Ballot screen, výběr webových prohlížečů ve Windows, je tu

Microsoft přidal do operačního systému Windows výběr výchozího webového prohlížeče pomocí tzv. okna Ballot screen. Nová funkce je šířena pomocí aktualizace s číslem KB976002. Podívejme se, jak tato nová funkce funguje, krok za krokem.

Společnostem produkujícím konkurenční webové prohlížeče k Internet Exploreru Microsoft po nátlaku také ze strany Evropské komise vyhověl tím, že do operačních systémů Windows provozovaných na území Evropského hospodářského prostoru doplnil aktualizaci KB976002 s názvem Aktualizace společnosti Microsoft zajišťující obrazovku výběru prohlížeče pro uživatele systému Windows XP v regionu EEA.

Ta má za následek, že do systému doplní obrazovku s výběrem nejrůznějších webových prohlížečů, a to jak známých, tak těch minoritních. Okno Ballot screen označené v českých Windows jako Informace k webovým prohlížečům se zobrazí po restartu systému.

Ballot screen ve Windows krok za krokem

Jako první uvidíte obecné informace o tom, k čemu webový prohlížeč slouží:

Ballot screen ve Windows XP

Ballot screen ve Windows XP

Po potvrzení základních informací se objeví seznam webových prohlížečů seřazený v následujícím pořadí:

 • Google Chrome
 • Internet Explorer 8
 • Opera
 • Safari
 • Mozilla Firefox
 • Maxthon
 • FlashPeak
 • Flock
 • Avant Browser
 • K-Meleon
 • GreenBrowser
 • Sleipnir

Ballot screen ve Windows XP

Ballot screen ve Windows XP

Počínaje Maxthonem jsou další prohlížeče skryty z hlavního okna a zobrazeny jen po posunu rolovací lišty. K-Meleon, GreenBrowser a Sleipnir mají v české verzi výběru zatím jen anglické popisky.

Ballot screen ve Windows XP

Ballot screen ve Windows XP

Přiznám se, že v životě bych asi nikomu nedoporučil prohlížeče z konce seznamu. Nevidím důvod. Navíc, Sleipnir jsem do této chvíle neznal. Jsem sám?

Pod každým prohlížečem najdete tlačítko Další informace, které vás přesměruje na webové stránky daného prohlížeče. Tlačítkem Nainstalovat spustíte stažení instalátoru vybraného prohlížeče.

Nepohodlné je například stahování Safari. V Internet Exploreru se zobrazí webová stránka Apple se zablokovaným automatickým stažením instalátoru - je nutné klepnout znovu na informační panel. U Google Chrome zase musíte nejprve odsouhlasit licenční podmínky. Žádná pohodlná instalace jako třeba při rozšiřování instalovaného softwaru v linuxových distribucích, se nekoná.

Celkově Ballot screen působí tak, že jde o nutné zlo, které se Microsoft povolil uvolnit a rozeslat do počítačů svých uživatelů. Dle mého názoru je to celé k ničemu a naprosto zbytečné. Kdo chce používat jiný webový prohlížeč, už to dávno dělá, nebo si jej pohodlně stáhne z webových stránek výrobce v aktuální verzi.

Co si myslí o vynuceném výběru webových prohlížečů čtenáři Maxiorla? Napište do komentářů. A jak jste na tom s webovými prohlížeči? Podle Google Analytics používáte v 48 % Firefox, ve 24 % Internet Explorer, v 13 % Operu, v 12 % Chrome a o zbytek se dělí další webové prohlížeče.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Nesouhlasím s tím, že to nepomůže. Například Opera má od té doby, co MS Ballot vydal, daleko větší počet stažených Oper.

A k tomu pořadí. Generuje se náhodně. ;)

Profile picture for user Jan Polzer

Počet downloadů je nevypovídající číslo. Spíš bud ezajímavé, co to po čase udělá se statistikama.

návštěvník

Díky za recenzi.
Pro marketing je zajímavé obojí. Pokud frekvence downloadů naroste, ale počet uživatelů bude stagnovat, je to signál, že konkurence Safari je popředu. Pak se možná začne něco dít.
Jinak souhlasím s Maxiorlem: nástroj zplodil EU předpis, čili blbost.

návštěvník

Ballot screen poděsí spoustu uživatelů, kteří jsou přesvědčeni o pravdě prohlížěč = Internet Explorer. :-) Navíc asi ani nebudou vědět, co se jim to objevilo a z jakého důvodu. Někde jsem četl, že o ballotu ví jen menšina, z toho se jedná spíše o IT odborníky a lidé, co se o to zajímají.

návštěvník

Osobně používám spíše Mozillu Firefox, ale některé stránky je lepší prohlížet v IE. Ostatní alternativy nepovažuji za všeobecně zdařilé - ale nic proti nim. Evropská unie mne ale začíná maximálně štvát. Zakoupil jsem si Windows s tím, co tam bylo a krajně nesouhlasím s tím, aby EU ovlivňovala obchodní vztah, který jsem s MS uzavřel. Pokud se tak bude dít v OS MS zakoupených datu rozhodnutí EU, nic s tím nenadělám, přesto je to kocourkov právě proto, že MS ve svém OS instalaci alternativního prohlížeče nezakazuje.

Předpokládám, že zanedlouho začne naše domácnosti, těch, kteří si zakoupili jogurt Activia, obcházet jejich výrobce s tím, že jim nabídne k doplnění i probiotické kultury od jiných výrobců než je jejich Bifidus ActiRegularis, aby měli pánové v Bruselu čím podložit existenci svých koryt. Omezení migrační politiky z Afriky a Orientu, stejně jako příhraniční politika mezi ČR a SRN není holt takové lákadlo...

návštěvník

Když jsem viděl Ballot tak jsem se zděsil , kvůli tomuhle že je tolik povyku ? Co to vlastně umí ? Nic ... Jen odkazuje na stažení jednotlivých prohlížečů a uninstal IE hned v základu nenabízí . Pravda čekal jsem něco jako komfort repozitářů ,ale takhle to MS viditelně nevnímá .

návštěvník

Díky za informaci, tohle na mě vyběhlo na erárním noťasu a už jsem začal vyšilovat, co mi to vlezlo do kompa za vira. Takže je to v pohodě, je to virus od MS :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru