NetBeans IDE 6.0 – přehled novinek

Pokud jste tak ještě neučinili, doporučuji vám k vyzkoušení vývojové prostředí NetBeans. Primárně je určeno pro vývojáře pracující v Javě. Připravovaná šestková řada NetBeans přinese několik zajímavých novinek. Java je jako programovací jazyk docela zajímavá, z hlediska platformy je jí asi nejpodobnější .NET od Microsoftu. NetBeans IDE se velmi podobá Visual Studiu.

Co vás tedy v šesté verzi NetBeans čeká nového:

  • podpora Ruby/JRuby/Ruby on Rails
  • chytřejší a rychlejší editor
  • vylepšený vývoj s knihovnami Swing, zejména propojení na datové zdroje
  • vestavěné profilování
  • vizuální návrhář pro webové aplikace
  • nové uživatelské rozhraní pro vývoj CLDC/MIDP CDC

NetBeans IDE 6.0 v obrazech

Při svém seznamování s NetBeans jsem udělal několik screenshotů v okamžiku, kdy mě něco zaujalo. Jako první tu mám kompletní pohled na vývojové prostředí. Systémem záložek a úvodní stránkou se podobá Visual Studiu, nechybí stromová struktura s přehledem použitých knihoven. Vzhledem k tomu, že jsem měl otevřený jen jeden malinký vzorový příklad, překvapilo mě, kolik toho všeho potřebuji.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9
 
Základní pohled na NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Další připravený screenshot ukazuje zkompilovanou vzorovou aplikaci spuštěnou v prostředí Windows XP. Je fajn, že se javovské aplikace zbavili nevzhledných ovládacích prvků. Na následujícím obrázku vidíte, že tlačítka jsou pokryta přechodovou výplní, taktéž zatrhávací políčka a rozbalovací nabídky. Jenomže i přes veškerou snahu to ve Windows nevypadá přirozeně. Snad nejvíce je to poznat na rozbalovací nabídce…

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Vzhled javovské aplikace se příliš běžným programům pro Windows nepodobá

Nyní se vraťme zpět k vývojovému prostředí. V návrháři uživatelského vzhledu aplikace vidíte vodicí linky pro umisťování objektů, v čemž se NetBeans 6 s Visual Studiem shoduje. Komponenty jsou umístěny v paletě, roztříděné podle způsobu využití. Vlastnosti označeného prvku lze jednoduše měnit zadáním hodnot do příslušných políček.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9

Koukněte dolů, jak dlouho trvá sestavení takovýchto jednoduchých aplikací

A jako poslední screenshot jsem si připravil (možná poněkud nelogicky na konci) dialog s výběrem typu projektu, který se bude v NetBeans vytvářet. Vedle běžných Java aplikací pro desktop nebo web, jsou v nabídce projekty pro mobilní zařízení, UML diagramy, projekty pro Ruby a další.

NetBeans IDE 6.0 Preview Milestone 9
 
NetBeans 6 využijete ve spojení s Ruby on Rails

Více informací najdete na oficiálním webu NetBeans.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

To snad nemyslite vazne. Jako programator v Jave znam velice dobre i Netbeans a tady ten radoby prehled novinek je k placi. Nechci urazet autora, ale mam pocit, ze snad ani nezna programovaci jazyk Java a o Netbeans vubec nic nevi, jinak by nemohl napsat techto par dosti zavadejicich nic nerikajicich odstavecku.
Ta uroven clanku je opravdu zalostna. Nevim proc tady michate vzhled komponent Javy s Netbeans, kdyz to spolu nema vubec nic spolecneho?
Proc tech par vet srovnavajicich s Visual Studiem, kdyz se tomu dale nevenujete?
Clanek se mel spise jmenovat: "Dojmy programatora zacatecnika pri prvnim spusteni Netbeans" a mel byt zarazen v kategorii "pro deti" nebo spis "recese".

Profile picture for user Jan Polzer

Nikdo vás můj web nenutí číst, nikdo mě taky nemůže nutit, co si zde můžu a nemůžu psát. To je výhoda vlastního webu :-)

Ten článek není recenze NetBeans, proto není nijak rozsáhlý a nejde do podrobností.

Chcete-li být nějak konstruktivní, klidně jste mohl uvést odkazy na jiné weby, kde se čtenáři o NetBeans dozví více a podle Vás v lepším podání než mém. Nejlépe, kdyby ten článek byl přímo Váš.

Takto je to z Vaší strany jen prázdné tlachání do větru od člověka, který ani není schopen se podepsat.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru