Acronis Drive Monitor: pevné disky pod kontrolou

Tvůrce známého zálohovacího programu nabízí také bezplatný nástroj Acronis Drive Monitor, který sleduje stav pevných disků v počítači. Díky tomu se dozvíte, zda vám hrozí ztráta dat kvůli odcházejícímu disku a zda byste měli spustit zálohování.
reklama

Pravidelné zálohování svých dat byste neměli podceňovat. Z této činnosti neplyne žádný přímý užitek, záloha dat je však neocenitelná v momentě, kdy se vám počítač porouchá. Pomineme-li problémy s operačním systémem a bezpečnostní hrozby, je tu stále číhající riziko hardwarové poruchy.

A právě problémům s hardwarem by měl pomoci čelit nástroj pro sledování stavu pevných disků, Acronis Drive Monitor. Upozorní vás na případné problémy a v případě, že používáte zálohovací program Acronis True Image Home, nabídne i sledování stavu záloh.

Jak pracuje Acronis Drive Monitor

Pro stažení Acronis Drive Monitoru se musíte na webu zaregistrovat, což poněkud kazí počáteční radost z nového programu. Je to však jediná nepříjemnost, která vás čeká. Instalace je snadná, její začátek i průběh, jako by z oka vypadly dalším nástrojům od Acronisu. Čili klasické modré okno pro spuštění instalátoru a průvodce s tlačítky, která nepřebírají dekoraci systému, ale využívají vlastní grafické knihovny.

Acronis Drive Monitor

Acronis Drive Monitor

Základní obrazovka Acronis Drive Monitoru nabízí přehled o stavu disků, o zálohování a odkaz na hlášení o problémech s diskem.

Za vším hledej S.M.A.R.T.

Většina programů sloužících jako hlídače stavu pevných disků mají jedno společné. Čtou informace S.M.A.R.T. Pod touto zkratkou se ukrývá technologie zabudovaná přímo v pevném disku, který tak informuje o svém stavu. Na programech pak už je, aby tyto informace uživateli více či méně přívětivým a srozumitelným způsobem interpretovaly.

Acronis Drive Monitor se tohoto úkolu zhostil vcelku dobře. Po klepnutí na položku Disks zobrazíte seznam disků v počítači, uvidíte informace o délce jejich provozu, zdraví a teplotě. Koho zajímají podrobnosti, přepne se na kartu S.M.A.R.T. parameters a prohlédne si hodnoty přímo z disku. Acronis Drive Monitor zobrazuje, zda jsou jednotlivé hodnoty v pořádku nebo nikoli.

Acronis Drive Monitor

Acronis Drive Monitor

Po klepnutí na odkaz Configure disks monitoring budete moci upravit nastavení hodnot, po jejichž překročení vás bude Drive Monitor informovat - příkladem budiž teplota disku.

Acronis Drive Monitor

Acronis Drive Monitor

Zálohování a kritické události

Máte-li v počítači nainstalován zálohovací program Acronis True Image Home nebo Acronis Backup & Recovery, pak bude Acronis Drive Monitor sledovat i stav záloh. Po přepnutí do režimu Critical events si zobrazíte varovná a chybová hlášení spojená s diskem - například o nedostatku volného místa nebo o nemožnosti vytvářet stínovou kopii svazku.

Acronis Drive Monitor

Acronis Drive Monitor

Download Acronis Drive Monitor

Acronis Drive Monitor je povedený prográmek, který jistě zaujme i ty uživatele, kteří nepoužívají zálohovací programy od Acronisu. Chcete-li vědět, jak je to tom váš disk se svým zdravím, a žádný ze S.M.A.R.T. monitorovacích nástrojů ještě nepoužíváte, zkuste tento.

Odkaz ke stažení Acronis Drive Monitoru najdete na stránce acronis.cz/domacnosti-a-kancelare/produkty/drive-monitor.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

Co píší na Interval.cz
@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru