NetBeans IDE 6.0 – přehled novinek

Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji vám k vyzkoušení vývojové prostředí NetBeans. Primárně je určeno pro vývojáře pracující v Javě. Připravovaná šestková řada NetBeans přinese několik zajímavých novinek. Java je jako programovací jazyk docela zajímavá, z hlediska platformy je jí asi nejpodobnější .NET od Microsoftu. NetBeans IDE se velmi podobá Visual Studiu.

Reklama

Co vás tedy v šesté verzi NetBeans čeká nového:

  • podpora Ruby/JRuby/Ruby on Rails
  • chytřejší a rychlejší editor
  • vylepšený vývoj s knihovnami Swing, zejména propojení na datové zdroje
  • vestavěné profilování
  • vizuální návrhář pro webové aplikace
  • nové uživatelské rozhraní pro vývoj CLDC/MIDP CDC

NetBeans IDE 6.0 v obrazech

Při svém seznamování s NetBeans jsem udělal několik screenshotů v okamžiku, kdy mě něco zaujalo. Jako první tu mám kompletní pohled na vývojové prostředí. Systémem záložek a úvodní stránkou se podobá Visual Studiu, nechybí stromová struktura s přehledem použitých knihoven. Vzhledem k tomu, že jsem měl otevřený jen jeden malinký vzorový příklad, překvapilo mě, kolik toho všeho potřebuji.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9
 
Základní pohled na NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Další připravený screenshot ukazuje zkompilovanou vzorovou aplikaci spuštěnou v prostředí Windows XP. Je fajn, že se javovské aplikace zbavili nevzhledných ovládacích prvků. Na následujícím obrázku vidíte, že tlačítka jsou pokryta přechodovou výplní, taktéž zatrhávací políčka a rozbalovací nabídky. Jenomže i přes veškerou snahu to ve Windows nevypadá přirozeně. Snad nejvíce je to poznat na rozbalovací nabídce…

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Vzhled javovské aplikace se příliš běžným programům pro Windows nepodobá

Nyní se vraťme zpět k vývojovému prostředí. V návrháři uživatelského vzhledu aplikace vidíte vodicí linky pro umisťování objektů, v čemž se NetBeans 6 s Visual Studiem shoduje. Komponenty jsou umístěny v paletě, roztříděné podle způsobu využití. Vlastnosti označeného prvku lze jednoduše měnit zadáním hodnot do příslušných políček.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Koukněte dolů, jak dlouho trvá sestavení takovýchto jednoduchých aplikací

A jako poslední screenshot jsem si připravil (možná poněkud nelogicky na konci) dialog s výběrem typu projektu, který se bude v NetBeans vytvářet. Vedle běžných Java aplikací pro desktop nebo web, jsou v nabídce projekty pro mobilní zařízení, UML diagramy, projekty pro Ruby a další.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9
 
NetBeans 6 využijete ve spojení s Ruby on Rails

Více informací najdete na oficiálním webu NetBeans.

Reklama

Komentáře

To snad nemyslite vazne. Jako programator v Jave znam velice dobre i Netbeans a tady ten radoby prehled novinek je k placi. Nechci urazet autora, ale mam pocit, ze snad ani nezna programovaci jazyk Java a o Netbeans vubec nic nevi, jinak by nemohl napsat techto par dosti zavadejicich nic nerikajicich odstavecku.
Ta uroven clanku je opravdu zalostna. Nevim proc tady michate vzhled komponent Javy s Netbeans, kdyz to spolu nema vubec nic spolecneho?
Proc tech par vet srovnavajicich s Visual Studiem, kdyz se tomu dale nevenujete?
Clanek se mel spise jmenovat: "Dojmy programatora zacatecnika pri prvnim spusteni Netbeans" a mel byt zarazen v kategorii "pro deti" nebo spis "recese".

Nikdo vás můj web nenutí číst, nikdo mě taky nemůže nutit, co si zde můžu a nemůžu psát. To je výhoda vlastního webu :-)

Ten článek není recenze NetBeans, proto není nijak rozsáhlý a nejde do podrobností.

Chcete-li být nějak konstruktivní, klidně jste mohl uvést odkazy na jiné weby, kde se čtenáři o NetBeans dozví více a podle Vás v lepším podání než mém. Nejlépe, kdyby ten článek byl přímo Váš.

Takto je to z Vaší strany jen prázdné tlachání do větru od člověka, který ani není schopen se podepsat.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář