Odesíláte zprávy o chybách?

Pokud používáte novější verze operačního systému Windows, jistě důvěrně znáte dotaz na odeslání zprávy o chybách. Je pravda, že pokud používáte pouze ověřené verze kvalitních programů (tedy ne betaverze a ne software z pochybných zdrojů), nesetkáte se s touto hláškou příliš často. Já osobně jsem ji většinou ignoroval a nic jsem nikam neodesílal.

Modrá smrt

Poslední dobou jsem na svůj notebook nainstaloval množství freewarových pomůcek k ovládání větráčků, napájení baterií a také několik programů pro práci s mobilními telefony. Ty si samozřejmě instalují doplňkové ovladače. Někde zřejmě došlo ke kolizi, protože můj spolehlivý notebook se občas bez upozornění přepne do tzv. modré obrazovky smrti a restartuje se.

Na přednáškách od Microsoftu je naslouchajícím sdělováno, že odesílání zpráv o chybách je užitečné, a že Microsoft se jimi skutečně zabývá. Tak jsem si nedávno řekl, že zkusím přispět svými chybovými hlášeními. Dnes jsem hlášení odeslal, tím jsem to považoval za skončené a chtěl začít zkoumat, které dokumenty se mi vlivem náhlého restartu ztratili.

Microsoft Online Crash Analysis

Ovšem k mému překvapení se spustil Internet Explorer s webovou stránkou Microsoft Online Crash Analysis. Ani jsem nečekal, že po odeslání zprávy o chybách můžu být upozorněn na případné řešení obtěžujícího problému. Na zmíněné stránce jsem se alespoň dozvěděl, že problém způsobuje některý z ovladačů. Což je svým způsobem užitečná informace. Jak se zdá (viz obrázek), v případě některých problémů je k dispozici i konkrétní řešení.

Microsoft Online Crash Analysis

Microsoft mě neustále překvapuje. Zdá se tedy, že odesílání zpráv o chybách opravdu začíná mít smysl. Jak z hlediska nalezení možného řešení problémů, tak pro upozornění vývojářů Windows. Jsem sám, kdo odesílá hlášení o chybách, nebo je nás víc?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Já zprávy o chybách odesílám už dlouho, párkrát se mi i zobrazila právě ta stránka s řešením problému. Je to vcelku užitečná funkce :-)

návštěvník

a co když někdo má neoriginální windows příjdou na něj?

Profile picture for user Jan Polzer

Myslím, že nepřijdou. Na druhou stranu pokud vím, Microsoft tvrdí, že odesílané údaje neslouží k identifikaci uživatele, nikdy jsem ale nečetl, že by oficiálně popřel, že z těchto údajů nelze ověřit zda pocházejí z legální instalace Windows. Teoreticky pak u každého hlášení lze vystopovat, odkud bylo odesláno. Vzhledem k počtu takových hlášení však považuji za technicky nemožné, aby se jimi někdo zabýval po stránce legálnosti použitého systému.

Samozřejmě, jedinou jistotu Vám nabídne legální instalace systému :-)

Jan Polzer

Maxiorel.cz
Polzer-SW.com
Screenshots Archive

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru