Zpětný pohled na DrupalCampCS Bratislava 2015

O víkendu se konalo společné setkání českých a slovenských příznivců systému Drupal. Nechyběla ani řada účastníků ze zahraničí. Jaké zajímavosti, zejména v souvislosti s Drupalem 8 zazněly?

V první řadě musím poděkovat organizátorům za skvělou akci a místo dobře dostupné i automobilem s bezproblémovým parkováním (FIIT Bratislava). Na akci vystoupili ve velké míře zahraniční řečníci, což se ve výsledku ukázal jako velice dobrý nápad.

Hlavní část DrupalCampCS proběhla v sobotu. V pátek a sobotu večer byla tradiční chlastačka (rozuměj welcome a after party), nechyběly ani programátorské sprinty v neděli. Podle všeho byly vydařené i party, já se zúčastnil pouze přednášek a pak opět mizel do Brna.

DrupalCampCS Bratislava 2015

DrupalCampCS, Bratislava, červen 2015 - zdroj: Flickr

Přednášky, kromě úvodní a závěrečné, byly rozděleny do dvou bloků, více či méně se časově překrývajících. Ale nebyl problém přejít z jedné místnosti do druhé. Akci odstartoval Jozef Toth shrnutím informací o slovenské komunitě okolo Drupalu.

Níže je několik postřehů z přednášek, kterých jsem se zúčastnil.

OCD Deployment for Drupal 8

Robert Douglass přišel představit koncept OCD (Orchestrated, Consistent, Deterministic) nasazování Drupalu 8. Čekal jsem zajímavou přednášku a nezklamala. Zrekapitulovali jsme si, na jaká úskalí při nasazování Drupalu do provozu narážíme a co s tím dělat. Robert představil službu platform.sh a stejně jako ostatní několikrát zopakoval, že pro kopírování webu na server by se měl používat git push a make soubory pro Drush.

Pokročilá publikace obsahu v České televizi

Druhá přednáška mě ovšem trochu zklamala. Očekával jsem nějaké propracované řešení pro práci s multimediálním obsahem, případně ukázky backendu skutečného řešení, které v Devmates použili pro Českou televizi. Na místo toho jsem viděl nepřesvědčivou prezentaci modulu vylepšujícího vlastnosti Nodequeue a poskytujícího z mého pohledu podobnou funkci jako modul Radioactivity.

Na druhou stranu Michal Řehák účastníkům ukázal, jaké „nápady“ mají editorské týmy a že vývojář Drupalu musí čelit požadavkům jako umísťování článků na různé pozice v různých výpisech a jejich automatické odplouvání níže v závislosti na různých kritériích. A také to, že pro úspěch projektu není důležité jen přesvědčení zadavatele, ale i lidí, kteří s ním pak budou pracovat, tedy v tomto případě editorského týmu z ČT. Pro někoho nic nového pod sluncem, pro jiné zajímavý poznatek.

Headless Drupal  8

Už na předchozích přednáškách byl nepřehlédnutelnou osobou Ruben Teijeiro. Nikoli snad proto, že by byl vysoký, naopak, ale byl všude slyšet a vidět. A stejně, jako byl živý on, byla živá i jeho přednáška. O headless Drupalu jsem četl už před DrupalCampem. V kostce jde o to, že Drupal využijete jen jako administrační rozhraní a frontendovou část živíte daty získávanými přes REST. Buď kvůli nějaké speciální aplikaci běžící třeba na mobilu, nebo kvůli jevu, který Ruben označil jako divitis. Co je tím myšleno uvidíte hned, jak se podíváte na počet značek DIV v zdrojovém HTML některého z webů na Drupalu.

Přednáška ukázala, jak provést oddělení backendu a frontendu v Drupalu 8, že má vše potřebné už přímo v jádře a také jak konkrétně s ním komunikovat. Řekl bych, že jedna z nejzajímavějších přednášek.

Performance 101

Tato přednáška byla ve slovenštině a Milan Lukáč na ní shrnul různé moduly a techniky pro zrychlení běhu Drupalu. Bohužel šlo podle mě opět o slabší přednášku. Zrovna toto je velice zajímavé téma, očekával jsem nějaké „špeky“ z ladění nGinxu, nastavování memcache nebo Varnishe, použití Redisu atd. Vše sice zaznělo, ale jen velmi povrchně, jako že je to možné. Například o modulu Authcache padla zmínka jen okrajově s tím, že je složitý na nastavení.

Bohužel pro přednášejícího musím říci, že zajímavější informace padly od lidí z publika, kteří si vzájemně odpovídali na dotazy. Ostatně Milan to nevědomky i řekl. Když se na přednášku připravoval, posbíral názvy nejrůznějších modulů, které mu asi našel vyhledávač.

Musím říci, že nemám tyto souhrny typu „101 nejlepších pluginů pro WordPress a Drupal, kterými si zaflákejte web“. Určitě by bylo lepší toho zmínit méně a více do hloubky. Viz přednáška Rubena, který komunikaci HAL a JSON ukazoval jen na příkazovém řádku a neřekl tedy nic o tom, jak konkrétně to využít při stavbě frontendu (to si každý nějak poradí), ale zato ukázal čtení dat, jejich zápis a další techniky zcela konkrétně.

Přednáška skončila velice rychle a tak jsem stihl nakouknout na vedlejší blok Wedosu. Abych ale úplně nehanil. Dva zajímavé postřehy mám. Pořadí filtrů ve Views ovlivňuje jejich výkonnost a výchozí cache Views lze vylepšit modulem Views content cache.

Wedos

Stihl jsem neplánovaně druhou část přednášek od zástupce Wedosu. Původně jsem si říkal, že tam nemůže být nic zajímavého. Opak byl ale, zdá se, pravdou. Informace o tom, jak ve Wedosu řeší napadení webů, že mají Drupal raději než jiná CMS, že jich hostují asi 7000 a co všechno připravují, byly podnětné.

Mimochodem jsem se dozvěděl i zajímavou informaci, o které jsem neměl ani ponětí. Lidé používají šablony pro WordPress z warezu a pak se diví, že jejich web má zadní vrátka pro hackery. Vůbec jsem netušil, že pluginy a témata vzhledu pro různé redakční systémy lze najít na warezu, respektive, že je po tomto dokonce poptávka i přes možná bezpečnostní rizika.

Postřehy ze spouštění projektů na Drupalu 8

Začátek přednášky Mojžíše Stupky o virtualizaci vývojového prostředí mě moc nezaujal, takže jsem se rychle přemístil na povídání Josefa Daberniga z Amazee Labs o tom, jak jejich firma začala používat Drupal 8 na živých webech. Osobně se docela bráním tomu, používat nedokončený systém na produkčním prostředí a byl jsem na jeho postřehy zvědav.

Podle všeho to vypadá, že Drupal 8 je již dostatečně stabilní na to, abyste na něm mohli web provozovat. Za předpokladů, že si budete vědět rady, jak opravit nefungující věci a například tím přispějete ke snížení počtu chyb v jádře a konečnému dodělání finální verze D8.

Druhým problémem je skutečnost, že není možné zjistit, které moduly pro Drupal 8 už fungují a které ne. Prostým vyfiltrováním na drupal.org totiž najdete jak hotové moduly, tak ty, jejichž autoři jenom nastavili vývojovou větev pro D8, ale zatím neudělali nic funkčního.

Jedním z webů, které běží na Drupalu 8 je drupal.com.

Důležitá zpráva – Drupal 8 a SEO – modul Metatag lze v podobě fungující v Drupalu 8 už najít na BitBicketu.

Co se týče upgradu z předchozích verzí, byla zmíněna cesta Drupal 6 -> 8 jako hotová. Ze sedmičky upgrade zatím dostupný není, zejména kvůli práci s políčky. Nabízí se tedy otázka, zde je tedy vůbec reálný upgrade z Drupalu 6 doplněného o CCK, což jsou vlastně políčka v sedmičce.

Častokrát padl názor, že pro rozběhání stávajícího webu na Drupal 8 je lepší provést migraci, než upgrade. Systém je natolik rozdílný, že se to asi vyplatí. Převod obsahových uzlů se prý dá spáchat zhruba 200 řádky kódu. Zatím nemám vlastní názor, ale pokud bych to vztáhl například na počítač s Windows, je také lepší reinstalace s příchodem nové verze. Alespoň to tak zatím platilo.

Tato přednáška mě docela nalomila a zřejmě tedy zkusím některý ze svých menších webů rozběhat právě na Drupalu 8. Ostatně, řešením problémů se člověk mnoho naučí.

Drupal 8 Entity API

Úplně poslední přednášku měl Wolfgang Ziegler o entitách v Drupalu 8. Opět zajímavá přednáška, byť v pozdním odpoledni už poněkud namáhavá. Líbila se mi celá řada konkrétních příkladů, jak pracovat s entitami v novém Drupalu a čím se třeba liší od předchozí verze.

Povedená akce

Shrnuto a podtrženo, DrupalCampCS Bratislava 2015 byla z mého pohledu povedená akce. Sympatická atmosféra, vstupné prakticky symbolické (nikoli téměř 10 tisíc jako posledně v Praze), dobré občerstvení, zajímaví řečníci. Trochu se sice potvrdilo, že Češi a asi i Slováci mají v prezentačních schopnostech stále co dohánět v porovnání se zahraničními kolegy, ale budiž.

Potkal jsem spoustu známých, některé jsem konečně viděl osobně, s dalšími lidmi jsem se seznámil. A to je rovněž na podobných akcích skvělé. Člověk naváže zajímavé kontakty.

I proto nyní přemýšlím, zda se vydám na lokální DrupalCamp Vienna 2015 a středoevropský Drupal Iron Camp v Budapešti.

Videozáznam přednášek

Pokud litujete, že jste se na DrupalCampCS nedostali, můžete si přednášky prohlédnout na následujícím videu:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Na DrupalCampu jsem chtěl být, ale nakonec to z časových důvodů nevyšlo. Děkuji za potřehy, na některé přednášky se určitě podívám.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru