Zoner Photo Studio pro Android: pohodlná úprava fotek nejen před uploadem na Facebook

V létě jsem začal o něco intenzivněji používat propojení mobilu s různými sociálními sítěmi a nahrával jsem obrázky ze svých výletů po přírodě. Můj mobil nefotí zrovna nejlépe, často byly fotky tmavé a zasloužily by před odesláním drobnou úpravu. Škoda, že jsem tehdy neměl nainstalované Zoner Photo Studio pro Android.

V Zoneru byli velice dlouho zafixovaní jen a pouze na platformu Windows. Co se desktopových verzí týče, tak něco jako Zoner Photo Studio pro OS X je zatím spíše jenom nevyslyšeným snem několika fanoušků, jejichž zakoupené licence nepokryjí vývoj pro další platformu. Zcela jiná je situace v oblasti mobilních zařízení. Zoner Photo Studio pro Android už máme a verze pro iOS se možná dočkáme.

Androidí verze oblíbeného správce a editoru fotografií je užitečný prográmek, který vám umožní rychle upravit fotografie v terénu na mobilním zařízení. Ideálně na tabletu, ale bude fungovat i na výkonnějším mobilním telefonu s Androidem.

Co umí Zoner Photo Sudio pro Android?

ZPS pro Android startuje jako jednoduchý prohlížeč obrázků, které máte uloženy buď přímo v mobilním zařízení s Androidem, nebo na externím úložišti (flashdisk, paměťová karta). Umí ale načítat i fotografie uložené někde na internetu. Podporuje Facebook a firemní galerii Zoneru, Zonerama.

V případě Facebooku se vám načtou vytvořená alba i fotografie z časové osy. Měly by. Ani na jednom z mých zařízení s Androidem se mi to bohužel nepodařilo. Co se propojení se Zoneramou týče, zde vše funguje bezvadně.

Zoner Photo Studio pro Android

Prohlížení fotografií je jednoduché. Zleva si vytáhnete panel, kterým vybíráte úložiště, kliknutím na dlaždici přecházíte do hlubších úrovní složek. Možná by nebyla na škodu nějaká automatická prezentace. Na druhou stranu, proč promítat fotky třeba na mobilu.

Zoner Photo Studio pro Android

Úprava fotografií na Androidu

Jakmile máte v Zoner Photo Studio pro Android zobrazenu nějakou fotografii přes celou plochu, objeví se vám v horním panelu tlačítko s tužkou. Jeho stiskem se přepínáte do režimu úpravy fotografií. Zde se vám nabídnou ve spodní části tlačítka pro jednoduché úpravy fotky, v první řadě s oblíbeným QuickFix. Jeho automatika vyřeší problémy na fotografii po jednom klepnutí. Nebo se o to alespoň pokusí. Těžko říci, co všechno provádí, ale po stisku zobrazí táhlo a to přímo ovlivňuje barevné vyznění snímku.

Zoner Photo Studio pro Android

Táhlo pro nastavení zobrazí i ostatní funkce pro úpravu – teplota, expozice, kontrast, světla, stíny, zřetelnost, živost, saturace, zaostření, vinětace a tilt-shift. Nechybí funkce pro změnu velikosti obrázku a pro jeho oříznutí.

Zoner Photo Studio pro Android

Úprav můžete postupně provést několik a až při závěrečném kliknutí na Hotovo se vás Zoner Photo Studio pro Android zeptá, zda má změny uložit.

Ovládání občas trošku skřípe

Nemohu říci, že by ovládání aplikace bylo nějaké složité nebo problémové. Když při úpravách posunujete táhlem ovládajícím intenzitu nějakého opravného efektu, vidíte změny na obrázku hned při posouvání táhla. Stejně tak klasicky reaguje prohlížení – prostě jen šoupete obrázky vlevo nebo vpravo.

V režimu úprav by možná nebylo od věci tlačítko Zrušit. Myslím, že je matoucí, když se rozhodnu změny v obrázku neukládat, nejprve klikat na Hotovo a pak sdělovat, že uložení změn nechci. Na první pohled to působí, že nemám šanci se uložení obrázku vyhnout.

Výhrady mám taky k přecházení mezi složkami. Vyjetím panelu zleva si mohu vybrat lokální nebo cloudové úložiště, které chci procházet. Pokud se ale potřebuji jenom posunou výše v adresářové struktuře, je (když to víte, tak to působí logicky) potřeba složky přetáhnout dolů.

Na slabším mobilu vás Zoner Photo Studio pro Android nepotěší

Zoner Photo Studio pro Android jsem zkoušel pár týdnů na telefonu HTC Desire C a na tabletu MyAudio 708DCC+. Tedy na žádných highend mobilních zařízeních, ale spíše na těch levnějších.

Zatímco na tabletu jede Zoner Photo Studio vcelku bez problémů, jen upravená fotografie se občas pomaleji překreslí, ve zmíněném telefonu je vůbec problém upravenou fotografii uložit. Dřívější verze ZPS pro Android tu také měly problémy se stabilitou. Program nezřídka spadl při ukládání.

Celkově povedený program na úpravu fotek v terénu

Až na pár drobností ale hodnotím Zoner Photo Studio pro Android kladně. V terénu na mobilním zařízení nepotřebuji žádné sofistikované úpravy fotografií a úprava, která vyžaduje jen posunutí nějakého táhla palcem, je plně dostačující.

Nebylo by možná na škodu, kdyby se objevilo i propojení s Google Plus, když už jsme ve světě Androidu. Jednoduchá funkce, která mi zde taky chybí, je například přepínání mezi původní a upravenou verzí obrázku v režimu úprav.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru