Co je nového v Internet Explorer 9 Platform Preview Build 3?

Microsoft včera zveřejnil již třetí ochutnávkovou verzi Internet Exploreru 9, respektive jeho platformy. Pojďme si krátce shrnout, v čem se liší od předchozích dvou sestavení a na jaké další novinky se můžete v Internet Exploreru 9 těšit.

Pro ty, kdo ještě Internet Explorer 9 Platform Preview nezkoušeli, bude asi podstatná informace, že tento program není ukázkou samotného webového prohlížeče. Slouží jen pro ukázku schopností nového vykreslovacího jádra, které stojí za zobrazením webových stránek. Teprve okolo něj bude postaven webový prohlížeč.

Microsoft v porovnání s minulostí netradičně nabízí široké komunitě vývojářů možnost zapojit se do tvorby nového prohlížeče a včas upozornit na případné problémy se zpracováním některých technik používaných při tvorbě moderních webů.

Novinky v IE9 Platform Preview 3

IE9 Platform Preview 3 nyní podporuje HTML5 značky <audio> a <video>, a to s podporou formátů MP3, AAC a MP4 H.264, včetně hardwarového nebo softwarového dekódování. To znamená možnost umístit hudbu a videa do přehrávače na webu, který nebude závislý na Flashi.

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Další ze zajímavějších změn se týká adaptace CSS3, konkrétně nových měrných jednotek, pozadí a rámečků a fontů umístěných do webové stránky. V článku Jak na vlastní písmo na webu s @font-face jsem zmiňoval, že Internet Explorer podporuje pouze formát EOT, IE9 si už podle všeho poradí také s formáty WOFF, TTF a OTF.

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Dále byla vylepšena podpora DOM, vektorového grafického formátu SVG a textů v něm umístěných, XHTML, zpracování XSLT a dalších.

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Internet Explorer 9 Platform Preview 3

Ve zpracování JavaScriptu došlo k vylepšení podpory specifikace ES5. Vývojáři mohou zkoušet profilovací nástroj pro JavaScriptové funkce, prohlížet si iniciátory stahování a v nástrojové liště ihned uvidí chyby XML parseru.

Instalace a další informace

Při instalaci ve Windows Vista i Windows 7 budete vyzváni k restartu, Internet Explorer 9 Platform Preview 3 totiž vyžaduje nakopírování doplňkových knihoven pro práci s grafikou, médii a tiskem, které se bez restartu nezinicializují. Kompletní seznam změn najdete v Release Notes. Nezapomeňte si vyzkoušet nových 15 demoukázek schopností Internet Exploreru 9 na stránce www.ietestdrive.com, odkud si IE9 Platform Preview 3 také stáhnete.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru