Comodo AntiVirus – povedený antivir zdarma ke stažení

Antivirových a bezpečnostních programů, které jsou k dispozici buď zcela zdarma nebo v závislosti na předchozí bezplatné registraci a pouze pro domácí použití, není mnoho. Alespoň ne těch kvalitních. Mezi povedené antiviry zdarma patří Comodo AntiVirus, program s přívětivým uživatelským rozhraním, který se vhodně doplňuje například s Comodo Personall Firewallem. I ten je pro domácí použití k dispozici zdarma. 

Comodo AntiVirus je určen pro operační systém Windows 2000 nebo XP. Na starších Windows neběží, zatím jej ale nespustíte ani ve Windows Vista. Hardwarové nároky jsou přijatelné – 50 MB na disku, 128 MB RAM a 300 MHz procesor jsou daleko pod hardwarovými nároky RSS čtečky UniveRSS. Během instalace budete vyzváni k zadání e-mailové adresy, na kterou vám budou doručovány případné informace o novinkách (lze vypnout).

Ochrana od první chvíle 

Po restartu je program připraven k použití, počítač hlídá ihned od spuštění operačního systému jeho ochranný štít. První spuštění počítače po instalaci Comodo AntiViru bude trochu zpomaleno kvůli tomu, že musíte odsouhlasit spouštění některých automaticky startujících aplikací a procesů. Jakmile však Comodo AntiVirus naučíte, aby si tyto procesy zapamatoval, váš počítač bude v bezpečí a přitom nebude zdržovat opakovanými dotazy. Řadu procesů Comodo AntiVirus zná, záleží tedy na konfiguraci vašeho počítače, jak dlouho bude trvat zodpovězení všech dotazů na spouštění programů.

Comodo AntiVirus

Bezpečnostní dotaz při spouštění některých programů 

Při prvním spuštění je také vytvořena databáze s uživatelským profilem. Comodo AntiVirus si zapíše, jaké soubory máte na disku a v případě nákazy a kontroly dat je porovná se záznamem v této databázi. Vytvoření databáze není povinné, ale urychlí pozdější kontroly počítače.

Před čím vás ochrání? 

Antivirový program od společnosti Comodo se skládá z několika modulů. Nejdůležitějším je tzv. On Access Scanner, tedy ochranný štít chránící váš počítač během jeho provozu. Druhým bezpečnostním mechanismem je Email Scanner, který zamezí nákaze přicházející pomocí elektronické pošty. HIPS Application Control zamezuje spouštění neznámých a podezřelých aplikací. Tento modul má na svědomí zmíněné dotazy při startu systému. Posledním, ale neméně důležitým modulem je Automatic Updater. Bez automatických aktualizací dnes nelze považovat žádný antivir za kvalitní.

Comodo AntiVirus

Základní informace v ovládacím prostředí antiviru 

Ovládací a uživatelská část antiviru umožňuje jednotlivé moduly vypnout. Také vás upozorní na provedení kompletní kontroly počítače. Doporučuji tuto kontrolu nepodceňovat, a to obecně po instalaci jakéhokoli antivirového programu. Dále se tu dozvíte informaci o poslední aktualizaci a licenci programu.

Antivirová kontrola v akci

Každý antivir nabízí ruční kontrolu počítače a Comodo AntiVirus není v tomto směru výjimkou. Stačí se rozhodnout, zda budete kontrolovat celý počítač, výměnná média, pevné disky, konkrétní složky nebo soubory nebo jen obsah operační paměti. V každém případě vás antivir bude informovat o probíhající kontrole prostřednictvím dialogu s klasickou statistikou o počtu nalezených virů, vyléčených souborů a položek přesunutých do karantény.

Comodo AntiVirus

Nabídka položek ke kontrole 

Po skončení kontroly si tabulku se statistikou můžete v klidu prohlédnout. Případné infikované soubory jsou vypsány v samostatném seznamu. Kontrola nepatří k nejrychlejším, nicméně není to ještě tak hrozné, řada placených antivirů je mnohem pomalejší.

Comodo AntiVirus

Výsledné hlášení o antivirové kontrole 

Vyzkoušel jsem, jak se Comodo AntiVir zachová, pokud se pokusím z internetu stáhnout infikovaný soubor. Použil jsem klasický testovací řetězec Eicar. Soubor jsem bez problému stáhnul do počítače, stejně tak, jako bylo bezproblémové spuštění přímo v dotazu Internet Exploreru. Ruční kontrola již dopadla lépe, Eicar byl zachycen a rozpoznán.

Plánovač, karanténa, hlášení 

Čas od času je dobré znovu zkontrolovat celý počítač. Mnoho antivirů má plánovanou kontrolu nastavenu na konkrétní denní nebo noční dobu, Comodo AntiVirus to nechává na svobodné vůli uživatele. Standardně není žádná plánovaná kontrola nastavena, můžete si ji však vytvořit, a to velmi snadno. V příslušné části antiviru jednoduše zadáte nový úkol a pomocí průvodce nastavíte název naplánované kontroly, typy kontrolovaných objektů (počítač, disky, složky…) a opakování. To může být každodenní, týdenní, měsíční nebo každých X dní. V závislosti na nastavení vybíráte určitou hodinu a datum.

Comodo AntiVirus

Úprava plánované úlohy 

Comodo AntiVirus obsahuje karanténu, do které jsou přesouvány infikované soubory, které nelze vyléčit. Seznam souborů v karanténě lze jednoduše prohlížet, konkrétní soubory lze odeslat k prozkoumání do Comodo Research Lab. Pro náročnější uživatele je připraven souhrn všech hlášení a protokolů. Jejich seznam je rozdělen podle typu kontroly.

Comodo AntiVirus

Seznamy hlášení

Možnosti nastavení antiviru 

V nastavení Comodo AntiViru najdete výběr typů souborů, které podléhají kontrole a možnosti kontroly komprimovaných souborů, včetně tzv. runtime pakovačů. Standardně je aktivováno automatické léčení. Chcete-li, program se může při nalezení virové infekce dotázat na další postup. Tento antivir používá heuristiku, její citlivost je rozdělena do tří stupňů. Co se e-mailové kontroly týče, opět se můžete rozhodnout, co s infikovanými soubory v příloze, kontrolu příchozích a odchozích zpráv lze aktivovat nezávisle na sobě.

Comodo AntiVirus

Nastavení heuristiky 

Pokud nastavení změníte tak, že antivir bude výrazně pomalý nebo budete mít pocit, že neplní svou funkci, můžete stiskem jediného tlačítka vše vrátit na „tovární“ hodnoty.

Antivir, který neobtěžuje 

Comodo AntiVirus získal ocenění 3/5 na Maxiorel.czVzhledem k tomu, že je Comodo AntiVirus zdarma, hodnotím jej jako povedený program. K dokonalosti mu chybí lepší kontrola souborů, které přicházejí do počítače. Rychlost ručně spuštěné kontroly nepatří k absolutní špičce, nicméně netrvá extrémně dlouho. Navíc při běžné práci vás standardní kontrola na pozadí nebude nijak zdržovat. Líbí se mi možnosti nastavení programu – vše je přehledné a srozumitelné. Pokud výrobci v dohledné době přidají podporu pro Windows Vista, bude to pro Comodo AntiVirus další bod k dobru.

Comodo AntiVirus najdete ke stažení na jeho domovské stránce. Pokud se vám program líbí, doporučuji k přečtení články Comodo Personal Firewall: uživatelsky přívětivá ochrana počítače a Malware kontra Comodo. Firewall od Comodo je opravdu povedený a ve spojení s antivirem patří k nejlepší freewarové ochraně počítače. Comodo má v nabídce také další freewarové produkty ke stažení, například Comodo AntiSpam nebo Comodo Anti-Malware.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zajímalo by mě zda se dá někde sehnat čeština??????
Jestli ji nekdo vlastní prosím o zaslání a předem díky.
dj.blond@seznam.cz

návštěvník

Mám Comodo firewall, a nejnovější verze podporuje už jen service pack 2. To samé s Comodo antivirus :(. CA jsem pravda nezkoušel (ale mají SP2 v requirements), ale CF ano a nainstalovat nešel.

Nejsem fanda XP service packů, hlavně protože jsem si ten MS ementál zabetonoval sám, tak do té doby než bude potřeba reinstalace (už dlouho nebyla, a doufám že to bude pokračovat i do budoucnosti), tak si do systému sahat nehodlám.

Škoda, už jsem skoro stahoval, nejnovější firewall v kombinaci s tím antivirem by býval mohl být lepší než kombinace co mám teď.

návštěvník

Jelikož mám kolem sebe hodně lidí, kteří mají počítače a jsou - dá se říci méně zdatní
uživatelé tohodle světa, nedalo mi se s nimi podělit o skvělou "internetovou" ochranu,
před různýmí viry,malware,spam atp. Proto jsem našel řešení ZDARMA a také připravil
hodně jednoduchý postup "step by step" na mých stránkách, které ostatně můžete navštívit
také, je to služba od McAfee, zkrátka kopletní nástroj na obranu s vlastním firewallem.
Návod je k dispozici zde : www.tomasholik.cz/navody/avs/
* Snad se bude dařit, mohu jen doporučit Heget *

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru