Opera 10.10 v deseti detailech

Webový prohlížeč Opera je v nejnovější verzi všestranný nástroj, který si zaslouží vaši pozornost. Nabízí množství  vychytávek pro brouzdání, ale i funkce, které z něj dělají tak trochu jiný nástroj. Například sdílení souborů.

Program Opera se poprvé objevil okolo roku 1994 jako webový prohlížeč vyvinutý pro norskou telekomunikační společnost. Postupně se z něj stal samostatný komerční produkt, který vynikal rychlostí načítání webových stránek. Bylo to v době starého Internet Exploreru, kdy Firefox ani Chrome neexistovali a kdy k připojení na internet většina z nás používala dial-up.

Operu jsem si tehdy oblíbil nejenom kvůli jejímu rychlému zobrazování webových stránek, ale také díky záložkovému rozhraní. Nadstavbu nad Internet Explorerem (MyIE, dnešní Maxthon) jsem používat nechtěl, Mozilla zase byla těžkopádná a hlavně škaredá.

Nevýhodou Opery byla tehdy vnucená reklama, které jste se zbavili koupením placené verze a drobné problémy se zobrazením některých webů. Z dětských nemocí se Opera postupem času dostala, navíc je dnes zcela zadarmo a bez reklam.

Pro Operu je příznačná její výbava. Vedle webového prohlížeče v ní najdeme zabudovaný poštovní klient Opera Mail (doporučuji, pokud nedáváte přednost webmailům), komunikátor a správce stahování. Kdo z vás si pamatuje na senzaci v podobě oznámení podpory vestavěného klienta pro BitTorrent? Jsou tu také nástroje na poznámky a adresář. Nechybí podpora různých widgetů v podobě užitečných miniaplikací a her. Nejnovější verze Opery přidává podporu pro sdílení souborů.

Pojďme se podívat na některé zajímavé funkce tohoto webového prohlížeče. Některé přinesla aktuální Opera 10.10, jiné jsou součástí Opery již delší dobu. Stojí však za to si je připomenout.

Opera Unite

Nejnovější vylepšení, které přinesla Opera 10.10. Nový nástroj Opera Unite dělá z Opery pomůcku pro sdílení obsahu. Potřebujete svým známým ukázat fotografie, nasdílet soubory, ihned si s nimi psát bez mailu nebo komunikátoru, případně jim umožnit poslat vám vzkaz na nástěnku? To vše Opera Unite 10.10 dovede. Stačí ji zapnout v levém bočním panelu, vybrat si jednu z komponent, přihlásit si účtem k Opeře a začít.

Jako největší výhodu Opera Unite vidím právě možnost jednoduchého sdílení fotek a dalších souborů. Nemusíte je totiž nikam nahrávat, ostatní si je stahují přímo z vašeho počítače. Odpadá tak jeden mezikrok. Nasdílení je jednoduché jako výběr složky s daty v kterémkoli jiném programu. Jen si navíc určíte, zda bude sdílený obsah chráněn heslem, viditelný pro vyhledávače nebo dostupný jen v rámci lokální sítě. Ostatním pak stačí poslat vygenerovanou adresu. Ta je dostupná tak dlouho, dokud je prohlížeč otevřen a služba Opera Unite aktivní.

Opera 10.10

Opera 10.10

Více se této funkci dozvíte v samostatném článku na ExtraWindows.cz.

Opera Turbo

Prohlížení webů je v Opeře jako takové již dosti rychlé. Minimální rozdíly, kterými se jednotlivé prohlížeče s každou novou verzí předhánějí, mě nechávají v klidu. Pokud však přesto chcete na pomalém připojení prohlížení webů urychlit, zapněte si funkci Opera Turbo. Najdete ji pod třetím tlačítkem ve stavovém řádku vespod. Poté, co Turbo zapnete, zobrazí se vám ve stavové liště informace o tom, kolikrát rychleji se stránka načetla oproti normálnímu režimu.

Zrychlení je dosaženo kompresí stahovaného obsahu, především obrázků. Ty jsou pak zobrazeny v mnohem horší kvalitě, ale to je prostě daň za rychlost. Čemu dáte přednost?

Opera 10.10

Opera 10.10

Náhledy stránek

Další zajímavostí, která vám usnadní prohlížení většího počtu stránek najednou, jsou jejich náhledy. Opera 10.10 bohužel nepodporuje náhledy v hlavním panelu Windows 7, jako to umí Internet Explorer. Zato však ve svém okně nabízí pás s náhledy webů. Stačí, abyste oddělovač záložek s názvy webů posunuli pomocí myši dolů. Textové popisky se poté změní na obrázkové náhledy.

Opera 10.10

Opera 10.10

Speed Dial

Seznam nejoblíbenějších webů v podobě vlastnosti/funkce Speed Dial je sice v Opeře již delší dobu, stojí za to si jej připomenout. Když si otevřete prázdnou stránku, zobrazí se dlaždice, ve kterých mohou být náhledy vybraných webových stránek. Jedním klepnutím se pak na ně přepnete. Vybrané weby do těchto dlaždic umístíte jednoduše přetažením ze seznamu otevřených stránek nebo po klepnutí a zadání adresy nebo výběru ze záložek.

Opera 10.10

Opera 10.10

Opera Link

Tak, jako má Firefox svůj doplněk Foxmarks (nyní nově xmarks.com), jako to plánuje Google pro svůj Chrome, nabízí totéž i Opera v podobě nástroje Opera Link. Jedná se o synchronizační pomůcku, která udržuje stejný obsah v několika různých instalacích Opery. Mezi více počítači, ale i mobilními verzemi Opery tak jednoduše synchronizujete odkazy na oblíbené weby, poznámky, Speed Dial a další informace uložené v Opeře.

Opera 10.10

Opera 10.10

Vývojářské nástroje

Tvůrce webových stránek bude zajímat podpora pro ladění webů. Opera tyto nástroje nabídla dříve než Internet Explorer, Safari nebo Chrome. Zobrazíte si je pomocí nabídky Nástroje | Pokročilé | Vývojářské nástroje. Ve spod se vám objeví nový rámec pro ladění kaskádových stylů a skriptů připomínající Firebug z Firefoxu. Uvidíte v něm také graf s rychlostí načítání jednotlivých komponent webové stránky. Můžete pak vyhodnotit, která část webu je z tohoto pohledu nejvíce problémová.

Opera 10.10

Opera 10.10

RSS čtečka a provázanost na Google Reader

Vestavěnou podporu pro čtení RSS výstupů z jednotlivých webů mají dnes všechny webové prohlížeče. Opera to dovede prostřednictvím svého poštovního klienta Opera Mail. V rozbalovací nabídce si však můžete vybrat i různé webové klienty a Opera vás pak přesměruje na stránku, kde přidání do webové RSS čtečky už potvrdíte jediným kliknutím.

Opera 10.10

Opera 10.10

Myší gesta

Podpora myších gest je v Opeře také velmi dlouho. Nepotřebujete k ní žádný samostatně doinstalovávaný doplněk. Aktivaci myších gest provedete například se stisknutým pravým tlačítkem a pohybem doleva, což odpovídá návratu na předchozí stránku. Opera se mezitím jen zeptá, zda chcete myší gesta aktivovat. Seznam myší gest najdete v nabídce Nástroje | Nastavení. V novém okně se pak přepněte na kartu Pokročilé volby | Myš a klávesnice. Tlačítkem Upravit si pak zobrazíte seznam myších gest, případně přidáte svá vlastní.

Opera 10.10

Opera 10.10

Hlasové ovládání

Hlasové ovládání Opery byla kdysi velká senzace, stejně jako vestavěný BitTorrent. Myslím, že u nás se na tuto funkci již trochu zapomnělo. Podporuje totiž jen anglickou výslovnost. Jděte do Nástroje | Nastavení | Hlasový modul. Vyberte aktivační klávesu a po stisku tlačítka Upravit také uvozující slovo. Prohlédněte si podporované příkazy a okna pozavírejte. Přidržte aktivační klávesu, vyslovte příkaz a klávesu pusťte. Pokud se s výslovností trefíte, Opera provede požadovaný úkol. V opačném případě vám oznámí, že nerozumí požadavku.

Opera 10.10

Opera 10.10

Práce s označeným textem

Posledním tip jsem si nechal na, troufám si tvrdit, nejčastěji používanou funkci Opery. Zatímco v jiných prohlížečích je nutné po označení textu stisknout pravé tlačítko myši a poté vybrat nějaký příkaz z kontextové nabídky, Opeře k označení textu a zobrazení nabídky stačí jen prosté poklepání. V nabídce pak najdete možnost kopírování, vložení do poznámek, předčítání, vyhledávání, překlad, otevření webové adresy (i když není klikací) a odeslání e-mailem.

A ano, Opera dovede i předčítat. Sice opět pouze anglický text a po instalaci nezbytného doplňku (tu nabídne automaticky), ale dovede. Bohužel u některých webů předčítání odmítá fungovat.

Opera 10.10 je opravdu povedený webový prohlížeč. Na rozdíl od Firefoxu razí jiný přístup, kdy se snaží co nejvíce užitečných funkcí zabudovat přímo do základní instalace. To může být sympatické řadě uživatelů. Na druhou stranu již tak sympatická není snaha Opery o zviditelnění se za každou cenu. Ale o tom již bylo napsáno dost textu jinde.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Opera u mně už dávno vystřídala firefox, který mám nainstalovaný jen kvůli developer addonu. Ovládání pomocí pohybu myší je docela použitelné a synchronizaci záložek používám taky.

návštěvník

Používám Operu hlavně na notebooku, kde mi vyhovuje její rychlost a malá náročnost na hardware, ale vždycky nadávám na nestardandní ovládání pomocí klávesnice. Např. z ostatních prohlížečů jsem zvyklý otevírat nové panely klikem (na touchpad) na odkaz se současně stisknutým Ctrl, u Opery musím mít stisknuté Shift+Ctrl. Je toho víc, na co si vždy musím při přechodu z jiného prohlížeče zvykat. Na druhou stranu, líbí se mi možnost procházení odkazů na stránce pomocí klávesnice (stisknutý Shift + kurzory). Jo, ještě něco, je možné v Opeře přidat do výsledků vyhledávání na Googlu náhledy? Jde to vůbec?

návštěvník

Google Thumnails jsem už vyzkoušel a náhledy fungují k mojí spokojenosti. Děkuji za tip.

návštěvník

Místo ctrl+klik (případně shift+ctrl+klik) je jednodušší použít prostřední klik myší. Funguje úplně stejně a ve Windows i ve většině prohlížečů (linuxáci mají smůlu, tam prostřední myšítko dělá něco jiného).

Profile picture for user Jan Polzer

No předpokládám, že Zdeno měl na mysli touchpad, který zmínil. Tam asi prostřední tlačítko nenajde. Ale jo, prostřední tlačítko je návyková věc :-)

návštěvník

Nepsal na jakém :-) Některé notebooky mívají na touchpadu multi-touch a tam prostřední klik není problém (ťuknutí dvěma nebo třemi prsty, podle nastavení). A ty, co nemají, zase většinou umožňují nastavit v rozích touchpadu různé funkce, jako je právě onen prostřední klik :-)

návštěvník

To s těmi rohy je docela zajímavý nápad. Standardně používám v pravém horním sekundární (pravé) tlačítko. Nastavit do levého horního prostřední tlačítko, by mohlo být zajímavé. Asi to vyzkouším. Děkuji za zajímavý tip. Já jsem však tím svým postěžováním především myslel to, že bych uvítal, kdyby se v Opeře daly používat standardní klávaesy a zkratky jako v ostatních prohlížečích.

návštěvník

Na Opeře se mi líbí jeden skvělý detail. Jednoduše můžu myší přetahovat otevřené stránky mezi více okny Opery. Nebo když nějakou stránku chytnu za ouško a vytáhnu ji mimo okno aplikace, otevře se do nového okna :-)

návštěvník

Velice dlouho jsem používal doma (OS LINUX) Firefox a v práci musím mít IE. Synchronizaci záložek jsem řešil pomocí xmarks.

Lze nějak automaticky synchronizovat záložky mezi IE a Opera ? (popřípadě i FF)

Předem děkuji :-)

Pavel

návštěvník

Co mi chybí u každé aktualizace softwaru - u přechodů na novou verzi:

1/ - Informace o nárocích nové verze
- Se kterými z nejstarších procesorů je ještě nová verze schopna spolupracovat
- S jakou minimální pamětí je ještě schopna provozu

2/ - Tlačítko Undo - jednoduchý návrat k verzi, která byla na počítači nainstalována před aktualizací

Komentář

Někdy se stane, že počítač přestane fungovat. Potom (do doby než se mi podaří původní zase zprovoznit) sáhnu po tom předchozím, případně se pokusím sehnat nějakou vykopávku mezi přáteli. Tak se stalo i v mém případě.

V poslední době jsem vyzkoušel hned několik prohlížečů, ale u všech jsem dříve nebo později narazil na informaci, že z toho či onoho důvodu instalace, nebo provoz na mém stroji není možný.
Poslední co mi ještě v tomto směru funguje je stará Opera. A proto se bojím aktualizovat. Nové funkce jsou hezké, ale pokud mi hrozí že budu bez prohlížeče, tak se do toho jak se dnes říká prostě bojím jít.
Nutně potřebuji koupit nový počítač, to pro mne jako pro důchodce není právě lehký krok. Vzhledem k manipulacím České národní banky bych za něj zaplatil dokonce ještě o cca 10 procent víc. Proto čekám až dojde k návratu k normálním poměrům.
Hledal jsem na internetu prohlížeč, který by měl co možná nejmenší nároky na počítač. Našel jsem Aroru. Nainstaloval jsem ji. Zatím nevím proč, ale například Seznam, i další stránky mi neotevře.
To je hlavní důvod proč se přechodu na novou - aktualizovanou verzi bojím a bráním se jí.
Máte-li informace - odpovědi na moje otázky k bodu 1 a 2, případně víte-li i proč mi Arora některé z nejběžnějších stránek odmítá zobrazit, a co s tím mohu udělat, jak to mohu napravit, nebo máte-li jiné řešení budu Vám vděčný.

Profile picture for user Jan Polzer

Abych pravdu řekl, prohlížeč Arora neznám. Neustále rostoucí nároky prohlížečů (snad jen u Safari na OS X nezpozoruji problémy) mi též vadí, ale jsem smířen s tím, že pokrok nezastavíme. To bychom taky mohli skončit u ultrarychlého prohlížeče Lynx...

Jinak, on je také problém v tom, že se mění technologie, kterými jsou weby vytvořeny. Dnes je všude množství JavaScriptu a to prostě nějaký výkon také sebere.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru