Netradiční generátory výplňového obsahu nejen pro tvůrce webů

Jistě znáte latinské věty začínající slovy Lorem ipsum. Slouží k realistickému vyplnění prostoru v nějakém návrhu webu či aplikace. Jde o skutečný text a ten dodá o vzhledu lepší představu než náhodně nabušená změť znaků z klávesnice. Jsou tu i jiné varianty a také generátory obrázků.

Reklama

Lorem ipsum je pseudolatinský text, který vyplní váš obsah větami a slovy. Jeho generátor najdete v různých programech, na online službách nebo v samostatných aplikacích. Já například na Macu používám LittleIpsum. Z online služeb třeba lipsum.com.

Český Blábot

Pokud ovšem někde školím, nemám svůj počítač u sebe a potřebuji vygenerovat výplňový text, pak sahám po českém online projektu s názvem Blábot. Ten je zajímavý tím, že generuje český text, přičemž si u něj můžete zvolit, zda půjde o čapkovskou češtinu, moderní češtinu nebo právní češtinu. Podle toho pak vypadá i délka slov a vložení dalších znaků.

Bohužel se mi ukázalo, že ne každý je schopen, na rozdíl od Lorem ipsum, pochopit, že jde o výplňový text beze smyslu, a pak požaduje vysvětlení „co to má znamenat“.

Pro fanoušky Pulp Fiction

Na DrupalCampCS jsem viděl v jedné prezentaci ukázku použití generátoru textu, který je poněkud tvrdšího kalibru. Samuel L. Ipsum totiž vytváří poněkud hrubší texty odpovídající tomu, jak se vyjadřoval ve filmu Pulp fiction jeden z hlavních hrdinů.

Chcete obrázky?

Často je potřeba vygenerovat také zcela náhodné obrázky. I pro tyto účely vzniklo několik online služeb majících i své vlastní jednoduché API. Narazíte na ně například při koupi různých šablon. Stačí zavolat speciální URL z dané služby a vrátí se vám nějaký obrázek, což je v šablonách využito u značek IMG.

Takovou docela neutrální službou je Placehold.it. Generuje pouze šedé obrázky, na kterých je uvedeno číslo jejich rozměru v pixelech. Pro vložení obrázku 350x100px do HTML stránky tak stačí použít kód:

<img src="http://placehold.it/350x150">

Poněkud větší variabilitu nabízí služba Lorempixel. Zde je možné pomocí speciálně upravených adres získat nejenom obrázek v daném rozměru, ale také s nějakým textem. Můžete si rovněž určit téma obrázku a to, zda bude barevný nebo šedivý.

Podobně to umí také služba PlaceIMG. U ní mě zaujala dostupnost pluginů/modulů pro WordPress a Drupal.

Koťátka a mrtvolky

Na závěr jsem si nechal specifické služby pro generování obrázků. Služba {placekitten} vám po zavolání příslušné adresy vyrobí odpovídající obrázek s koťátkem.

Pro ty, kdo považují výše uvedený generátor Samuel L. Ipsum za dobrý nápad, by mohla být zajímavá služba pro generování obrázků s názvem Placezombie. Jaké obrázky jsou jejím výstupem asi netřeba dodávat.

Jaké služby pro generování výplňového obsahu používáte vy? Dejte vědět do komentářů.

Tagy: 

Reklama

Přidat komentář