Webové stránky v ASP.NET během pár minut a zadarmo?

Aktualizováno o videoukázku: Štěpán Bechyňský z Microsoftu mi nedávno ukázal zajímavý projekt na CodePlex (Microsoftí obdoba SourceForge). Jmenuje se My Web Pages Starter Kit. Jde o zajímavé řešení systému pro správu obsahu, které je založeno na ASP.NET. V PHP podobných projektů zadarmo existuje celá řada, včetně mého oblíbeného Drupalu. Pro ASP.NET můžete využít open source projekt DotNetNuke. Nicméně My Web Pages Starter Kit se od zmíněných projektů i od starter kitů dostupných například k Visual Web Developeru, liší v jedné věci, která jej přímo předurčuje pro doporučení začínajícím tvůrcům webu.

Pro začátečníky jako stvořený

My Web Pages Starter Kit totiž pro ukládání dat nevyužívá žádnou databázi, lze tedy jednoduše nakopírovat na odpovídající hosting a můžete začít s jeho používáním, aniž byste museli nastavovat nějaké řetězce pro připojení k databázi. Data jsou ukládána do souborů XML.

My Web Pages Starter Kit

To je přímo ideální pro začátečníky, kteří se opravdu nechtějí zabývat nastavováním nějakých databází. Jednoduše vezmou FTP klienta, obsah balíčku My Web Pages Starter Kit nakopírují na web, a okamžitě se mohou do nového CMS přihlásit jako administrátor, začít s přidáváním stránek, formulářů, souborů ke stažení, fotogalerií atd. Vše je navíc dokonale srozumitelné. K úpravám textů je využíván zabudovaný FCKeditor.

Výhody a nevýhody ukládání do XML

Ukládání dat do XML má samozřejmě své výhody i nevýhody. K těm kladným stránkám bych zařadil snadnou úpravu obsahu z venčí. Stačí si totiž prohlédnout strukturu a obsah datových XML souborů. Okamžitě zjistíte, že jsou provázány přes GUID identifikátory a nebudete mít problém s úpravami nebo mazáním.

My Web Pages Starter Kit

Do záporných vlastností bych zařadil zejména rychlost. Myslím, že je asi jasné, že pokud vložíte do tohoto CMS stovky a tisíce stránek, nebude to s jejich dostupností pro návštěvníky nijak růžové. Na druhou stranu pro rychlou přípravu kvalitního webu, na kterém potřebujete jednoduchý administrační systém, je My Web Pages Starter Kit přímo ideální.

Webhosting ASP.NET zadarmo?

Mohl bych se tu dále rozplývat nad tím, jak snadno lze měnit vzhled (některé skiny jsou součástí balíčku), že je k dispozici nejen česká lokalizace, ale také srozumitelný český manuál atd. Nicméně nejlepší bude, když si My Web Pages Starter Kit vyzkoušíte sami. Můžete tak učinit i na lokálním počítači, stačí si nainstalovat zdarma dostupný Visual Web Developer.

My Web Pages Starter Kit

Abych dokončil myšlenku z nadpisu článku o tom, že webové stránky můžete umístit na web zadarmo, tak uvedu několik hostingů pro ASP.NET, které jsou zadarmo. Není jich mnoho v porovnání s PHP, licenční politika komerčních produktů pro poskytovatele webového prostoru zkrátka mnoho prostoru nedává. Nicméně můžete kouknout například na ASPWEB.cz nebo Quantasoft. Oba nabízejí základní webhosting na ASP.NET zadarmo. Osobně mám dobré zkušenosti s Quantasoftem.

Videoukázka

Připravil jsem zhruba pětiminutové video (20 MB) s ukázkou použití My Web Pages Starter Kitu, kde uvidíte, jak snadné je počáteční nastavení, změna vzhledu, přidání textu, novinek, knihy návštěv a vyhledávání. Budu rád za případné postřehy k tomuto videu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Tady jsem nasel jednu ukazku: http://www.salomoun.net/

Profile picture for user Jan Polzer

bezva příklad :-) Díky.

-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru