Spotibo: rychlá kontrola největších SEO průšvihů na vašich webech

Pravidelně píšu, že nesnáším takové ty SEO automaty na kontrolu webu. Hrůza pane Polzer, mám jenom 52 bodů ze 100. Nicméně to neznamená, že neexistují automatizované kontroly onsite SEO, které mají smysl. Jedním z takových nástrojů, který vám s webem pomůže, je slovenské Spotibo.

Není to ještě tak dlouho, co mi jeden z tvůrců nástroje Spotibo psal do fóra a svoje dílo zde představoval. Od té chvíle ušel nástroj nějakou tu cestu, a tak jsem se rozhodl mrknout na něj trochu více a představit vám jej sám ve formě článku.

SEO analyzátorů je spousta. Ty lepší vám nenapíšou jen nějaké nesmyslné bodové hodnocení a strohý výčet nesmyslů (jako že vám chybí metatag keywords). Překontrolují mnohem více věcí a rovněž upřesní, jak a proč je máte upravit.

Takovým etalonem pro kontrolu webu je aplikace Screaming Frog SEO Spider. Zkontroluje vám web do velikosti 500 URL adres zdarma, větší za poplatek. Pokud si ale nechcete nic instalovat, mrkněte na zmíněné Spotibo. Je trochu jinak zaměřené, nenabízí hromadný export nalezených problémů, ale zase je podle mého názoru přívětivější k začátečníkům.

Projekty a kontrola webu

Jakmile se do aplikace přihlásíte, vytvořte si zde nový projekt. Ten označuje váš web či jakýkoli jiný, který potřebujete zkontrolovat. Uveďte zde maximální počet adres na webu, které má Spotibo procházet. V poli Crawl Rules bych doporučil nastavit respektování pravidel pro vyhledávače. Už proto, aby Spotibo zbytečně neprocházel potlačené adresy nebo přihlašování do administrace a zbytečně jste nepřicházeli o limit zkontrolovaných adres.

Spotibo

Po zadání projektu se spustí jeho kontrola. Prověření mého firemního webu trvalo několik minut. Výsledek je zobrazen ve formě souhrnu chyb, důrazných varování, běžných varování a informací. V tomto pořadí byste také měli postupovat při řešení nalezených problémů.

Spotibo momentálně kontroluje:

 • Titulky stránek (nastavení, délku, počty)
 • Nadpisy (H1, jejich duplicitu a opakování na stránce)
 • Popisek nejen pro vyhledávač – meta description (nastavení, duplicitu, délku)
 • Obrázky (velikost, duplicitu)
 • Přesměrování (chybové, duplicitě bránící)
 • Duplicitu obsahu a kanonizaci stránek
 • Odkazy (počty interních a externích odkazů)
 • Indexaci specifikovanou v robots.txt
 • Chybné odkazy z vašich stránek

Určitě se najdou nástroje, které toho dovedou mnohem víc, ale také za více peněz. Je taky otázkou, co pak ale dají takovému začátečníkovi. Výběr ve Spotibo je jakýmsi průřezem nejčastějších problémů a doporučil bych vše, co nalezene, vyřešit.

Spotibo

Oblíbené propojení na nástroje pro měření rychlosti webu od Google, zde nenajdete. U obrázků bych ocenil kontrolu nevyplněných atributů alt. Mám-li zůstat spíše u začátečnických věcí a neřešit například detekce bezpečnostních hlaviček, uvítal bych ve Spotibo také kontrolu SSL certifikátu a tedy fungujícího https. Případně informaci o blížící se exspiraci certifikátu.

Vůbec by neškodilo, kdyby úvodní souhrn umožňoval po klepnutí rychlý filtr problémů odpovídající závažnosti.

Detailní informace o nalezených SEO problémech

Každou zkontrolovaná položka je klikací a zobrazuje detailnější informace k tomu, o co se vlastně jedná. Včetně věcí, které jsou v pořádku. Pokud vezmu nějakou chybu, třeba krátký titulek stránky, pak vám Spotibo po rozbalení kromě vysvětlujícího popisu nabídne zobrazení stránek s problémem v průzkumníkovi.

Průzkumník ve Spotibo zobrazuje seznam adres s bohatou možností filtrování. Při přechodu z kontrolního seznamu je už filtr upraven tak, abyste viděli jen stránky s daným problémem. V případě krátkého titulku tedy uvidíte ony adresy, samozřejmě zmíněný titulek i jeho délku. Je pak na vás, zda jej opravíte, či nikoliv. Ne vždy je to samozřejmě nutné, viz screenshot s krátkým titulkem u stránky zmiňující podmínky použití webu.

Spotibo

Nalezené duplicitní obrázky zase zobrazují náhledy, abyste je mohli rychle identifikovat. To se mi líbí. Konkurence častokrát jen uvede adresu obrázku a člověk na stránce hledá, který to je.

Explorer či Průzkumník nezobrazuje pouze problémy. Využijete ho také k rychlému zobrazení odkazů směřujících ven z vašeho webu, případně nalezených přesměrování. Tyto přehledy je možné na rozdíl od chyb exportovat v podobě staženého souboru pro Excel.

Další možnosti Spotibo

V upřesňujícím nastavení projektu lze přidat další uživatele, kteří si mohou prohlížet zjištěné informace. Hodí se vám to pro případ, kdy si kontrolu webu spustíte sami, ale chcete přidat účet programátora, aby mohl nalezené problémy vyřešit.

Co se týče cenové politiky, tak jsem zmínil, že Spotibo je ve verzi pro web s maximálně 500 adresami zdarma. Pro větší projekty si zaplatíte některý z tarifů začínajících na 9 USD měsíčně (20 000 URL) a končících na 59 USD měsíčně (300 000 adres a max. 50 webů).

Pokud byste rádi jednoduchý kontrolní nástroj pro svůj web, nechcete používat nic zastaralého, ale zároveň jsou pro vás komplexní nástroje příliš složité, dejte Spotibo šanci. Otestujete si jej na malém projektu zdarma.

Alternativní nástroje, o kterých jsem na Maxiorlovi psal:

 • Content King – na rozdíl od Spotibo dělá kontrolu webu průběžně s více detaily, ale také za mnohem vyšší cenu
 • Checkbot – rozšíření prohlížeče Chrome, které zkontroluje váš web
Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Pěkná recenze. Spotibo je takový základ. Sám používám CK, ale dnes sem se bohužel dozvěděl, že končí s českou lokalizací. Takže zrovna pokukuju po alternativách. CK je hodně našlapaný nástroj a srovnatelných konkurenčních nástrojů asi moc nebude.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru