SEO informace ve Firefoxu

Optimalizace webových stránek cílená na vyhledávače (Search Engines Optimalization – SEO) je dnes dobře placeným byznysem. Každý chce ukořistit co nejlepší pozici ve výsledcích hledání a přilákat tak potenciálně více zákazníků. Jak na to? Existuje celá řada zaručených postupů, popsány byly v mnoha knihách a webových konferencích. S analýzou SEO vám pomůže i webový prohlížeč Firefox – s využitím rozšiřujícího modulu.

Reklama

Tímto modulem je SEO for Firefox. Váš webový prohlížeč rozšíří o několik nových funkcí, které spočívají v zobrazování informací na vyhledávačích Google a Yahoo!. Pod výsledky vyhledávání v těchto vyhledávačích se vám při použití SEO for Firefox zobrazí doplňkový proužek obsahující hned celou řadu údajů vztažených k odkazované stránce.

SEO for Firefox
 
Takto vypadají doplňkové informace na Google

V první řadě je to hodnota PageRank. Ta určuje, jak moc je daná stránka u vyhledávače „oblíbena“ na stupnici od nuly do deseti. Čím vyšší je hodnota PR, tím lépe pro stránku. V seznamu informací se však dozvíte také další zajímavosti – kdy byla stránka zařazena do Google Cache, jak je stará (zjišťováno přes Archive.org), kolikrát se na ni odkazuje přes služby del.icio.us, Bloglines a Technorati, kolik odkazů z jiných webů bylo nalezeno přes Yahoo!, Google a MSN a celou řadu dalších údajů. Na konci najdete odkaz směřující na nástroj pro zjišťování informací o doméně.

SEO for Firefox
 
Možnosti nastavení modulu SEO for Firefox

Statistika a trendy ve vyhledávání

SEO for Firefox přidává funkcionalitu také do úvodní stránky s vyhledávači Google nebo Yahoo!. Najdete tam tak odkazy na informace o vyhledávaných výrazech prostřednictvím Google Trends, na nástroj SEO Book Keyword Research Tool (pomůcka pro vyhledávání dalších vhodných klíčových slov), AW Sandbox (totéž, ale od Google). Dále je zde odkazován nástroj odhadující nárůst provozu na vašem webu po spuštění kampaně AdWords.

SEO for Firefox
 
Upravený vyhledávač Google

Informace, které Seo for Firefox nabízí ve výsledcích hledání, mohou být v závislosti na nastavení získávány buď plně automaticky anebo na požádání. Pak se místo hodnot zobrazí otazníky a až po klepnutí na ně dojde ke zjištění konkrétního údaje. Stejné informace vám SEO for Firefox nabídne prostřednictvím dialogového panelu, ve kterém zadáte adresu URL a počkáte na zjištění výsledků.

SEO for Firefox
 
Zjišťování informací přes dialogový panel

SEO for Firefox je zajímavá pomůcka pro tvůrce webů. Umožňuje sledovat hodnoty PageRank, aniž byste si museli instalovat nějaké otravné lišty do prohlížeče. Navíc nabízí celou řadu dalších užitečných informací.

SEO for Firefox

SEO for Firefox lze jednoduše vypnout klepnutím na jeho symbol ve stavovém řádku

Reklama

Komentáře

Používám Operu a čím dál víc mě štvou ty pluginy do FF.. Nechce se mi přecházet ale ty pluginy jsou šikovné

Taky se mi kdysi těžce přecházelo z Opery na Firefox a Outlook :-)

Ale Opera přeci jen něco nabízí pro webové vývojáře. Opera Developer Console možná není nijak dokonalá, ale buďme rádi za tuto vlaštovku. Třeba se časem objeví více modulů i pro Operu.

Jan Polzer

Maxiorel.cz
Polzer-SW.com
Screenshots Archive

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář