Zmenšete velikost fotek pro web odstraněním metadat

Fotografie, kterou jste pořídili pomocí digitálního fotoaparátu, obsahuje spoustu osobních informací. Obrázek může obsahovat například informace o místě (GPS souřadnice), a jakmile jej nahrajete na nějakou webovou stránku, její tvůrci mohou zjistit, kde jste se při jeho pořizování nacházeli. To pak mohou použít reklamní společnosti, aby vám zobrazovaly personalizované reklamy.

Důvod, proč metadata z fotografií odstranit však může být i prostější - zmenšíte tak jejich velikost před nahráváním na web. Windows 7 sice umožňuje osobní informace z fotografií odstraňovat, musíte to však dělat u každé fotografie zvlášť. Naštěstí ale existuje elegantnější řešení - program, který vám pomůže osobní informace z fotografií odstranit jedním kliknutím - FileMind Quick Fix.

FileMind QuickFix

Odstraňovač metadat z fotografií FileMind QuickFix

FileMind QuickFix umí z vašich fotografií odmazat data o lokaci. To však není vše. Aplikace se také postará o odstranění dalších dat, která se skrývají v tzv. informacích EXIF (jde o informace o čase a datu, kdy byla fotografie pořízena, o nastavení fotoaparátu), stejně jako data XMP a Iptc (popisná metadata jako jména, dresy, copyright atd.).

S programem zvládne pracovat i úplný začátečník. Stačí si v jednom okně otevřít složku s fotografiemi a ve druhém FileMind QuickFix. Fotografie označíte myší a jednoduše přetáhnete do programu. Následně kliknete na tlačítko Quick Fix Metadata ve spodním levém rohu a vyčkáte několik sekund. Program z fotografií odstraní metadata a umístí je do stejného adresáře, z jakého jste je zkopírovali; původním fotografiím zůstane stejný název, bude do něj však přidáno slovo original.

Odstranění metadat si můžete zkontrolovat ve Windows kliknutím na fotografii a pak na její originál. FileMind QuickFix podporuje obrázkové soubory JPG, PSD, TIFF, GIF, PNG, DNG a mnoho RAW formátů. FileMind QuickFix je dostupný ke stažení zcela zdarma a je kompatibilní s Windows XP, Vista i Windows 7.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jiří Beran

Bývalý redaktor Maxiorla. Pokrýval novinky z oblasti IT a napsal také řadu návodů. Momentálně se věnuje jiné činnosti.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru