Orchard CMS 1.5 přichází s formuláři, lepší administrací, antispamem a dalšími vylepšeními

Jeden z mého pohledu nejzajímavějších redakčních systémů pro ASP.NET, Orchard CMS, vyšel v nové verzi 1.5. Přináší celou řadu novinek, jako jsou tvorba formulářů, ochrana před spamem a různá vylepšení administrace. Koukneme na ně a podíváme se, jak Orchard CMS upgradovat.

Orchard CMS pro mě představuje skutečnou alternativu k Drupalu. Dospěl jsem k tomuto názoru poté, co jsem vyzkoušel celou řadu bezplatných redakčních systémů pro ASP.NET a právě Orchard CMS mne zaujal svou rozšiřitelností, pochopitelným API i způsobem, jakým se pracuje s jeho administrací.

Podrobnější informace o Orchard CMS najdete v mém článku Orchard: redakční systém s možnostmi Drupalu, ale pro .NET.

Pro Orchard existuje celá řada doplňkových modulů, které upravují jeho funkcionalitu. To byl také případ modulu Custom Forms, který umožňoval přidávání formulářů do webu z administračního prostředí (podobně jako Webform u Drupalu). Nástroj pro tvorbu formulářů je nyní nově součástí základní instalace Orchard CMS, a to počínaje před pár dny uvolněnou verzí Orchard 1.5.

Přehled novinek v Orchard 1.5

Vyhledávání v administraci obsahu - na administrační stránce s přehledem obsahu vám Orchard 1.5 nabídne novou záložku s možností vyhledávání obsahu. Stačí doplnit modul Admin Content Search.

Orchard 1.5

Rozmístění prvků ve formuláři pro vkládání obsahu - jednotlivá políčka můžete nyní poskládat tak, jak je chcete mít ve formuláři zobrazena, a to v editaci typu obsahu po kliknutí na tlačítko Edit Placement.

AntiSpam - modul vám umožní ochránit váš web před záplavou spamu v komentářích (to uměla i předchozí verze), ale také v obsahu a formulářích. Modul přidává externí captchu ReCaptcha.

Správa oprávnění pro přístup k obsahu - modul Content Permissions přidává možnost doplňovat k obsahům části viditelné jen s příslušným oprávněním.

Content Picker - nová funkcionalita umožňující propojovat mezi sebou různé obsahové položky. Chcete-li jej použít, je třeba jej nejprve zapnout.

Formuláře - modul Custom Forms přidává do Orchard CMS podporu tvorby formulářů z administračního prostředí. Fungují jako typ obsahu používající políčka. Jakmile formulář vytvoříte, nastavíte v oprávněních, kdo může tento typ obsahu vytvářet, jinými slovy, kdo může formulář vyplňovat.

Orchard 1.5

Změny v navigaci - pokud vás po upgrade na Orchard 1.5 překvapí, že zmizelo navigační menu, pak vězte, že příslušný modul nyní podporuje hierarchická menu a drobečkovou navigaci. Menu si znovu zapnete tím, že půjdete do správy widgetů a do regionu Navigation přidáte Menu Widget s hlavním menu webu.

Změny v layoutu - úpravy se týkají i rozmístění prvků na stránce. Soubory Placement.info mohou nyní využívat znak / pro specifikaci cílových zón.

Orchard CMS 1.5 také opravuje celou řadu chyb z předchozích verzí. Podrobnosti najdete v Orchard 1.5 Release Notes.

Marně hledáte některé nové funkce?

Pokud budete stejně jako já marně po upgrade párat po nových funkcích, které měl Orchard CMS 1.5 přinést, pak vězte, že řada z nich je dostupná coby rozšiřující moduly. Najdete je v balíčku se zdrojovými kódy Orchardu, v klasickém instalačním balíčku se nenacházejí. Doinstalujete je nejsnáze přes Galerii modulů v administraci.

To je například případ funkce pro vyhledávání v administraci. Neuvidíte jej, dokud si do redakčního systému nenainstalujete modul Search.

Jak na upgrade Orchard CMS

Aktualizaci na novější verzi Orchardu můžete provést několika způsoby. Koukneme se na tu z mého pohledu nejrychlejší:

V první řadě je třeba zálohovat jak komplet souborovou strukturu webu, tak i jeho databázi. Následně přidejte do kořenové složky soubor nazvaný App_offline.htm, do kterého umístíte nějakou hlášku o tom, že probíhá aktualizace webu. Ta se pak návštěvníkům zobrazí místo webu samotného.

Poté vymažte obsah složky bin a smažte složku App_Data\Dependencies. Překopírujte na web rozbalenou složku s novou verzí Orchardu a poté zase smažte soubor App_offline.htm. Web by nyní měl běžet. Přihlaste se do administrace, zapněte modul UpgradeTo15 a následně přes Dashboard proveďte aktualizaci políček na novou verzi systému.

Podrobnosti k aktualizaci redakčního systému Orchard najdete v dokumentaci na stránce Upgrading a site to a new version of Orchard.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru