Pro Age Check: kontrola věku návštěvníka na webu s Joomla

Máte eshop, ve kterém nabízíte alkoholické nápoje, tabákové výrobky, erotické nebo jiné mládeži nepřístupné zboží? Pak vás jistě bude zajímat následující článek.

Dnes vám totiž představím praktické rozšíření Pro Age Check, určené pro redakční systém Joomla!. Tento modul uvítají zejména ti, kteří mají eshop se zbožím, které nelze nabízet osobám mladším 18 let.

Možná si říkáte, že je to zbytečné, když máte v obchodních podmínkách uvedeno, že neprodáváte nezletilým nebo když vyžadujete na registračním formuláři zaškrtnutí čestného prohlášení o věku. Také jsme si to mysleli...jenže konkurenční boj je neúprosný. Někomu z konkurence zřejmě bylo trnem v oku, že je Alkoholeshop.cz předhání ve srovnávačích cen. A tak poslali na klienta policii s tím, že má nezabezpečený eshop s alkoholem, kde nabízí a prodává alkoholické nápoje mladistvým.

Policie si pak vyžádala nejen, aby zobrazoval před vstupem na web stránku, kde musí zákazníci uvést své datum narození, ale navíc, aby vyžadoval před odesláním zásilky zaslání kopie občanského průkazu. Připadá vám to jako nesmysl? Také jsme nevěřícně kroutili hlavou a v duchu už eshopu kopali hrob. Naštěstí má tento eshop i možnost osobního vyzvednutí. Nelze se pak divit, že od té doby, co eshop požaduje kopii občanského průkazu, lidé si raději chodí zboží vyzvednout osobně.

Nicméně abychom předešli dalším problémům, koupili jsme modul Pro Age Check, který umí zobrazovat před vstupem na webové stránky formulář, kde návštěvník zadá datum narození. Tím návštěvník stvrdí, že je dostatečně starý a dospělý na to, aby mohl shlédnout a případně si koupit nabízené zboží. Zadané údaje se nikde neukládají, slouží jen pro ověření vstupu.

Samozřejmě vám nikdo nezaručí, že 10letý nevyplní datum, že mu bylo již 18, ale to již úředníky nezajímá. Vy jste udělali maximum pro to, abyste nenabízeli nevhodný obsah nezletilým.

Jak předstránkou neodradit lidi od pokračování na web

Dá se čekat, že lidé nebudou z předstránky vyžadující jejich datum narození nadšení. Co tedy udělat, aby ji rovnou nezavřeli?

  • Pokuste se jim stručně vysvětlit, proč po nich chcete osobní údaje.
  • Ujistěte je, že tato informace nebude uložena ani nijak zneužita.
  • Omluvte se za zdržení.
  • A to vše ideálně v několika řádcích, strukturovaných přehledně do odstavců nebo odrážek. Dlouhý odstavec by lidi jen odradil od čtení...

K čemu slouží modul Pro Age Check?

Modul Pro Age Check je komerční rozšíření určené pro redakční systém Joomla!, které umí zobrazovat před vstupem na webové stránky/eshop jakousi předstránku. Zde musí návštěvník nejdříve vyplnit datum, a pokud vyhoví věkovému limitu stanovenému pro vstup na stránky, je na ně vpuštěn, případně přesměrován na vybranou stránku nebo web.

Pro Age Check

Tím je modul předurčen především pro internetové obchody, které nabízejí zboží, jež není možné nabízet osobám pod určitou věkovou hranici. Ale můžete ho použít klidně jako "heslo" pro vstup na web, který je určený jen někomu.

Co umí modul Pro Age Check?

Omezení přístupu na web podle věku
V nastavení modulu si můžete nastavit minimální věk návštěvníka webu. Návštěvníci, kteří zadají datum, které nevyhovuje nastavení jsou pak přesměrováni buď na stránku, kterou si zvolíte (např. stránka, kde vysvětlujete, že alkoholické nápoje neprodáváte osobám mladším 18 let), nebo jej můžete poslat např. na google.cz.

Omezení na celý web nebo zvolené části
Pro Age Check vám umožňuje zvolit si konkrétní stránky nebo kategorie zboží, které chcete chránit před vstupem mladistvých. Nemusíte tak aplikovat rozšíření na celé webové stránky.

Libovolná vstupní stránka
Pro Age Check počítá s tím, že na web přicházejí návštěvníci různými způsoby, tedy nejen přes úvodní stránku, ale i přes vyhledávače, záložky atp. Zobrazuje tedy předstránku před vstupem z libovolného zdroje. V nastavení si můžete zvolit, zda chcete používat Pro Age Check obecně pro stránky webu nebo pro registrační formulář Joomla, Community Builder nebo JomSocial.

Pamatuje si ověřeného uživatele
Pokud nechcete návštěvníka obtěžovat před vstupem na každou jednotlivou stránku, můžete nastavit, že si jej bude modul pamatovat. A to buď na základě vytvořené cookie nebo pokud jde o registrovaného uživatele, může při registraci zaškrtnout, aby si ho web pamatoval jako ověřeného.

Přizpůsobení stránky vzhledu webu
Pro Age Check umožňuje přizpůsobit si HTML i CSS, a tak stránku můžete přizpůsobit vzhledu webu.

Veškeré úpravy, včetně překladu můžete provést v tomto souboru: /modules/mod_pjac/forms/form.php

CSS je možné upravit zde: /modules/mod_pjac/css/

Překlad
Stránku si můžete snadno přeložit do jazyku webu nebo eshopu.

Kolik stojí Pro Age Check?

Modul Pro Age Check stojí 18 USD a lze ho zakoupit na eshopu ProJoom.

Instalace Pro Age Check

Modul Pro Age Check je kompatibilní se všemi verzemi redakčního systému Joomla!, tedy s verzí 1.5, 1.6, 1.7 i 2.5.

Instalace je jednoduchá. Stačí jen nahrát instalační balíček přes instalátor Joomla! a pak ve správci modulů jej nastavit a aktivovat.

Nastavení modulu zvládne i úplný začátečník. Za mínus považuju, že instalační balíček neobsahuje aspoň jednoduchý manuál, jak si stránku přizpůsobit. Na druhou stranu musím uznat, že podpora vám ochotně a rychle s čímkoliv poradí.

Pro Age Check

Snad vám tento článek pomohl, pokud jste hledali řešení pro obchod se zbožím pro dospělé. Pokud víte o dalším vhodném rozšíření, budu ráda, pokud se o své zkušenosti podělíte v diskusi pod článkem.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru