SyncToy 2.0 Beta – synchronizace složek pro Windows Vista a XP

Pokročilému uživateli chybí ve výchozím souborovém správci ve Windows mnoho věcí. Jednou z nich je možnost synchronizace dvou složek, například mezi počítačem a přenosným diskem, místním a síťovým diskem nebo mezi počítačem a složkou na FTP serveru. Pokud nechcete začít používat některé pokročilé souborové správce (Total Commander, Altap Salamander) a oželíte podporu FTP, pak vyzkoušejte nástroj SyncToy 2.0 Beta od Microsoftu. 

Ač tedy v betaverzi, jde o docela povedenou aplikaci se snadným ovládáním vycházejícím z Průzkumníka. Nečekejte zde žádná složitá nastavení nebo něco podobného. Vše je maximálně jednoduché, ale přitom dostatečně funkčně vybavené. Tři základní možnosti synchronizace obsahu složek by měly stačit většině uživatelů Windows, kteří nejsou extrémně nároční.

Při instalaci SyncToy nebuďte překvapeni, že budete vyzváni k potvrzení instalace SQL Server Compact Edition. Ne, žádný databázový server, který by ubíral výkonu vašeho počítače, nainstalován nebude. SQL Server Compact Edition je malé databázové rozhraní, pomocí kterého může SyncToy ukládat svá data. Přirovnal bych jej ke knihovnám BDE, na které si možná vzpomenou starší čtenáři, kteří někdy vytvářeli nebo používali aplikace vytvořené v produktech od Borlandu. 

Vytvoření synchronizačního páru

Prvním krokem, který musíte po spuštění čerstvě nainstalovaného programu udělat, je vytvoření páru dvou složek, jejichž obsah chcete synchronizovat. To provedete pomocí třífázového průvodce. Nejprve zadáte/vyberete složky určené k synchronizaci. 

SyncToy 2.0 Beta

Zadejte názvy synchronizovaných složek

Poté si vyberete způsob synchronizace. SynToy 2.0 nabízí tři možnosti. Během klasické synchronizace jsou oběma směry zkopírovány nové a aktualizované soubory. Změny názvů a smazané položky se promítnou také na obou stranách. Další možností je Echo. To použijte v případě, že chcete nové a aktualizované soubory zkopírovat zleva doprava. Stejným směrem se promítne smazání nebo přejmenování souborů. Poslední možností je Contribute. Jde o stejné nastavení jako u Echo (kopírování a přejmenovávání zleva doprava), s tím rozdílem, že nedojde ke smazání žádného souboru. 

SyncToy 2.0 Beta

Výběr způsobu synchronizace

Poslední částí průvodce je zadání názvu pro takto vytvořený požadavek na synchronizaci obsahu dvou složek. Seznam synchronizačních dvojic se poté objeví v hlavním okně programu. Vybranou metodu synchronizace máte samozřejmě možnost kdykoli změnit. 

Úprava nastavení, pokročilé volby synchronizace

Po vytvoření synchronizační dvojice vám SyncToy nabídne také pokročilejší možnosti, kterými proces synchronizace ovlivníte. Chcete-li, upravte či zadejte masku názvů souborů, které chcete do synchronizace zařadit nebo naopak, které chcete vyřadit. Vyřazení je možné provést i pro soubory s některými atributy (jen pro čtení, skryté a systémové). Jestliže chcete pracovat pouze s určitými podsložkami, i to je možné. 

SyncToy 2.0 Beta

Synchronizační dvojice je uložena v seznamu v hlavním okně

SyncToy vám na rozdíl od některých synchronizačních nástrojů v jiných programech dovede uchovat přepsané soubory – jednoduše je v původní podobě přesune do Koše. V mnoha případech synchronizace neproběhne kvůli tomu, že není brán zřetel na obsah souborů – i tuto kontrolu můžete v SyncToy nastavit. Standardně však zapnuta není, celý proces synchronizace totiž zpomalí. 

SyncToy 2.0 Beta

Podrobnější nastavení synchronizace

Provedení synchronizace složek 

Synchronizaci připravených dvojic složek můžete spouštět buď jednotlivě, nebo hromadně. U každé dvojice přitom určujete, zda je možné ji zařadit do hromadné akce. Pokud si nevěříte a nejste si jisti, zda jste všechno nastavili správně, spusťte synchronizaci nejdříve v režimu Preview. SyncToy vám zobrazí tabulku s jednotlivými soubory a informací o tom, co se bude dít.

SyncToy 2.0 Beta

Náhled na synchronizaci – zkontrolujte, upravte, potvrďte 

Díky jednoduché navigační nabídce se v rozsáhlejších seznamech můžete snadno přepínat na jednotlivé akce (mazání, kopírování, tvorba složek atd.). Režim náhledu na synchronizaci (Preview) také zobrazuje statistiku v podobě počtu zpracovávaných souborů. V tabulce máte možnost synchronizaci pro jednotlivé položky vypnout. Jakmile jste s nastavením spokojeni, můžete synchronizaci spustit naostro.

Změny od předchozí verze 

Jak můžete z čísla verze programu vidět, SyncToy není úplnou novinkou. Oproti svému předchůdci doznala verze 2.0 řadu změn a vylepšení. Na stránkách programu Microsoft popisuje, že vzal na vědomí požadavky uživatelů zmíněné v diskusních fórech, dotaznících, recenzích a blozích. Kompletní seznam nových funkcí najdete na webu programu, zde vám uvedu jen jejich stručný český přehled:

 • Dynamické přiřazení písmene jednotky
 • Lepší podpora práce se složkami
 • Vyřazovací filtry
 • Práce s atributy souborů
 • Vylepšení příkazové řádky
 • Změna synchronizačního jádra
 • Podpora šifrovaných souborů
 • 64bitová kompatibilita
 • Možnost přejmenování synchronizačního páru
 • Vylepšená práce s podsložkami
 • …a další 

SyncToy 2.0 zůstává i nadále zadarmo. Stáhněte si jej z jeho domovské stránky. Zkušenosti s programem můžete probrat s ostatními uživateli na Microsoftem doporučovaném fóru na stránkách Microsoft Professional Photography.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Drobnou vadu na kráse přece jen má. Pustit jej přes plánovač v WIN7 se mi bohužel nepovedlo. Udělal jsem vše jak je psáno, a ne a ne aby to fungovalo. Tak holt musím klikat tou zatracenou věcí s ocáskem. :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru