Xinorbis – freewarový nástroj pro kompletní analýzu disku

Pokud jste se rozhodli změřit rychlost pevného disku, který máte připojen ve svém počítači, můžete si vybrat z řady placených i zdarma dostupných programů. Co se týče analýzy obsahu disku, tam je situace podobná, ovšem myslím si, že spousta kvalitních programů pro analýzu disku zůstává lidem utajena. V následujícím článku vám tedy představím jednoho zástupce této kategorie programů – Xinorbis. 

O podobném nástroji jsem už na Maxiorlovi psal. Jmenoval se FlexCls, ale po pravdě řečeno, svými schopnostmi zůstává za Xinorbisem daleko v pozadí. Xinorbis vám poskytne spoustu grafů, tabulek a stromových struktur, včetně mnoha souhrnných reportů. Ty lze exportovat například do HTML nebo XML souboru. 

Program Xinorbis si stáhněte z webové adresy www.freshney.org/xinorbis. Najdete jej tam ve dvou podobách – s instalátorem a ve formě balíčku ZIP. Ten vám umožní Xinorbis používat i bez instalace, například na přenosném disku nebo na USB flashdisku. Odkazu registrace na domovské stránce programu se nebojte. Program není placený, registrací se jen přihlásíte k odebírání novinek o programu e-mailem. 

Rychlý start Xinorbisu 

Po spuštění vás program přivítá dialogem Quick Start (rychlý start). Pokud jej v budoucnu nebudete chtít zobrazovat, jednoduše vypněte příslušnou volbu ve spodní části okna. Klepněte na některou z nabízených diskových jednotek, případně si vyberte nějakou složku v počítači (panel napravo) a klikněte na tlačítko Scan Selected.

Xinorbis

Dialog umožňující rychlé spuštění analýzy disku 

Po spuštění skenování uvítací dialog zmizí a program začne pracovat. Bohužel je udělán tak, že během provádění analýzy se hlavní okno Xinorbisu tváří, jako by bylo zamrznuté. To může být pro řadu lidí matoucí, zvlášť v případě, kdy probíhá analýza velkého disku. Ta zabere i několik minut, během kterých bohužel nevidíte žádný ukazatel průběhu. Pokud však analýzu spustíte až z hlavního okna programu, pak už ukazatel jejího průběhu uvidíte. 

Xinorbis a grafy 

Jakmile je analýza dokončena, zobrazí se vám graf, několik tabulek a textový souhrn analýzy. Ve výchozím grafu vidíte koláč znázorňující množství jednotlivých typů souborů – programy, systémové, grafika, filmy, hudba, dokumenty, archivy atd. Soubory program rozlišuje podle jejich přípony. Jejich seznam si můžete upravit v nastavení programu.

Xinorbis

Výsledek analýzy v programu Xinorbis 

Zobrazení grafu obsazení disku podle typu souborů v závislosti na jejich velikosti však není jedinou možností. Koláč lze přepnout do režimu, kdy vám typy souborů zobrazí z hlediska jejich počtu. I to může být někdy zajímavé. Jestliže se vám malý graf zdá nepřehledný, přepněte si jej do zobrazení přes celé okno programu. Kromě koláče lze výsledek analýzy zobrazit i ve sloupcovém grafu – ten mi připadl přehlednější. 

Xinorbis

Xinorbis a sloupcový graf 

Xinorbis a tabulky 

Pod textovým reportem a prostorem s grafy najdete několik tabulek. Tyto tabulky obsahují podrobnější číselné vyjádření informací z grafu. První tabulka má soubory rozděleny podle jejich typu, informuje vás o počtu a velikostech, a to vždy také v procentuálním zastoupení.

Zajímavé je zobrazení analýzy ve stromové struktuře. I zde uvidíte jednotlivé kategorie souborů, navíc si je můžete rozbalit a na koláčovém grafu prohlédnout zastoupení konkrétních typů souborů v dané kategorii. 

Xinorbis

Zastoupení systémových souborů podle přípony 

Na dalších záložkách se získanými údaji najdete souhrn složek nebo rozdělení souborů podle jejich velikosti. Rychle tak zjistíte, kolik souborů větších než 1 GB máte v počítači, kolik je na disku jednokilobajtových minisouborů a podobně. Užitečné je také rozdělení souborů podle jejich stáří. Víte, že ve Vistě můžete najít až šest souborů z roku 1996? 

Xinorbis

Rozdělení souborů podle stáří 

V žebříčku TOP50 najdete zase největší a nejmenší soubory na disku. Následuje přehled všech přípon s uvedením počtu souborů. Za užitečné považuji informace o elektronickém „smetí“ v podobě souborů s nulovou velikostí. Díky tomu jsem například po nějaké době používání s podivením zjistil, že mám v počítači nainstalováno MySQL – jako součást programu Adobe Bridge. 

Poslední dvě záložky nabízejí vyhledávání a souhrnný koláč s informacemi o diskové jednotce. 

Další funkce 

Specialitou programu je porovnávání dvou různých analýz. Nabízí v podstatě to stejné, jako běžná analýza, pouze hlavní část okna programu je rozdělena na dvě poloviny, ve kterých si vyberete analýzy dvou různých umístění. Porovnávat můžete dvě různé složky i dva pevné disky.

V nastavení programu je na prvním místě automatické ukládání reportů ve zvoleném formátu. Můžete si zde také určit, která záložka se má zobrazit po dokončení analýzy. Hlavní část nastavení obsahuje seznam kategorií souborů, ve kterých si v případě potřeby změníte jednotlivé přípony. Díky tomu můžete snížit velké procento souborů označených v analýze jako Other (ostatní). Kromě toho je připraveno pět dalších kategorií, které si můžete libovolně pojmenovat. 

Xinorbis

Nastavení Xinorbisu a definice vlastních kategorií 

Ve zbytku nastavení měníte hlavně barvy použité v grafech a v HTML exportu provedené analýzy. 

Myslím si, že Xinorbis je povedený nástroj, díky kterému zjistíte zajímavé informace o svém disku a souborech na něm uložených. Bohužel přestože se v nastavení nabízí několik různých jazykových verzí včetně češtiny, nepodařilo se mi program donutit komunikovat jinak, než anglicky.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Bohužel přestože se v nastavení nabízí několik různých jazykových verzí včetně češtiny, nepodařilo se mi program donutit komunikovat jinak, než anglicky.
---------------
Stačí se mrknout do těch jeho "lokalizačních" texťáků a je hned vidět,že angličtina je ve všech.Ne nadarmo je to v menu Edit :).

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru