Praktické využití Microsoft Expression Web 4 při tvorbě statických HTML stránek

I když by to mohlo vypadat, že se žádný z nových webů neobejde bez redakčních systémů, klasické HTML stránky zde stále mají své místo. Existuje mnoho malých projektů a právě pro ně se výborně hodí Expression Web se svou funkcí Dynamic Web Templates.

Tvorba webových stránek postavených výlučně pomocí HTML souborů je poněkud otravná a zdlouhavá. I proto se tato metoda příliš nehodí k vytvoření rozsáhlejšího webu o desítkách stránek s jednotnou navigací. Ovšem i v případě, že bude podstránek na jednom webu třeba jenom pět, zabere spoustu práce neustálé upravování shodných částí webu.

Na mysli mám konkrétně navigaci nebo třeba hlavičku. To, co je možné v PHP řešit pomocí jednoho PHP souboru, který připojíte do jednotlivých stránek, to je nutné v HTML vždy samostatně vypsat do každé ze stránek. V každém HTML souboru je tedy stejný kus kódu tvořící třeba menu a hlavičku. Při změně jedné z položek menu to znamená upravit každý HTML soubor ve webu.

Snadnější tvorba HTML stránek s Microsoft Expression Web 4

Microsoft Expression Web je nástroj určený nejenom pro tvorbu jednoduchých HTML stránek. Nakódujete v něm celý web podle zadaného grafického návrhu, vytvoříte v něm i rozsáhlejší stránky. Může fungovat třeba jako editor pro rozsáhlejší projekty nebo jako nástroj pro přípravu statických částí webu, kterému později doplníte dynamický obsah a funkcionalitu ve Visual Studiu.

Jednou ze zajímavých funkcí v Microsoft Expression Web (nejen ve verzi 4) je tvorba stránek na základě připravené šablony. Dynamic Web Template je soubor, ve kterém navrhnete základní podobu webu, lépe řečeno vzorovou stránku. V této šabloně poté označíte místa, která budou pro každou stránku ve webu specifická - většinou tedy jen obsahová část.

Na základě takovéto šablony pak přidáváte jednotlivé HTML stránky do svého projektu. Editor vám u nich dovolí měnit vždy jen tu část, která je v šabloně označena k úpravám, zbytek zůstává netknutý. Výhoda spočívá v tom, že v případě, kdy budete potřebovat změnit něco ve společných prvcích stránek, provedete úpravu v šabloně a pak jen Expression Web necháte, aby tyto změny zanesl do všech HTML souborů v projektu, které jsou z dané šablony odvozeny.

Nejlepší představu si udělíte po zhlédnutí krátkého videa s ukázkou Microsoft Expression Webu 4 a práce s Dynamic Web Template:

Pomocí Expression Webu jsem vytvořil již několik webových stránek postavených čistě s využitím HTML a musím říci, že se jedná o velmi produktivní nástroj, který tvorbu webů výrazně zrychluje. Není problém zkombinovat dynamické šablony s PHP, za zmínku stojí i podpora CSS, vestavěný validátor a řada dalších doplňkových nástrojů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru