Windows Live Mail Wave 4: ribbon a další novinky

Nedávno uniklá betaverze balíčku Windows Live Wave 4 odhaluje, jaká vylepšení se v jednotlivých aplikacích Windows Live objeví. Postupně vám představím všechny aplikace, dnes se podíváme na výrazně vylepšený poštovní program Windows Live Mail.

Nejprve krátká rekapitulace pojmu Windows Live. Jedná se o balíček desktopových aplikací a online služeb, kterým chtěl Microsoft nejprve vylepšit softwarovou výbavu ve Windows XP a Vista, později se z tohoto balíčku stal doplněk pro Windows 7. Ve starších verzích totiž nahrazuje Outlook Express a prohlížeč fotografií, ve Windows 7 tyto programy doplňuje, protože se v systému již nenachází.

Ve Windows Live najdete poštovní program, editor videa, komunikátor, blogovací editor, správce fotografií a další nástroje. Z online služeb jsou asi nejznámější Hotmail a Spaces. V dnešním článku se podrobněji podíváme na poštovního klienta Windows Live Mail, a to v podobě, v jaké jej představuje uniklá betaverze Windows Live Wave 4. Co vás tedy čeká za novinky?

Windows Live Mail s pásem karet ribbon

Novinkou, které si všimnete na první pohled, je zcela přepracované uživatelské prostředí Windows Live Mail. Nezůstal zde kámen na kameni. Původní jednoduchá aplikace získává s doplněním ribbonu dojem mnohem vybavenějšího softwaru. Pro porovnání - zde je Windows Live Mail Wave 3:

Windows Live Mail Wave 3

Windows Live Mail Wave 3

A zde je Windows Live Mail Wave 4 Beta:

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Na záložce Home tak získáte rychlý přístup k vytvoření normální zprávy i mailu pro odeslání zformátovaných a upravených fotografií. Je zde tlačítko pro označení nevyžádané pošty, sada tlačítek pro zaslání odpovědí a přeposílání a tlačítka pro přepnutí do Windows Live Messengeru a do blogovacího programu.

Ve Windows Live Mail Wave 4 najdete také zabudovaný kalendář. Přestože i předchozí verze uměla přidávat označenou zprávu coby nový záznam do kalendáře, s WLM Wave 4 je to jednodušší a zřejmější. Rychle nastavíte vlaječky nebo sledování konverzace pro jednodušší orientaci ve větším počtu zpráv.

Práce se složkami

Na pravé straně Windows Live Mailu jsou složky, jejichž seznam i samotný obsah je synchronizován oproti vašemu účtu u Hotmailu. Mimochodem, Windows Live Mail si samozřejmě rozumí i s jinými typy schránek. Práci se složkami zajišťuje buď kontextová nabídka, nebo druhá karta v pásu ribbon.

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Docela snadno zde nastavíte pravidla pro automatické přesouvání nových e-mailů do složek podle zvolených kritérií:

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Pohledy a účty ve Windows Live Mail Wave 4

Karta View umožňuje vypínat a zase zapínat jednotlivé prvky v zobrazení okna Windows Live Mail Wave 4. Zajímavě vypadá automatické přepínání vzhledu seznamu zpráv, nebo obarvování složek. Na kartě Account přidáte další e-mailové účty nebo RSS zdroje. Windows Live Mail Wave 4 si rozumí s protokoly POP, IMAP a samozřejmě s Windows Live Hotmailem.

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Vzhledem k přítomnosti pásu karet asi nikoho nepřekvapí také tlačítko v levém horním rohu, které nahrazuje klasickou nabídku Soubor. Najdete zde funkce pro vytvoření nové zprávy, záznamu v adresáři, nebo položky v kalendáři, import a export zpráv a nastavení programu.

Nová zpráva

Pás karet Ribbon se objevuje také v okně pro psaní nové zprávy. Rozvržením v podstatě připomíná Word nebo WordPad z Windows 7. Jsou zde základní funkce pro formátování textu, vkládání smajlíků, kontrolu pravopisu, připojování souborů nebo kontrolu jmen.

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Vylepšeno je také vkládání fotografií. Nyní máte na výběr mezi vložením jednoho snímku a celého alba, přičemž pro jeho sestrojení se otevírá nové okno.

Práce s kalendářem a kontakty

Kalendář je klasika. V hlavním okně máte na výběr z několika možností zobrazení - dnešek, den, týden, měsíc, můžete do něj přidávat další události, a to buď ručně, nebo vytvořením z nějakého e-mailu. Uživatele Hotmailu také potěší, že se kalendář automaticky synchronizuje s daty na webu, takže o něj v případě poškození počítače nepřijdete. Navíc jej lze pak synchronizovat i s mobilním telefonem.

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Co mi trošku na kalendáři vadí, je nemožnost zde měnit nastavení prvků v programu. Pokud si nastavíte kompaktní zobrazení, nejde jej z kalendáře přepnout, musíte si nastavit režim e-mailu a nastavení upravit tam. Co se mi naopak líbí, je práce s kontakty. Ty jsou konečně otevírány přímo v okně programu. Synchronizace s webem platí samozřejmě i pro ně.

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4

Windows Live Mail Wave 4 je určitě důstojným nástupcem Outlook Expressu, kdysi tolik populárního poštovního klienta z Windows XP a starších Windows. Je to moderní poštovní program s provázaností na internetové služby. Díky tomu odpadá neustálá nutnost zálohování. Stačí, když si po poruše počítače program nainstalujete jinde, přihlásíte se a počkáte na synchronizaci.

Novinky ve Windows Live Mail Wave 4 jsou velice zajímavé. Ne snad, že by se v programu objevily nějaké převratné technologie. Ale už samotné sjednocování všech Microsoftích programů do uživatelského prostředí s pásem karet Ribbon usnadňuje použití jeho aplikací. Řadu funkcí ve Windows Live Mail Wave 4 tak najdete rychleji, než v předchozích verzích.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Konečně se MS rozumně pohnul dál, jen tak dál. Mám rád změny tohoto typu, hodně lidem to pomůže v práci s Live mailem.

návštěvník

Těsím se hlavně na LiveMail s ribbonem :). Je to můj oblíbený e-mailový klient. Jednoduchý, pěkný, rychlý, skvělá synchronizace kontaktů... co víc si přát?

návštěvník

Jé, jak já nesnáším tenhle "ribbon"... Už jsem kvůli těmhle úpravám odešel od nových verzí MS Office, teď se to valí i na WLM... ach jo. Kdyby alespoň ponechali možnost původního zobrazení... Ribbon je výsledkem naprostého překombinování, v jednoduchosti je síla.

Profile picture for user Jan Polzer

To chce čas. Já si zvykl po půl roce, a dnes bych Ribbon v Microsoft Office neměnil.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru