Přehled programů hledajících aktualizace softwaru v počítači s Windows

Apple a jeho Mac OS X mají svůj Mac App Store, ve Windows najdete jen Windows Update, který stahuje aktualizace a opravy. Co se upozornění na nové verze instalovaných aplikací týče, musíte se podívat jen na řešení třetích stran. Zde je stručný přehled programů, které vám aktualizace instalovaného softwaru vyhledají.

Každý z nás má v počítači s Windows nainstalovánu řadu programů, některé z nich používá častěji, jiné jen občas. Některé programy v sobě mají zabudovánu kontrolu dostupností nových verzí. Tuto vlastnost/funkci nemám moc rád, obtěžuje mě, když po zapnutí počítače vyskočí dvacet oken s upozorněním na aktualizace.

Jiné aplikace, většinou jednoduchý freeware, zase vyhledávání svých aktualizací vůbec nenabízejí. Jejich nové verze přitom často nabízejí zajímavá vylepšení a zcela nové funkce.

V obou případech může být zajímavým řešením aplikace, která si najde všechny programy instalované ve vašem počítači a oproti nějaké databázi na internetu zjistí, pro který z instalovaných programů je dostupná nová verze. V klidu tak můžete zjišťování aktualizací v jednotlivých programech povypínat a používat jedinou aplikaci pro jejich nalezení.

Programů, které dovedou vyhledávat aktualizace softwaru, najdete na internetu několik. Vybral jsem ty dle mého názoru nejzajímavější a zde vám nabízím jejich stručný přehled.

UpdateStar

UpdateStar byl prvním z programů tohoto typu, který zaujal mou pozornost. Je to již pár let, kdy jsem si jej poprvé nainstaloval a byl překvapen jeho spolehlivostí a množstvím nalezených aktualizací. Postupem času bohužel UpdateStar bobtnal v čím dál více vybavený nástroj, který nyní kromě hledání aktualizací softwaru nabízí též funkce pro odebírání programů ze systému, bezpečnostní analýzu aplikací, čištění registru Windows a řadu dalších nástrojů.

UpdateStar

UpdateStar

Z původně ryze bezplatné aplikace se stal shareware, v bezplatné verzi je řada jeho funkcí omezena. UpdateStar má také několik odvozených aplikací, sloužících třeba pro vyhledávání nových ovladačů a zálohování. Více na webových stránkách www.updatestar.com.

Secunia PSI

Když jsem si kdysi myslel, že UpdateStar je jediná svého druhu, narazil jsem na aplikaci Secunia PSI, celým názvem Secunia Personal Software Inspector. Jak možná víte, Secunia je společnost zabývající se počítačovou bezpečností - a tomu je podřízen i její program. Jeho prvotním účelem bylo vyhledávat bezpečnostní aktualizace instalovaných programů a uživatelům oznámit, jaké bezpečnostní problémy tyto aktualizace řeší.

V současnosti již pátá verze Secunia PSI dohnala svou konkurenci a má příjemné uživatelské prostředí. Prohledávání počítače je o poznání delší, než v případě UpdateStar. Zdá se, že zatímco první jmenovaný kontroluje pouze seznam instalovaných aplikací, Secunia PSI kvůli zaměření na bezpečnost vyhledává všechny spustitelné soubory v rámci celého disku v počítači.

Secunia PSI

Secunia PSI

To nejdůležitější Secunii i přes různá vylepšení v posledních verzích zůstává - jde o jednoduchou aplikaci bez zbytečných funkcí, která je navíc zdarma. Pokud chcete mé doporučení, dal bych jej v tomto přehledu právě Secunia PSI.

FileHippo.com Update Checker

Z trošku jiného soudku je vyhledávač aktualizací od softwarového archivu FileHippo.com. Kontroluje dostupnost nových verzí programů oproti databázi tohoto webu a nabízí jejich stažení právě odtud. Předchozí dva programy odkazují na weby výrobců jednotlivých aplikací. Hledáte-li jednoduchou aplikaci bez dalších zbytečných funkcí, pak vás FileHippo.com Update Checker zaujme. Po spuštění bleskurychle prohledá seznam instalovaných programů a dostupné aktualizace zobrazí ve výchozím webovém prohlížeči.

FilleHippo.com Update Checker

FilleHippo.com Update Checker

CNET TechTracker

S jiným softwarovým, u nás možná známějším, archivem, je propojena aplikace CNET TechTracker. Umožňuje vyhledávat dostupnost nových verzí instalovaných programů oproti databázi stahovacího serveru Download.com. Uživatelské prostředí tohoto aktualizátoru je o něco příjemnější, než u předchozího konkurenta.

Mimochodem, podobnou aplikaci kdysi nabízel i jeden z českých stahovacích serverů. Bohužel na jeho jméno si nevzpomínám a aplikaci jsem už nenašel. Víte-li někdo více, budu rád za doplnění.

Jde to i online a bez instalace

Na závěr jsem si nechal ještě jeden tip, jak si prověřit dostupnost aktualizací programů ve vašem počítači s Windows. Opět se vrátíme k Secunii, tentokrát k nástroji Secunia Online Software Inspector (OSI). Z webové stránky si spustíte aplikaci napsanou v Javě, která prozkoumá váš počítač a výsledek zjišťování aktualizací zobrazí na webové stránce.

Secunia OSI

Secunia OSI

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Používám program SUMo a jsem s nim spokojený, pouze pozor, stahovat verzi souboru bez RK (v názvu instalačního souboru je "nork"), to je verze bez takového jakoby spyware.

Profile picture for user Jan Polzer

D9ky za tip. Vzhledově mi připomněl kdysi podobnou aplikaci, kterou jsem dělal pro CD Computer Pressu. Dovedla zobrazit, zda je na CD/DVD nějaká aplikace v novější verzi, než v počítači.

návštěvník

SUMO má tu nevýhodu, že je příliš "agresivní". Vyhledává zřejmě podle souborů, takže pokud si nějaká aplikace nainstaluje starší verzi hlídané komponenty (protože ji vyžaduje), tak SUMO hlásí, že je stará a má se updatovat, což ale samozřejmě nejde.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru