FlexCls – co zabírá nejvíce místa na disku?

Místa na disku není nikdy dost. Věřím tomu, že se snažíte udržovat si na něm pořádek, ale přesto občas není od věci podívat se, které soubory mohou za to, že volné místo na disku tak rychle ubývá. Jedním z nástrojů, které dovedou klasifikovat soubory ve zvoleném umístění, je FlexCls. Existuje i ve freewarové verzi dostupné pro domácí i firemní použití. 

FlexCls je jednoduchá aplikace s příjemným uživatelským rozhraním. Abyste mohli začít zjišťovat, jak to se soubory na disku je, musíte nejprve zvolit umístění, které se FlexCls pokusí analyzovat. Výchozí složkou jsou vaše Dokumenty. Analyzovat je možné jak konkrétní složku, tak samozřejmě celý pevný disk, případně výběr několika složek.

Pokud chcete ze seznamu předem vyřadit určitý typ souborů, klepněte na tlačítko Advanced a zadejte jejich přípony. V nastavení freewarové verze FlexCls Express lze ještě vybrat typ souborového skeneru – sekvenční nebo paralelní, nicméně tím ničeho nedosáhnete. V druhém případě by totiž šlo zvolit počet souběžných prohledávačů, nicméně freewarová verze to neumožňuje. Stejně tak je blokována další funkce placené podoby programu – výběr typu kontrolního podpisu pro soubor. 

FlexCls Express

Výběr složky k analýze

FlexCls Express

Další možnosti nastavení

Prohledání zadaných složek nebo disku chvíli trvá, FlexCls vás během této doby informuje o celkové velikosti nalezených souborů, jejich počtu a rychlosti zpracování. Operaci je možné kdykoli přerušit nebo pozastavit. 

FlexCls Express

Prohledávání složky nebo disku není okamžité, ale dlouho netrvá

Největší soubory konkrétního typu 

Po dokončení vyhledávacího procesu se v hlavní části okna programu zobrazí seznam s jednotlivými typy souborů, jejich počty, celkovou velikostí a vyjádřením zabraného místa na disku v procentech a grafu. Čekal jsem možnost seřazení tabulky po klepnutí do záhlaví, ale marně. 

FlexCls Express

Základní přehled se soubory

Výsledky, které vidíte na obrázku, jsou myslím poněkud netypické. FlexCls si poradí s různými typy souborů, nezná však úplně všechny a v tom je problém. V prohledávaném umístění mám totiž soubory s virtuálními disky pro VirtualPC (ty FlexCls nezná) a instalační soubory demoverzí her, které připravuji pro DVD Computeru. Proto neznámé a spustitelné soubory zabírají největší díl.

Když chcete vědět více 

Každopádně přehled typů souborů sám o sobě příliš užitečný není. Pokud však přejdete o jednu úroveň níže, například rozklepnete skupinu s multimediálními soubory, najdete zde další rozdělení podle jejich typu. V případě multimédií jsou to obrázky, video, animace a hudba. U archivů to může být použitá komprese (ZIP, RAR, GZIP…), u vývojových souborů různé druhy zdrojového kódu atd.

FlexCls Express

Rozdělení multimediálních souborů 

Tyto skupiny vám již poví více o tom, jaké soubory zabírají na disku nejvíce místa. Pokud jste například stahovali různé upoutávky s videem a do různých složek, FlexCls vám pomůže je najít. Třídění může dále pokračovat dle typu videa, typu obrázků atd. Nakonec se ale dostanete k seznamu jednotlivých souborů, uvidíte, které z nich zabírají nejvíce místa a můžete se rozhodnout pro jejich přesun, vypálení nebo smazání. To však již v jiném programu.

FlexCls Express

Přehled jednotlivých souborů 

Výsledky analýzy je možné exportovat do HTML souboru, textového souboru nebo CSV pro další zpracování v Excelu. FlexCls Express toho více neumí (snad ještě online aktualizaci rozpoznávaných souborů).

FlexCls Express

Ukázka části HTML výstupu 

U FlexCls Express nejde o nijak propracovaný nástroj, který by poskytoval grafy, rozsáhlé statistiky a analýzy. Pro zjištění, kde se nachází příčina úbytku místa na pevném disku, však bohatě stačí. Grafy ani rozsáhlé statistiky zřejmě většina z nás potřebovat nebude. Nejnovější verzi programu, teď už pod názvem FlexKit najdete na adrese www.flexense.com. FlexKit 1.5.20 zachovává všechny funkce FlexCls a navíc přidává podporu dalších dvou stovek souborů, které dovede rozpoznat.

3/5 pro FlexCls Express na Maxiorel.cz

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

nedělej si legraci, opak toho, cos napsal, je jeho "killer" funkcionalitou :-)

Profile picture for user Jan Polzer

No pravda, to šíleně vypadající růžovožlutozelenomodré "cosi" poskytuje rychlý pohled nejenom na největší soubory, ale i na složky, které zabírají nejvíce místa.

Nicméně se mi prostě nelíbí, že je to jakoby uplácané z několika tlačítek a grafů.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru