Videa: známé skladby hrané nejen na části starého hardwaru

Na YouTube můžete najít zajímavá videa od nadšenců, kteří proměnili nejrůznější kousky hardwaru na pomyslné hudební nástroje. Vybral jsem desítku takových videí, která mi přijdou zajímavá. Mohou vás inspirovat třeba k vlastnímu netradičnímu využití nejen starého hardwaru.

Phantom of the Floppera

Už kdysi dávno jsem zaznamenal zajímavý počin s názvem Phantom of the Floppera. Dvě 3,5palcové a dvě 5,25palcové disketové mechaniky zde přehrávají jednu z nejznámějších varhanních skladeb - Tokáta a fuga d-moll BMW 565 od Johanna Sebastina Bacha. Info k projektu najdete na georgewhiteside.net/projects/diskette-organ.

Soundtrack ze seriálu Airwolf na 3D tiskárně

Pamatujete si seriál Airwolf o super dokonalém vrtulníku s tryskovým motorem, který zachraňoval za pomoci svých pilotů svět? Kdysi jsem jej hltal, dneska jej vnímám jako strašnou blbost. Každopádně hlavní melodie se mi líbí dodnes. Nejsem sám, jak ukazuje netradiční přehrávání této znělky na 3D tiskárně.

Imperial March na osmi disketovkách

Pochodová hudba ze ságy Hvězdné války přímo svádí k tomu, aby byla přetvořena do podoby, kterou zvládne přehrát starý hardware. Na YouTube ji najdete hned v několika podobách. Mě zaujala nejvíce asi kombinace osmi 3,5palcových disketovek přehrávajících tuto melodii.

Imperial March na CNC mašině

Ještě jednou ústřední motiv z Hvězdných válek. Tentokrát ovšem v podání CNC stroje a jeho motoru. Výsledek mi nepřijde až tak dokonalý jako u disketovek, zato ale dokazuje, že i mimo typický svět počítačových komponent nám rostou "nadaní muzikanti".

Vzpomínáte na Tetris a jeho otravnou melodii?

Tetris jsem hrával v moha podobách. Na mém Atari 800 XE, v různých předělávkách na počítači i na jakési herní konzoli do ruky koupené na tržnici. Pamatujete si jeho melodii? Při delším hraní už byla docela otravná, ale rád jsem si ji opět připomenul. Pravdou je, že původ autora Tetrisu je v té hudbě hodně znát. Zde je v podání motorků Xylotex.

Krotitelé duchů

Osm disketovek, které jsou na následujícím videu, je nějakých divných. Že by je posedl duch? Co takhle zavolat Krotitele duchů, aby vše napravili? Přiznám se, že hudbu z mého oblíbeného filmu bych bez popisku poznal asi až od 50. vteřiny videa, ale líbí se mi to.

Kalkulačka jako přehrávač, disketovka jako zdroj zvukového výstupu

Na následujícím videu mě zaujalo, odkud je posílán do disketové mechaniky signál způsobující pohyb motorku tak, že výsledek vypadá jako hudba. Software pro přehrávání v tomto případě běží na grafickém kalkulátoru od Texas Instruments.

House of the Rising Sun od Animals v podání orchestru ze starých počítačů

Dnes již klasika House of the Rising Sun od kapely Animals je v tomto videu přehrávána v podání starého skeneru od HP a pevných disků, které posloužily coby bubínky. Myslím, že Eric Burdon by koukal.

Marseillaisa v podání Formule 1

Teď trošku odbočíme ze světa počítačů. Také automobily si občas zanotují. Tohle video ukazuje, jak si Marseillaisu, tedy píseň z francouzské hymny prozpěvuje motor z formule F1 Renault R27.

In the Hall of the Mountain King

Edvard Grieg by se zřejmě divil, kdyby věděl, že 105 let po jeho smrti už nebude potřeba na jeho skladby orchestr. Stačí nám již dobře známá sada disketových mechanik pospojovaných do vhodné kombinace a nějaký nadšenec, který to rozběhá. Sluj krále hor v podání osm disketovek si můžete poslechnout na posledním videu z této krátké série:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru