České a slovenské linkovací služby – leden 2008

Překvapilo mě, s jakou odezvou se setkal článek shrnující české a slovenské linkovací služby. Jelikož jsem jej napsal v květnu 2007 a od té doby se udála na českém i slovenském internetu řada věcí, je na čase, zmíněný přehled aktualizovat. Nebudu se tentokrát dopodrobna zabývat funkcionalitou jednotlivých webů, ta je dostatečně popsána ve zmíněném přehledu z minulého roku. Zaměřím se hlavně na změny a novinky. 

Linkovací služby plní především propagační funkci pro řadu začínajících a středně úspěšných blogerů. Na jejich weby totiž ze začátku mohou přivádět více čtenářů, než kolik jich přijde z jiných zdrojů (vyhledávače, přímé odkazy nebo články na jiných webech, reklama). Podle toho to na těchto webech také vypadá. Minimum hodnocených článků, body těch úspěšnějších spočítáte na prstech. Většina lidí jen rychle zalinkuje svůj článek a rychle pryč. 

Abyste však nepropadli v omyl. Podobné věci se dějí i na zahraničních linkovacích službách, jen to tam vzhledem k řádově většímu počtu uživatelů není tak patrné. Není tedy třeba si stěžovat, že na malém českém internetu se dějí věci, které v zahraničí nikoho nenapadnou. Alespoň tedy co se týče oblasti linkovacích webů. 

RedMedia, Nodaj a další zmizelí 

Od května 2007 zmizelo z českého a slovenského internetu několik linkovacích webů. Mezi asi nejznámější případy neúspěchu patří RedMedia.sk a Nodaj.sk. Zvláště v případě druhého jmenovaného je to trochu škoda. Jeho uživatelské rozhraní vypadalo velice přívětivě. Zmizel i český web CoJeNoveho.cz. Doména sice stále běží, nicméně dozvíte se z ní jen to, že web padl pod náporem spamu. To je vystiženo velice přesně. Již v době mého prvního článku o linkovacích službách bylo na tomto webu více anglického spamu než odkazů na nové české články.

Změny na Vybrali.sme.sk

Slovenský linkovací web Vybrali.sme.sk začal uplatňovat nová pravidla. V závislosti na kvalitě a hodnocení vkládaných článků je uživateli umožněno vkládat omezený počet článků směřujících na jednu doménu. Pro většinu uživatelů tohoto webu to budou dva články týdně. Podrobnosti najdete na blogu.

Přidej.cz 

Zajímavým projektem je Přidej.cz. Na tomto webu najdete formulář, pomocí kterého můžete velmi rychle přidat odkazy na oblíbené články do mnoha českých i zahraničních linkovacích webů téměř stiskem jediného tlačítka. Neplatí to sice až tak doslova, nicméně jde o značné zjednodušení. Podrobnější popis této služby najdete v článku Jak na snadné přidání článku do několika linkovacích serverů.

Líbilo se

Projekt běžící na adrese www.libilose.cz je tak trochu speciální. Hodnotit na něm totiž můžete pouze články vydávané na webech provozovaných vydavatelstvím Computer Press. Technicky jde o instalaci open source systému Pligg doplněnou o upravený vzhled a provázanost na weby CPressu.

Mojelinky.com 

Z linkovacích webů, které se po květnu 2007 objevily (resp. z těch, které jsem objevil), mě jako první zaujal projekt Mojelinky.com. Jeho hlavním rysem vedle neotřelého vzhledu je absence reklamních ploch. Krom toho zde najdete diskusní fórum. Mojelinky.com nepatří k typickým linkovacím webům, uživatelé si zde mohou ukládat spíše jen to, co je skutečně zajímá. Veřejně dostupné odkazy nejsou vidět hned na titulce, ale můžete využít vyhledávacího mechanismu k nalezení toho, co připadlo zajímavé ostatním.

MojeLinky.com
Mojelinky.com 

Přestože je web dvoujazyčný (český a slovenský), na řadě míst se oba jazyky prolínají. Musím však přiznat, že mi to vůbec nepřišlo jako problém, všiml jsem si toho až při podrobnějším koukání na web, kdy jsem si uvědomil, že chvíli čtu text v češtině a chvíli ve slovenštině.

Pozor, nepleťte si tento web s projektem Mojelinky.sk, který má podobnou pouze webovou adresu. 

Topčlánky.cz 

Dalším zajímavým projektem, který jsem za posledního tři čtvrtě roku objevil, je Topčlánky.cz. Jde o web vytvořený na vlastním systému, není to tedy jen obyčejná instalace nějakého open source projektu, jak můžeme často vidět. Vkládajícím nabízí Topčlánky dostatečný počet kategorií, pro majitele webů je připraveno tlačítko na stránku.

Topčlánky.cz
Topčlánky.cz 

Kromě designu Topčlánků se mi líbí i pravidla jeho používání. Registrace není vyžadována, hodnotit vložené články může každý. Aby se předešlo zahlcení články od konkrétního člověka, který by si zde chtěl udělat zadarmo reklamu, tak pravidla umožňují každému vložit během 24 hodin pouze tři odkazy, navíc za stejnou dobu může být vloženo pouze pět odkazů směřujících na stejnou doménu. Myslím si, že tato pravidla jsou dostatečně tolerantní.

Třídění článků je velice přehledné, k článkům, které jste vložili sami, máte rychlý přístup přímo z hlavní navigační lišty. Stejně tak zde máte rychlý přístup k zalinkovaným článkům svých přátel. Možnost odebírání hlasů se na českých a slovenských linkovacích webech příliš často nevidí, přitom si myslím, že to je pouze ku prospěchu věci. I když to samozřejmě může být ve znamení „konkurenčního“ boje snadno zneužitelné. 

RSS exporty jsou k dispozici jak pro všechny články, tak pouze pro články přidané konkrétním uživatelem. Rozhodně doporučuji Topčlánky navštívit a začít používat. Pohodlím práce i nabídkou funkcí jsou na tom myslím lépe, než asi v současnosti nejpoužívanější Linkuj.cz. Snad jen ten počet uživatelů by mohl být větší, něco málo přes stovku registrovaných uživatelů rozhodně není dostatečné číslo. Věřím, že se to rychle změní. 

Přehled českých a slovenských linkovacích služeb 

Podrobněji popisovat další weby, které jsou jen instalacemi open source projektů Pligg nebo Scuttle nemá význam. Nabízím vám stručný přehled formou tabulky. Máte-li tip na další web, který zde chybí, napište jej do komentářů pod článkem a já tabulku zaktualizuji. Pokud budete upozorňovat na svůj projekt, je dobré se podepsat, proti takové reklamě nic nemám.

Web Adresa Systém Poznámka
Linkuj.cz www.linkuj.cz vlastní zatím asi nejlepší český linkovací web
Vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk Pligg nejlepší slovenský linkovací web ;-)
Bookmarky.cz www.bookmarky.cz vlastní uživatelské rozhraní plné Ajaxových vychytávek
Jagg.cz www.jagg.cz Scuttle -
Topčlánky.cz www.topclanky.cz vlastní pěkný vzhled, pohodlná práce
MediaBlog.cz www.mediablog.cz Pligg problémy s českými znaky při odkazu z UTF-8 stránky
Zalinkuj.cz www.zalinkuj.cz Pligg -
Mojelinky.sk www.mojelinky.sk Scuttle -
Mojelinky.com www.mojelinky.com vlastní zajímavý web
Líbilo se www.libilose.cz Pligg pouze pro články Computer Pressu
mylinks.cz www.mylinks.cz vlastní web pro sdílení oblíbených odkazů
Přidej.cz www.pridej.cz vlastní hromadné přidávání na linkovací weby
TOP odkazy.cz www.topodkazy.cz Pligg -
HotLink.cz hotlink.cz Drigg asi první česká implementace Driggu/Drupalu

Doplněno 18. ledna 2008: Linkovací weby Zalinkuj.cz a Topčlánky.cz změnily majitele. Více se o tom dozvíte ze zprávičky na Lupě.

Doplněno 10. února 2008: přidán web HotLink.cz.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

vybrali.sme.sk bych se možna nebal označit jako nejlepší československy linkovací web. ikdyž česky članek na titulce jsem ještě neviděl. jinak linkuj se mi zda, že jde celkem do kytek. kdyby se aspoň hnulo s těma ketegoriema

návštěvník

Řekl bych že linkovací weby jdou do kytek všechny. Tak nějak nám docházejí rádobynovinky co už byly na webu deset let, aktivnější blogeři se nám vypsali a nové příslěvky přidávají akorát pubertální nedochůdčata.

návštěvník

Vybrali.sme.sk je zalozen take na Pliggu. Staci se podivat do informaci na jejich webu, uvadeji to tam.

návštěvník

Nový web ktorý sa práve spúšťa....

návštěvník

Jazyková verzia stránok je riešená cez cookie a aj keby ste ich nemali zapnute, tak predvolený jazyk je čeština a stránku v slovenčine ste vidieť nemohli. Určite sa stránka ľubovoľne prepínať nemohla. Nože, vyskúšajste si to ešte raz a pozorne si všímajte text stránky. Zrejme ste ten dojem získali pri fóre, kde píšu český a slovenský užívatelia, preto sa Vám zdalo, že raz čítate češtinu a inokedy slovenčinu. Ak by v tom bol naozaj problém, tak by na to užívatelia už dávno upozornili, ale na fóre o takom niečom ani chýru ani slychu :-)

Profile picture for user Jan Polzer

No problém v tom nevidím, počujem po česky i po slovensky. Škoda, že jsem neudělal screenshot, kde by to bylo vidět. Zkusím to znovu vyzkoušet. Fórum to nebylo, tam je to jasné. Prolínání upřesním - navigace byla česky, zatímco text anglicky.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů

návštěvník

Už asi viem, kde to bolo. Vy ste testovali Mojelinky.com - Online záložky ako verejný užívateľ demo, a práve ten užívateľ ma vytvorené niektoré adresáre a aj záložky v slovenčine. Musí to byť tým ;-)
Demo ma aj anglické adresáre a záložky. Napriklad ta ohľadom Microsoftu. Názvy a popis stránok v angličtine su na mojelinky.com uložené anglicky preto, lebo užívatelia aktívne využívajú novú funkciu automatického vyplnenia názvu a popisu. (prosím, ak sa dá, tak spojte moje posledné 2 komentáre do jedného, ďakujem)

návštěvník

linkuj se mi zdalo celkem zajimavy pred rokem. ted kdyz se tam podivam, zda se mi jako v zajeti nekolika webmasteru a bohuzel mapuje pouze malou cast "naseho" internetu...

návštěvník

Chtěl bych upozornit na projekt http://www.lincovery.com/.
Je to náš vlastní engine, který se snažíme koncipovat tak, aby vyhovoval především firmám nebo uzavřeným skupinám uživatelů.

Pomocí něj si totiž vytvoříte vlastní social bookmarking server, který sdílíte pouze se svými kolegy nebo přáteli.

Klidně si ho vyzkoušejte, vše je zdarma.

návštěvník

Těžko říct, pracovalo se na tom jen když nebyla nějaká práce důležitější (tedy - placená). Tak třeba 3 člověkoměsíce? To by tak mohlo být.

návštěvník

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda by jste mohl přidat do seznamu novou linkovací službu Blogus.cz . Projekt existuje teprv pár týdnu, ale neustále se na něm pracuje a přibývají nový uživatele i návštěvníci. Děkují za odpověď.

Profile picture for user Jan Polzer

Zdravím, přidám jej do aktualizovaného přehledu, jakmile se k tomu dostanu. Díky za upozornění.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru