Xerox Phaser 3140: laserovka pod dva tisíce s netradičním vzhledem

Ač se mohlo před pár lety zdát, že ceny laserových tiskáren klesly na minimum, výrobci nám stále dokazují, že jsou schopni vyrobit ještě levnější tiskárny v přijatelné kvalitě. Jednou z nových levných laserových tiskáren je Xerox Phaser 3140 dodávaný na trh v netradiční barevné variantě.

Xerox Phaser 3140 je levná černobílá laserová tiskárna, která je ideální do malých kanceláří nebo do domácností, kde chcete rychle tisknout různé dokumenty a nebát se toho, kdy opět dojde barva v inkoustové tiskárně vyhrazené pro tisk fotografií.

Tato tiskárna je zajímavá minimálně ze dvou hledisek. Tím prvním je bezesporu cena. Laserový tisk za méně než dva tisíce korun je tak dostupný téměř pro každého živnostníka. Druhou zajímavostí, která činí Xerox Phaser 3140 zvláštním, je jeho barevné provedení. Zapomeňte na nudnou kancelářskou šedou, nebo poslední dobou oblíbenou černou a stříbrnou. Xerox Phaser 3140 vás překvapí netradiční oranžovou.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Instalace a zapojení

Na rozdíl od jiných tiskáren, které vyžadují nejprve instalaci ovladače a až následné připojení tiskárny k počítači, který tak již nemusí ovladač dlouze hledat, chce instalátor ovladačů pro Xerox Phaser 3140 zapojení tiskárny přes USB rozhraní hned na začátku. Pokud Windows začnou hledat ovladač pro nové zařízení, stornujete ho a budete pokračovat v instalačním průvodci.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Po jeho skončení máte možnost vytisknout testovací stránku a ujistit se, že je Xerox Phaser 3140 opravdu připraven k bezproblémovému tisku. Co se týče výměny barviva, zásobník s tonerem jednoduše vyjmete po odklopení předního krytu tiskárny. Manipulace se zásobníkem je jednoduchá, stačí jen mírné zatáhnutí, resp. zatlačení. Vše přesně pasuje do úchytů.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Obsluha tiskárny Xerox Phaser 3140

U levných tiskáren bez nějakých multifunkcí můžete rovnou zapomenout na to, že by vám nabízely nějaká nastavení prostřednictvím ovládacího panelu s LCD displejem. Ani Xerox Phaser 3140 se v tomto směru neliší a připomíná tak tiskárny ze staré školy. Veškeré ovládání přímo na tiskárně se omezuje na tlačítko pro zapnutí a vypnutí, tlačítko pro přerušení tisku a dvě signalizační LED, které vás informují o zapnutí tiskárny a případném problému.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Velice chválím umístění zapínacího tlačítka na horní straně tiskárny, kde je dobře přístupné. Ten, kdo má tiskárnu se zapínáním na boku a nenechává ji neustále v provozu, jistě chápe, jak zapínání nahoře usnadní obsluhu.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Otevírání předního krytu pro výměnu zásobníku s barvivem jsem již zmínil. Částečně odklápěcí je také zadní část, resp. úzký pruh v ní. Přijde vhod, pokud by se v tiskárně náhodou zasekl papír. Zadní část je vespod prodloužená, je zde umístěno napájení tiskárny.

Zásobník papíru je umístěn v těle tiskárny a listy jsou v něm pro přesné podávání přitlačeny ze tří stran. Budete-li tisknout na silnější média, jako třeba obálky, využijete přední podavač jednotlivých listů s přítlakem ze dvou stran. Potištěný papír zůstává na horní straně tiskárny, kde lze odklopit pomocný držák. I levná laserová tiskárna je nucena kvůli své velikosti sunout potištěný papír nahoru. Je to mnohem lepší řešení, než vracet potištěné listy zpátky na ty prázdné, jako se tomu děje u některých inkoustových multifunkcí.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Tisk a ovladače Xerox Phaser 3140

Ovladače tiskárny Xerox Phaser 3140 jsou velice jednoduché. Vzhledem k tomu, že se jedná o černobílou tiskárnu, není zde potřeba nějak řešit barevné podání. Ostatně tiskárna je svou kvalitou určena spíše pro tisk čistě textových dokumentů.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

V ovladači nastavíte klasicky orientaci papíru a možnost tisku více zmenšených stránek na jeden list. Na rozdíl od některých jiných tiskáren vám Xerox Phaser 3140 umožní zvolit si rozložení takto zmenšených stran a volitelné doplnění okrajů. K dispozici je také ruční oboustranný tisk, kdy si v ovladači zvolíte dlouhý nebo krátký okraj pro otáčení.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Naměřené časy tisku na Xerox Phaser 3140 jsou následující:

 • První strana: 11,8 s
 • Text A4: 4,1 s
 • Dokument A4: 4,2 s
 • Tabulka A4: 4,3 s
 • Foto A4600 DPI: 8,6 s
 • Foto A41200 DPI: 9 s

Kvalita tisku textů je ucházející, písmena jsou sytá a ostrá. Totéž však nelze říci o grafice. Ovladač tiskárny umožňuje přepínání mezi 600 a 1200 DPI. Z hlediska rychlosti tisku není toto nastavení příliš patrné, zběžným pohledem na vytištěný dokument si také nevšimnete rozdílu.

Změna DPI se však projeví při tisku grafiky a obrázků. Při nastaveném 600 DPI dochází ke slévání detailů v tmavých oblastech grafiky, při 1200 DPI se tohoto problému z větší části zbavíte. Jak jsem ale napsal výše, tiskárna je primárně určena pro tisk dokumentů.

Xerox Phaser 3140

Xerox Phaser 3140

Spotřeba Xerox Phaser 3140

Spotřeba tiskárny Xerox Phaser 3140 je průměrná, rozdíl mezi klidovým režimem a tzv. standby je minimální. Spotřeba při samotném tisku kolísá zhruba od 160 do 500 W, průměrná spotřeba při tisku vychází okolo 399 W. Xerox ve specifikacích dále uvádí pohotovostní režim se spotřebou 60 W, tiskárna z něj však velmi rychle po skončení tisku přechází do klidového režimu.

 • StandBy: 3 W
 • Klidový režim: 4 W
 • Tisk: 399 W

Specifikace

 • Název: Xerox Phaser 3140
 • Metoda tisku: laser, černobíle
 • Výška: 230 mm
 • Šířka: 360 mm
 • Hloubka: 389 mm
 • Cena tiskárny: od 1 768 Kč
 • Cena barviva: 1446 Kč
 • Výtěžnost dle ISO: 1500 stran
 • Vstup papíru: 250 listů ve spodním zásobníku, 1 list vpodavači
 • Výstup papíru: 80 listů
 • Rozlišení: 1200 x 600 DPI
 • Rozhraní: USB 2.0
 • Ovladače: Windows XP, Vista, Mac OS (funguje i ve Windows 7)
 • Hmotnost: 7,5 kg
 • Max. zatížení: 10000 stran měsíčně

Závěrečné hodnocení

Xerox Phaser 3140 je povedená levná laserová tiskárna, která vám dobře poslouží při tisku dokumentů v malé firmě nebo doma. Budete-li chtít tisknout dokumenty s obrázky, nezapomeňte upravit nastavení ovladače. Netradiční design s oranžovými prvky jistě osloví řadu uživatelů, ti konzervativnější sáhnou po klasických barvách.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru