Ohlédnutí za konferencí Brno PHP 2014

Včera a částečně v pátek proběhla v Brně mezinárodní konference věnovaná programátorům pracujícím v PHP. Osm řečníků nabídlo skvělé přednášky v angličtině i neocenitelné zkušenosti z praxe. Nechybělo pivo, popkorn, trička, oběd, bagety, letáčky, gumový mozek ani soutěž o tablet.

Brno PHP jsem zaregistroval někdy loni, ale z mnoha důvodů jsem se na jejich akci nedostal. Tehdy šlo ale o setkání lokálního významu s volným vstupem, pokud si dobře pamatuji. Letošní ročník se zásadně lišil. Vstup na konferenci byl placený (úměrně nabídce) a všechny přednášky probíhaly v angličtině. Ostatně všichni sobotní řečníci byli ze zahraničí.

Akce probíhala na Mendelově univerzitě v Brně. Zaregistroval jsem se na ni již dlouho dopředu a pak mě trochu mrzelo, že mi koliduje s 3. WordPress konferencí v Hluboké nad Vltavou, kde jsem původně přislíbil povídání o pluginech WP Views a WP Types. Na druhou stranu jakkoli mám WordPress rád, ještě raději mám skutečné programování, což se na setkáních okolo WordPressu asi nesmí říkat (koukněte na programy podobných akcí, je to samé klikání pro začátečníky a asi i WP Views by byly docela hardcore).

Rád bych se podělil o několik dojmů z této akce a z jednotlivých přednášek.

Microsoft Azure Workshop a Štěpán Bechynský

Hlavní část Brno PHP 2014 se uskutečnila v sobotu, ale již v pátek odpoledne přišel jako předskokan Štěpán Bechynský z Microsoftu s povídáním o Windows Azure doplněném praktickými ukázkami. Byla to mimochodem jeho poslední přednáška v barvách Microsoftu. My, kdo vymetáme podobné akce, si asi budeme zvykat na nové tváře. Uvidíme.

V přednáškovém sále na Mendelu nás sice bylo v pátek odpoledne jen pět a půl, ale rozhodně bylo o co stát. Windows Azure znám, ale rád jsem si zrekapituloval základní informace, dozvěděl se novinky (třeba o možnosti zde provozovat cache Redis) a kouknul na instalaci webu do Windows Azure v praxi.

Štěpán ukázal samozřejmě i virtuální stroje na Windows Azure, povídal o jejich využití a celé odpoledne zakončil povídáním o Visual Studiu Online. Jde o jakousi alternativu pro GitHub nebo Bitbucket s rozhraním, které možná bude řadě lidí vyhovovat mnohem více a hlavně, je integrované do Visual Studia. Umí ovšem i git, takže není problém jej používat na Macu či Linuxu, ať programujete v čemkoli. A na rozdíl od konkurence zde nemusíte své projekty vystavovat světu, i když používáte neplacenou verzi.

Visual Studio Online a Windows Azure lze využít pro testování zátěže webů, čímž Štěpán své vystoupení zakončil – provedl ukázku DDoS útoku na Seznam.cz. Nebo řekněme, že šlo o Load Testy v míře, která nemohla Seznamu nijak uškodit.

HippyVM - yet another attempt at PHP performance (EN) a Maciej Fijałkowski

V sobotu ráno dorazila zpráva, že dva přednášející se bohužel ze zdravotních důvodů nezúčastní, takže program konference se mírně upravil. Nijak to nevadilo, náhradní přednášky byly stejně zajímavé. První začal Maciej Fijałkowski se svým projektem HippyVM. Jedná se o implementaci jazyka PHP s použitím technologie PyPy (založené na Pythonu).

Cílem je nabídnout rychlejší překladač PHP, což Maciej demonstroval na několika praktických ukázkách, kdy srovnával čas na vykonání různých skriptů pomocí běžného PHP, HHVM a právě HippyVM.

Celý projekt momentálně podporuje tak 90 % věcí z PHP a cílem je umožnit mimo jiné plný běh WordPressu pod touto technologií. Zní to zajímavě, ale zřejmě si ještě rok či dva počkáme.

Líbilo se mi tempo přednášky, i praktické ukázky. Přiznávám, že tak rychle, navíc ve stoje, bych kód rozhodně nabušit nezvládal.

HHVM: The New PHP? (EN) a Stefan Priebsch

Stefan Priebsch ze společnosti The PHP Consulting Company přišel spíše se statickou přednáškou a slajdy, ale neméně zajímavou. Rozpovídal se o HHVM jako alternativě pro klasické PHP. Mluvil také o Facebooku, což by se dalo shrnout jako: zatímco u většiny webů jsou pomalé transakce a práce s databází, Facebook zpomalovalo vykonávání PHP.

Přednáška byla fajn, zajímavá, nenudila.

A complex ORM... faster than SQL? (EN) a Marco Pivetta

Před týdnem jsem byl na školení Symfony 2 u Webuni, kde jsme se rovněž dotkli Doctrine ORM. Jí byla věnována i přednáška od Marco Pivetty, který je vývojářem jádra Zend Frameworku a právě Doctrine. Za tuto přednášku jsem byl moc rád, byť ji možná ještě tak nedocením jako v jistém směru začátečník.

Opět proběhly ukázky kódu a především neocenitelné tipy z praxe, jak ORM používat a čeho se naopak vyvarovat. Ponaučení z přednášky – ORM není pomalé, ale špatným použitím ze strany vývojáře rychlost webu odrovná.

SOLID for real (EN) a Stefan Priebsch

Druhá Stefanova přednáška se týkala konceptu SOLID a toho, že není dobrá psát PHP třídy s tisícovkou řádků kódu. Názorně ukázal, co a jak rozdělit do tříd a podtříd, schválně nás nechal hledat chyby a nevýhody různých konceptů. Nechybělo povídání o tom, co mít jako private (všechno) a proč.

Doléhala na mě první únavová krize, ale díky zajímavému tématu přednášky jsem vydržel a neusnul.

The Journey towards Continuous Integration (EN) a Sebastian Marek

Po obědě přišel Sebastian Marek s přednáškou o testování. Poobědová únava na mě bohužel zcela dolehla, takže si z přednášky nepamatuji zhola nic. Jedině, že se mi přednášející zdál v reálu úplně jiný, než na fotce.

Full Throttle Refactoring (EN) a Thorsten Rinne

Šálek kávy v kombinaci s tématem následující prezentace a hlavně způsob, jakým ji Thorsten Rinne pojal, mě dokonale probudily. Mluvil o eshopu Yatego a o tom, v jakém byl před nějakou dobou stavu: několik vzájemně skoro nekomunikujících vývojářů, bez týmového vedení, veškeré testování na produkční verzi, změny na webu trvající 36 hodin atd. Jednotlivé slajdy a postřehy prokládal fotkami z memegenerátoru.

Přes šokující a úsměvné skutečnosti se postupně dostal k tomu, jakým způsobem se vývojářský tým u tohoto eshopu zkonsolidoval a postupně napravil jednotlivé nedostatky.

Low Latency Logging with RabbitMQ (EN) a James Titcumb

Logujete? Co a jak často? Kam? S tímto přišel James Titcumb z Protected.co.uk. Povídal, proč je logování důležité, ale také o tom, že logování nesmí zpomalovat aplikaci. Zmínil mimochodem i Drupal a jeho logování ve standardu PSR-3. Spousta webů má ten problém, že sice logují vše možné, ale zápis do logu zpomaluje vykreslení stránky uživateli.

Řešením může být RabbitMQ, respektive cokoli, co umožní předat zprávu do logu, ale nečekat na její zpracování a rovnou pokračovat další činností. Pěkná přednáška.

The Proxy pattern in PHP (EN) a Marco Pivetta

O rychlosti zpracování různých úloh se opět rozpovídal Marco Pivetta. Ani v této jeho přednášce nechyběla práce s kódem a praktické ukázky použití proxy. Mluvil o dopadech na využití paměti, rychlost zpracování i o rizicích s tím spojených. Opět, další přednáška plná užitečných informací.

Lean Startup approach on your PHP Projects (EN) a Fabrice Bernhard

U poslední přednášky jsem měl chvíli pocit, že půjde o prázdné kecy o agilním programování, scrumu a o tom, jak to všechno začalo o Toyoty. Ale nakonec jsem byl rád, že jsem na poslední přednášku konference vydržel. Sice už to nebylo o programování a kódu jako takovém, ale poslechnout si, jak začít se vším postupně, ale rychle, nebylo od věci.

Fabrice zmiňoval Amazon ve srovnání s Wallmartem, jejich dobu na trhu a to, jak rostou. Amazon má navrch právě díky rychlosti, s jakou reaguje na potřeby zákazníků. Fabrice ukázal i koncept polystyrenové nástěnky, kam si psát poznámky, zmínil i různé webové nástroje pro analýzu dat.

Organizace a zakončení

Mezi přednáškami bylo možné využívat bezplatného občerstvení v podobě koláčků, minerálek, kávy, čaje, ale také piva od jednoho se sponzorů. Další nabízel popkorn. Partneři ukazovali na stáncích třeba 3D tiskárny a tablety s Windows 8.

Oběd byl zorganizován v menze ve vedlejší budově. K polévce, salátu a dezertu byly na výběr tři jídla, vepřový řízek s bramborem, maso s rýží a nějaká sójová věc. Menzu mají na Mendelu pěknou, s krásným výhledem na Brno. Byl jsem rád, že se nemusím cpát bagetou někde ve stoje u stolku, za toto mají organizátoři velké plus. Na bagety samozřejmě došlo odpoledne, respektive na pečivo se salámem a rajčetem.

Celkově musím říci, že se z mého pohledu konference povedla, za vstupné jsem dostal odpovídající „prožitek“ a informace. Jedinou vadou na kráse bylo asi dvacetiminutové ranní zdržení, které doháněli až do večera, a zakončení celé akce. Před poslední přednáškou byli vylosováni výherci tabletu od Samsungu a následně spousta účastníků odešla. Po poslední přednášce ukončené ve 20.00 pak následovalo jen nesmělé „That’s all.“ od jednoho z organizátorů, které asi většina lidí ani nevnímala. Asi by to šlo celé zakončit trošku jinak.

A popíchnutí na závěr – když už se rozdávají účastníkům konference trička, bylo by dobré počítat s tím, že největší velikost L asi nebude to pravé ořechové. Ostatně ani sami organizátoři nevypadali jako drobní klučinové...

Těším se na příští ročník.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Jan, thank you for the review. Was our first, and will not be our last. We, or at least I, apologize for the brutal ending :). But we are learning and based on your review and other people feedback, we will build the next one. I tried to talk with all the people during and after event, the conference is for and about the attendees. Our small team says thank you for coming and we look forward to see you next year. Until then i will practice my mic talk :). Ani Celianu

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru