WebPagetest: otestujte rychlost svých webů

Nástrojů, které otestují rychlost načítání webových stránek, je na internetu mnoho. Řada z nich však postrádá to základní - možnost otestovat rychlost načítání webu v různých prohlížečích a především z různých míst na zemi. Chcete vědět, jak rychle se váš web načte v Americe, Evropě nebo Austrálii?

Reklama

Jestliže provozujete webové stránky v češtině a většina vašich návštěvníků přichází jen z naší země, pak použití mezinárodního měřidla rychlosti asi není na místě. Ovšem pokud máte web s mezinárodní návštěvností, navíc hostovaný někde mimo české servery, pak pro vás informace o rychlosti načítání stránek na různých místech planety může být zajímavá.

Měření rychlosti načítání stránek ve webovém prohlížeči, jako to nabízí třeba Safari, má tu nevýhodu, že vám sdělí rychlost vzhledem k vašemu aktuálnímu umístění. Nevypovídá nic o tom, jak rychlé se stránky jeví někomu na druhém konci světa. Mezi mnoha online nástroji pro měření rychlosti webu vyniká WebPagetest, který dovede změřit rychlost načítání z různých míst na Zemi.

Změřte si rychlost načítání webu

Na úvodní stránce WebPagetestu zadejte adresu požadovaného webu, vyberte si umístění, ze kterého bude proveden test rychlosti, a nastavte další parametry. Některá testovací střediska vám dovolí vybrat jiný webový prohlížeč, můžete si zvolit rychlost internetového připojení, na kterém bude proveden test, počet testů a další nastavení.

WebPagetest si poradí také s http autentifikací, takže můžete změřit rychlost pro zatím zaheslované stránky, které právě připravujete. Do testování lze zařadit také vaše vlastní skripty, zablokovat v něm načítání vybraného obsahu nebo povolit zpracování videa (zatím v betaverzi). Poté jen klepnete na tlačítko Start test a počkáte, než se změření rychlosti zvoleného webu dokončí.

WebPagetest

WebPagetest

Jakmile je měření dokončeno, zobrazí se vám tabulka s rychlostmi načítání při první a opakované návštěvě, informace o velikosti stránky, a odkazy na detailnější informace. V nich naleznete screenshoty stránky, takže se můžete podívat, jak web vypadá v daném prohlížeči. Užitečné jsou informace o době načítání jednotlivých komponent zvolené stránky. Nechybí kruhové grafy ukazující počty jednotlivých typů souborů načítaných v rámci stránky a stejné rozdělení z pohledu velikosti stránky.

WebPagetest

WebPagetest

Zobrazení Waterfall View v podstatě odpovídá podobnému nástroji, který najdete v měřiči rychlosti v Safari. Docela pěkně je na něm vidět, který soubor nejvíce zpomaluje načtení stránky. Přehled Performance View vám poskytne tipy k tomu, co na webu změnit, aby se načítal rychleji.

V řadě nástrojů, které dovedou měřit rychlost webu se WebPagetest určitě neztratí a vřele vám doporučuji jej vyzkoušet.

Reklama

Komentáře

Pěkný test, hostuji na Savaně tento eshop http://www.eshop-nejlevnejsipneu.cz  a začínám uvažovat o rychlém odchodu, první First byte za neuvěřitelné čtyři vteřiny, hrůza :-) a to mám tarif SAVANA 2000 !!!

Přidat komentář