Jaký byl Build Prague 2015 a které novinky mě zaujaly

Microsoft uspořádal svou vývojářskou konferenci před pár dny v San Franciscu, ale následně se vydal s turné po celém světě. Pražská akce proběhla v pátek a byla prý největší z těch neamerických. Rád jsem ji navštívil.

Jak už z jiných webů dobře víte, na Buildu byl představen Microsoft Edge, nový webový prohlížeč, brýle pro virtuální realitu HoloLens a samozřejmě všeobjímající operační systém Windows 10.

Měl jsem možnost vidět Build naživo v roce 2011, když byly představeny novinky ve Windows 8. Je to přeci jenom jiný zážitek, než si to zprostředkovaně číst. Proto jsem byl rád, že letošní Build měl svou zastávku v rámci Build Tour také v Praze, konkrétně v klubu SaSazu.

Build Tour Prague

Jedny Windows vládnou všem

Zhruba osmihodinovou akci prokládanou přestávkami s motivační hudbou podkreslující skvělé novinky, zahájil česky Milan Hrabovský z Microsoftu. Dlužno dodat, že za podivu řady cizinců, které jsem slyšel za sebou. Nicméně jejich zděšení trvalo jen chvíli, zbytek přednášek až na jednu výjimku byl v angličtině.

Slova se pak chopil Jeff Burtoft z Microsoftu (Senior Program Manager for Developer Experience), kterého nejprve zajímalo, kolik je v sále webových vývojářů. Proč? Windows 10 totiž pokračují v trendu zpřístupnění tvorby aplikací za použití webových technologií.

Jeff Burtoft

Dozvěděli jsme se, že Microsoft má ambici mít miliardu zařízení s Windows 10 do dvou let. A také již známé informace, že update bude zdarma pro stávající uživatele Windows 7, 8, 8.1 a Windows Phone.

Nikdo nezabíhal do přílišných detailů, ostatně proč opakovat věci, které už vyšly na světlo. V rychlosti jsme tedy proletěli novinky jako notifikační panel s možností hned v něm reagovat například na zprávy v chatu, centrum akcí, nebo  vyhledávání přes hlasovou asistentku Cortanu (v Česku si neznámo jak dlouho počkáme). Zaujalo mě, že umí doporučit i aplikace, což pro mě byla novinka.

Kupodivu jen vlažně bylo zmíněno Continuum a skutečnost, že k mobilnímu telefonu půjde připojit velký monitor a klávesnici, čímž se promění v pracovní stanici. Tento koncept se mi líbí už od Windows 8, kdy v podstatě tablety s microsoftím operačním systémem mohou fungovat jako plnohodnotný počítač s přepínáním uživatelského rozhraní. Viz například jejich Surface a proti němu ne zrovna na vytváření obsahu orientovaný iPad a tablety s Androidem. I když, jak jsem tu psal loni: iPad s doplňky je vše, co potřebujete k blogování na cestách.

Universal Windows Platform

Naopak hodně času se mluvilo o Universal Windows Platform. Microsoftu skutečně velmi záleží na tom, aby všichni věděli, že nyní se skutečně jedna aplikace vytváří pro všechny dostupné platformy. Žádné sdílení kódu v projektech nebo něco podobného. Jeden jediný projekt pro všechno. Zajímavá byla také informace o 60% zrychlení startu programu psaného v UWP oproti dřívějšku. Platforma nabízí přes 2500 nových vlastností.

Bez Visual Studia to nejde

Řeč samozřejmě přišla také na Visual Studio. Viděli jsme, že v nové verzi je možné nejenom ladit vzhled aplikací pro různé velikosti displejů, ale také jej tam rovnou připravovat. K dispozici jsou i nástroje pro odhalování výkonově slabých míst v uživatelském prostředí.

Microsoft Edge – nový výchozí webový prohlížeč

Opět, všichni už víme, že Edge nahraní Internet Explorer. Tuším, že David Rousset, programový manažer Edge, to byl, kdo na své prezentaci ukázal, kolik nyní Internet Explorer podporuje režimů kompatibility se svými předchůdci. Situace už byla neúnosná.

Edge na to jde jinak. Dodržuje standardy a "falšuje". Nehlásí se jako Edge ani jako jiný prohlížeč, naopak se hlásí jako jiné prohlížeče najednou. Vývojář by se tedy měl zbavit například prefixů v CSS, uživatel zase bude těžit z toho, že se mu všechny weby v Edge zobrazí v nejlepší možné podobě, byť byl třeba optimalizován pro iPhone. Tak by to mělo fungovat v ideálním stavu, na praxi si počkáme.

Webové aplikace ve Windows Store

Další zajímavostí je možnost zkonvertovat webové aplikace do balíčku určeného pro Windows Store. Není přitom nutné provádět s webem nějaké složité úpravy. Zaujala mě ukázka JavaScriptu, kterým si aplikace může ověřit, zda běží v okně ve Windows, nebo v rámci webového prohlížeče.

Nechyběly ani novinky týkající se XAML, .NET a C++.

Windows 10 na Raspberry Pi 2

Jako majitele a fanouška jednodeskového minipočítače Raspberry Pi (1 i 2) mě zaujaly ukázky týkající se běhu Windows 10 na tomto zařízení, jak je předvedl Pete Brown. S jednou zajímavostí se tu předvedl také Honza Pospíšil z českého Microsoftu.

Windows 10 pro IoT (Internet of Things) budou zdarma. Na rozdíl od nějaké linuxové distribuce ale z Raspberry Pi 2 neudělají desktopový počítač. Nemají žádné uživatelské rozhraní, jen čekají na nahrání aplikace z Visual Studia. Poté k ní poskytnou ovládání přes webový prohlížeč.

Je až s podivem, jak věci, které se kdysi (a asi stále ještě) psaly ve speciálních jazycích se speciálním programátorem mikročipů, staly dostupné i pro ne tak zručné bastlíře. S pomocí C#, Visual Studia a Raspberry Pi 2 nebo Minnowboard Max si tak i méně nadaný programátor zvládne udělat nějakého robota pracujícího s webovou kamerou, internetem, displejem nebo různými snímači hodnot. Trošku mi to připomíná návrat ke starým časům kutilství.

Microsoft Azure

Cloudovým službám Microsoftu zastřešenými pod Microsoft Azure byl věnován větší blok, ale jako ostatní věci, i toto se hodně prolínalo se vším ostatním. Mohli jsme ale nakouknout pod pokličku populární webové aplikace z poslední doby pro rozpoznávání věku osoby na fotce, nebo toho, zda jsou na fotce dvojčata.

Zaujal mě při té příležitosti letmý pohled na služby Azure Machine Learning a jejich předpovídací schopnosti. Zmínka padla také na Office Delve.

Zajímavé nástroje

V průběhu dne prezentující předvedli i několik vývojářských nástrojů, které se netýkaly přímo Visual Studia. První byl Manifold.js, neskutečně jednoduchý nástroj příkazového řádku určený pro převod webu do aplikace pro mobilní zařízení. Neomezuje se přitom jen na podporu Windows.

Druhým nástrojem byl Vorlon.js. Jedná se o pomůcku pro ladění webů na mobilních zařízeních. Funguje tak, že si spustíte server, do mobilní aplikace nebo webu napojíte JavaScript z tohoto serveru a můžete začít ladit vygenerovanou HTML strukturu stejně, jako pomocí klasických nástrojů ve webovém prohlížeči.

V závěru přednášející odpovídali na otázky

Informačně nabitý den

Build Tour v Praze bylo dle mého názoru dobře zorganizováno. Místo bylo dobře dostupné, nechybělo občerstvení, trička pro účastníky a vědomostní soutěž (víte, kdy vyšly Windows 1.0 nebo jaká byla první aplikace Microsoft pro Macy?), ale především byl celý den nabitý zajímavými informacemi.

Nyní se nezbývá než těšit na finální verzi Windows 10, která tu bude co nevidět.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru