Přejděte na ART a zrychlete Android i na slabších zařízeních

Všechny aplikace jsou v Androidu ve výchozím režimu spouštěny v běhovém prostředí Dalvik, které určuje, jak rychlý či spíše pomalý je váš tablet nebo telefon. Ovšem v novějším Androidu můžete Dalvik změnit za jeho alternativu ART a celý Android tak poněkud zrychlit. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Běhové prostředí slouží jednoduše k tomu, že po stisknutí nějaké ikonky nastartuje příslušná aplikace. Nezaměňujte jej s launcherem, který představuje jen uživatelské rozhraní pro spouštění aplikací.

Výchozí běhové prostředí Dalvik funguje tak, že nejprve načte kód aplikace, přeloží jej do zdrojového kódu a poté aplikaci spustí. Z toho je už zřejmé, že je to poněkud pomalejší proces, než při použití běhového prostředí ART, které překlad do strojového kódu provádí už při instalaci aplikace a pak ji jenom spouští.

Pokud přejdete na ART, získáte rychleji reagující a spouštěné aplikace, lepší odezvu systému, menší náročnost spouštění aplikací a ve výsledku i delší výdrž baterie. Nevýhodou je o něco vyšší spotřeba operační paměti, ale myslím, že přínosy převažují.

Dobrá zpráva je, že od Androidu 4.4 si můžete sami vybrat, zda vaše zařízení bude používat výchozí Dalvik nebo novější ART. Tablet nebo telefon můžete přepnout do ARTu a zpět na Dalvik bez ztráty dat.

Jak začít používat ART

  1. Přejděte do Nastavení a zvolte Pro vývojáře >> Výběr modulu runtime.
  2. Přepněte se na ART a následně restartujte své zařízení.
  3. Restart bude zřejmě pár minut trvat, protože jsou při něm překládány všechny už nainstalované aplikace do strojového kódu.

Dalvik nebo ART?

Pokud by vám některá nefungovala, můžete ji zkusit odinstalovat (pozor, tím ztratíte její data) a nahrát znovu. Když to nepomůže, pak se stačí opět přepnout výše uvedeným postupem na výchozí Dalvik.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru