Nejnovější test antivirů od AV-Comparatives: Avast nečekaně propadl

Nejnovější test detekčních schopností antivirových programů přinesl trochu překvapivé a pro české softwarové patrioty nepříjemné výsledky. Dlouhodobý bezplatný premiant a kvalitní antivir Avast! se tentokrát nedostal ani na jednohvězdičkové hodnocení a společně s dalšími dvěma programy mu náleží trochu zahanbující odznáček „TESTED“. Za co si nelichotivé hodnocení odnesl a kterým antivirům se dařilo lépe?

Avast stále do prestižního zápolení pod dohledem AV-Comparatives nasazuje svůj bezplatný antivirový program. Ostatně je to dokonalá reklama, nebo alespoň byla, když se mohl bezplatný software měřit s drahými řešeními, z nichž navíc většinu porážel. Za rok 2012 i 2013 si Avast odnesl titul Top Rated, což znamená, že dlouhodobě a bez zaváhání patřil mezi vůbec nejlepší testované antiviry.

Většinu testovaných antivirů, nebo jejich příbuzných verzí si můžete stáhnout, některé jsou zcela zdarma, jako právě Avast, a jiné nabízejí zkušební dobu, zpravidla 30denní:

Výsledky detekce – zde je vše v pořádku

Avast detekci stále zvládá skvěle, takže se ho nemusíte narychlo zbavovat. Umístil se sice až na 10. místě (z toho některá místa obsahují více antivirů), ale rozdíly jsou velmi malé a obecně v testu detekce propadla jen ochrana od Microsoftu a AhnLab s více než 10 % nezachycených hrozeb, viz tabulka.

Falešné poplachy – jádro pudla

Pravý průšvih nastává zde, přitom Avast neměl dříve s falešnými poplachy žádné problémy. Avast skončil předposlední s tím, že až na Baidu měly všechny ostatní antiviry mnohonásobně méně falešných hlášení. Avast s počtem 95 je opravdový extrém, už i AhnLab s 16 hlášenými omyly je označen jako propadák, respektive je tento počet poplachů označen jako „hodně“. Baidu se svými 111 pak přísluší titul „šíleně mnoho falešných poplachů“. Výsledky najdete opět v tabulce.

Stejně špatně jako Avast dopadly v celém testu i antiviry AhnLab a Baidu. Jednu hvězdičku a status „STANDARD“ nezískal žádný antivir. Dvě hvězdy a status „ADVANCED“ ukořistil například druhý český zástupce, AVG, nebo také Sophos a ThretTrackVipre, který přišel o tři hvězdy jen kvůli vysokému počtu falešných hlášení. Tři hvězdy za „ADVANCED+“ získala drtivá většina antivirů, 15 z celkem 21, včetně slovenského ESETu.

Detailnější informace najdete přímo na stránce testu na AV-Comparatives.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

návštěvník

V první tabulce mi chybí BitDefender..

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru