Android x86 aneb tabletový systém na běžném počítači

Před pár dny vyšla nová verze upraveného Androidu 4.4 KitKat určeného pro počítače s běžným procesorem typu x86. Chcete-li si Android vyzkoušet jinak, než na tabletu, máte možnost si Android x86 nainstalovat nebo spustit z USB či cédéčka.

Chcete-li si vyzkoušet Android v nejnovějších verzích, máte řadu možností. Od asi nejdražší v podobě koupě nového mobilního zařízení, přes upgrade (mnohdy po rootu) stávajícího mobilu či tabletu, až po nejrůznější emulátory.

Projekt Android x86 na to jde ale trochu jinak. Umožní vám totiž Android nainstalovat na běžný počítač nebo notebook. Můžete si tak s jeho pomocí vyzkoušet oživení nějakého staršího stroje. Vzhledem k tomu, že se vrací k linuxovým základům Androidu, tak vše můžete provozovat i jako dual boot se stávajícím operačním systémem. Pokud chcete, můžete jej spustit i jako tzv. Live systém, tedy rovnou z cédéčka nebo flash disku.

Instalace Android x86

Z webových stránek projektu si stáhněte bootovací ISO obraz instalátoru a Live systému v jednom. Instalátor Android x86 si vyžádá asi 350 MB místa, takže k vypálení vám stačí i nějaké staré CD-RW, které najdete na spodu šuplíku. Případně můžete zkusit vytvořit bootovací flash disk.

Po nabootování instalátoru uvidíte nabídku spuštění instalace, ladicího režimu a samozřejmě nabootování bez instalace a jakékoli změny v počítači. Ideální na vyzkoušení.

Android x86

Pokud jste někdy instalovali Linux v textovém režimu a ještě si na to vzpomenete, pak byste s instalací Android x86 neměli mít problém. Je to stejné, respektive jednodušší. Je tu méně nastavování, jen krkolomné ovládání v porovnání s dnešními standardy.

Hned na začátku si můžete vybrat diskový oddíl, kam Android x86 nainstalujete, případně jej můžete pomocí nástroje cfdisk vytvořit.

Android x86

Diskový oddíl lze naformátovat pro souborový systém ext3, ext2, ntfs nebo fat32. Instalátor Android x86 vám rovněž nabídne instalaci boot loaderu Grub. Pokud žádný nemáte, pak toho využijte, jinak asi Android x86 nespustíte. Pokud už máte dual boot a toto přidáváte jako další systém, zřejmě zkonfigurujete současný výběr operačních systémů.

Android x86

Po dokončení instalace vám Android x86 nabídne okamžité spuštění, případně můžete počítač ještě restartovat a vyzkoušet zavaděč.

První spuštění

První nabootování po instalaci už v podstatě odpovídá prvnímu zapnutí nějakého tabletu s Androidem. Začínáte výběrem jazyka, čeština samozřejmě nechybí. Následuje chvíle automatického nastavování, po které vás systém vyzve k nastavení Wi-Fi a registraci u Google. Vše klasicky jako na tabletu, tedy včetně případného zobrazení políčka pro zadání PINu při dvoufázovém ověřování Google.

Android x86

Po dokončení tohoto procesu se vám ukáže průvodce jednotlivými ovládacími prvky v Androidu.

Android x86

Pár dojmů z používání

Jako možnost vyzkoušet si Android na třeba starším počítači, se mi projekt Android x86 velice zamlouvá. Kdybych nebyl srákora a měl dostatek času, zřejmě bych jej zkusil rozběhat i na Lenovo ThinkPad Tabletu 2, kde jsou Windows 8. To je taky x86 stroj a měl bych tak možnost využít dotykové ovládání.

S ním je totiž u Androidu x86 problém. Z nějakého důvodu se mi nepodařilo zobrazit aktuální pozici myši. Ale možná je to jen nějaký problém ve virtuálním počítači, kde jsem Android x86 zkoušel. Na starším počítači s procesorem od AMD se mi jej totiž nepodařilo nabootovat, přestože instalace proběhla bez chyb.

Android x86

Pokud si s tímto projektem začnete hrát, mám jeden tip. Může se stát, že vám zčerná obrazovka, jinými slovy, že Android usne. Podobně jako tablet. Budete-li pátrat po tom, jak jej probudit, vězte, že je třeba stisknout klávesu Esc nebo šipku dolů a držet je déle, jak jednu sekundu. Alespoň podle dokumentace.

Android x86

Projekt si můžete stáhnout z webu www.android-x86.org, kde najdete i další informace.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Naprosto zbytečný projekt. Android na PC by mohl být bezva ale to by musela existovat nějaká finální verze. Verze RC nepovažuji za finální.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru