobí

Avšak obtěžující antivir při prezentacích je nepříjemná záležitost. Málokterému uživateli se asi bude chtít myslet pokaždé na to, že se chystá na prezentaci a tudíž by měl potlačit veškeré automatické akce prováděné antivirem. Vtíravé dožadování pozornosti ze strany antiviru v době, kdy je spuštěna prezentace, skoro vypadá, že se snaží zaujmout určitou formou reklamy. Nejsem si ale jist, jestli se antivir ukazuje v tomto případě v příznivém světle.

Jakožto člověk vystupující většinou v roli diváka bych se za přednášející chtěl u výrobců antivirů přimluvit za jednu funkci. Dejte prosím svým programům do vínku jednoduché zatrhovátko pojmenované Nezlobit při prezentacích. Váš antivir bude jistě mnohem oblíbenější.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru