WebPagetest: otestujte rychlost svých webů

Nástrojů, které otestují rychlost načítání webových stránek, je na internetu mnoho. Řada z nich však postrádá to základní - možnost otestovat rychlost načítání webu v různých prohlížečích a především z různých míst na zemi. Chcete vědět, jak rychle se váš web načte v Americe, Evropě nebo Austrálii?

Jestliže provozujete webové stránky v češtině a většina vašich návštěvníků přichází jen z naší země, pak použití mezinárodního měřidla rychlosti asi není na místě. Ovšem pokud máte web s mezinárodní návštěvností, navíc hostovaný někde mimo české servery, pak pro vás informace o rychlosti načítání stránek na různých místech planety může být zajímavá.

Měření rychlosti načítání stránek ve webovém prohlížeči, jako to nabízí třeba Safari, má tu nevýhodu, že vám sdělí rychlost vzhledem k vašemu aktuálnímu umístění. Nevypovídá nic o tom, jak rychlé se stránky jeví někomu na druhém konci světa. Mezi mnoha online nástroji pro měření rychlosti webu vyniká WebPagetest, který dovede změřit rychlost načítání z různých míst na Zemi.

Změřte si rychlost načítání webu

Na úvodní stránce WebPagetestu zadejte adresu požadovaného webu, vyberte si umístění, ze kterého bude proveden test rychlosti, a nastavte další parametry. Některá testovací střediska vám dovolí vybrat jiný webový prohlížeč, můžete si zvolit rychlost internetového připojení, na kterém bude proveden test, počet testů a další nastavení.

WebPagetest si poradí také s http autentifikací, takže můžete změřit rychlost pro zatím zaheslované stránky, které právě připravujete. Do testování lze zařadit také vaše vlastní skripty, zablokovat v něm načítání vybraného obsahu nebo povolit zpracování videa (zatím v betaverzi). Poté jen klepnete na tlačítko Start test a počkáte, než se změření rychlosti zvoleného webu dokončí.

WebPagetest

WebPagetest

Jakmile je měření dokončeno, zobrazí se vám tabulka s rychlostmi načítání při první a opakované návštěvě, informace o velikosti stránky, a odkazy na detailnější informace. V nich naleznete screenshoty stránky, takže se můžete podívat, jak web vypadá v daném prohlížeči. Užitečné jsou informace o době načítání jednotlivých komponent zvolené stránky. Nechybí kruhové grafy ukazující počty jednotlivých typů souborů načítaných v rámci stránky a stejné rozdělení z pohledu velikosti stránky.

WebPagetest

WebPagetest

Zobrazení Waterfall View v podstatě odpovídá podobnému nástroji, který najdete v měřiči rychlosti v Safari. Docela pěkně je na něm vidět, který soubor nejvíce zpomaluje načtení stránky. Přehled Performance View vám poskytne tipy k tomu, co na webu změnit, aby se načítal rychleji.

V řadě nástrojů, které dovedou měřit rychlost webu se WebPagetest určitě neztratí a vřele vám doporučuji jej vyzkoušet.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru