Moje zkušenosti s vpsFree.cz po dvou měsících využívání virtuálu

Pro hostování webů a webových aplikací dávám čím dál více přednost virtuálním serverům před běžným hostingem. Jak člověk získává více zkušeností, není správa serveru taková pruda a navíc vlastní server nabídne více možností. Mým nejnovějším objevem je neziskovka vpsFree.cz s virtuály postavenými na OpenVZ.

Virtuály mám proti skutečnému železu raději. Důvod? V dřevních dobách jsem se sice s virtuály několikrát spálil, ale jejich výkon býval mizerný a pro seriózní použití to nebylo moc vhodné. Dnes je situace jiná, virtuály jsou bez problémů použitelné stroje chovající se prakticky podobně jako ty skutečné (co se provozu webových aplikací týče).

Oproti skutečnému železu pro mě mají nespornou výhodu. Problémy hardwaru řeší poskytovatel, ne já. Dále je tu otázka zálohování. Máte-li dobrého poskytovatele, pak je zde velmi snadný způsob, jak zálohovat celý obraz aktuálního stavu virtuálního serveru na vyžádání.

Z toho důvodu se mi tak moc líbí u Linode na jejich virtuálech s SSD. Každý den v nastaveném čase mi probíhá kompletní záloha serveru, ta se opakuje i týdně, k dispozici mám navíc jeden slot pro zálohu ruční. Obnova je možná rovnou z administrace, pohodlně a bez nekonečného čekání na nějakého ňoumu na technické podpoře. A navíc mohu zálohu obnovit i do jiného virtuálu, než ze kterého pochází.

Výhod Linode je samozřejmě celá řada, nebudu zde zacházet do detailu. Je tu i jedno ale – musíte dokonale zdůvodnit každý požadavek na více jak jednu IP adresu pro svůj virtuál.

V létě jsem se po asi ročním nakukování na web vpsFree.cz rozhodl vyzkoušet službu této neziskovky. Provozuje vlastní virtuální servery řešené na platformě OpenVZ, což je trochu něco jiného, než má Linode a Xen. Zaujaly mě motivy vzniku vpsFree.cz (přímá reakce na předražené a nedotažené služby českých poskytovatelů VPS).

A protože mi vpsFree.cz podle popisu bylo sympatické, což navíc podpořila ještě jedna starší komunikace s jejich zástupcem, rozhodl jsem se pořídit si další virtuál, a to právě u vpsFree.cz. Po letech tak zruším hosting u HostGatoru.

Spolehlivost vpsFree.cz

Při výběru poskytovatele hostingu vás asi bude zajímat jeho spolehlivost. Respektive měla by vás zajímat, pokud neprovozujete čistě malý webík pro zábavu, na který by vám stačilo i Raspberry Pi. U hostingů jsem si v poslední době (ne)zvykl na časté výpadky Wedosu, ať už kvůli jejich technickým problémům, za které si mohli sami, tak kvůli opakovaný DDoS útokům, za které si, když odmyslíme vychloubání na Facebooku, nemohou.

vpsFree.cz vs. Wedos (Zdroj: Twitter)

Zvykl jsem si také na kvalitu Linode, jejich bleskurychlou technickou podporu a stabilitu serverů. Za posledních X let si pamatuju jen dva kratičké výpadky u jednoho virtuálu vlivem poškození HW, a nikdy to nemělo dopad na data.

Proto jsem se zvědavostí očekával, co bude u vpsFree.cz a jak to zde chodí. Vstupní informace jsou, že je to neziskovka, čili nejde o klasickou firmu s placenou technickou podporou, která u serverů neustále sedí a monitoruje.

O problémech u vpsFree.cz informuje mailové vlákno, do kterého je možné se zaregistrovat, abyste byli v obraze. Nedovedu teď říci, kolik bylo výpadků od srpna, kdy jsem zde s jedním virtuálem začal, ale byly maximálně dva, z toho jeden trošku nepříjemnější kvůli nějakým bugům v softwaru pohánějícím virtuály.

Nicméně vše se vyřešilo a obdivuju lidi, kteří se o to starají. Z některých chytrých připomínek v mailovém vlákně bych asi zešedivěl a ztratil veškerou energii se touto službou pro ostatní vůbec zabývat.

Můj virtuál je umístěn v Brně, další housing je v Praze. Podle toho, co čtu, měl poněkud více problémů, ale netuším, zda u nich docházelo k nějakým odstávkám a nedostupnosti serverů. Spolehlivost jako u Linode zde není, ale ani to nelze čekat. Nijak mi to nevadí, když to provoz webů neovlivní více, než je zdrávo.

Administrace virtuálu u vpsFree.cz

U českých hosterů jsem byl zvyklý na to, že správa virtuálů v sobě zahrnuje maximálně informaci, jak se k nim připojit přes SSH. Vlastně tedy ještě informace o fakturách. Linode mě namlsalo, krátce používaný DigitalOcean též. A musím říci, že vpsFree.cz mě nezklamalo.

Pro správu účtu i serveru se tu používá vpsAdmin. Na jeho nástěnce jsou informace o stavu fyzických serverů, odkazy do mailinglistů a kontakty na hlavní esa systémové podpory (Jakub Skokan a Pavel Šnajdr). V nástroji si pohodlně změníte heslo, připojíte se vzdáleně ke svému serveru, zastavíte jej nebo restartujete.

Co se mi velice líbí a zřejmě do budoucna využiju, to je Playground VPS. Jedná se o zřízení dočasného virtuálu s životností omezenou na jeden měsíc. Potřebujete-li si něco otestovat mimo svůj hlavní server, je to ideální možnost. Tento testovací virtuál navíc můžete naklonovat ze svého hlavního jako kompletní kopii.

Dále je tu moje oblíbené téma – zálohování. Virtuály jsou zálohovány jednou denně, byť tedy netuším, jak je to s časem. Podle logu se čas zálohy pohybuje od půlnoci až po různé doby během celého dopoledne.

Každou zálohu lze stáhnout k sobě do počítače. Doporučuji na server přidat cronem spouštěný skript, který bude dělat dump databáze, abyste po stažení zálohy mohli tuto jenom rozbalit a měli k dispozici kompletní kopie svých webů. V nastavení vpsAdminu je možné ze zálohování vyjmout konkrétní složky nebo soubory. K nejnovější záloze lze přistupovat i přímo z virtuálu samotného, kam je přimontována.

Další výhodou členství ve vpsFree.cz, kterou zatím moc nevyužívám, je NAS s přidělenou kapacitou 250 GB na uživatele.

Komunikace s podporou aneb vpsFree.cz není komerční firma

vpsFree.cz je neziskovka, občanské sdružení, u kterého si nekupujete poskytnutí služby v podobě virtuálního serveru. Zaplacením poplatku, se stáváte členem sdružení. Není to tedy tak, že byste si zaplatili nějakou službu a teď masírovali technickou podporu dotazy a nadávkami, když něco nebude fungovat.

Realita je samozřejmě taková, že i u placených služeb na čistě komerční bázi vám to občas není nic platné a už jsem zažil mnohokrát, že technická podpora u takových poskytovatelů stála za houby, případně, že 24x7 znamenalo: „sedí tu pracovník, který na mail odpoví s tím, že technik se na to podívá nejbližší pracovní den“.

U vpsFree.cz můžete napsat na technickou podporu, můžete psát do mailing listů o radu a vždy vám asi někdo pomůže, jak jsem tak pročítal mailová vlákna. Ale je to přeci jenom trochu jiné a nečekejte, že vás někdo bude vést za ruku, jako když si zaplatíte managed server.

Já jsem s vedením sdružení komunikoval vlastně zatím jenom ohledně faktury a v tomto směru byla reakce přiměřeně rychlá mému dotazu.

Má to smysl? Já myslím, že ano

Jakožto člen sdružení dostanete virtuální server s 8 jádry CPU bez omezování procesorového času, 4 GB RAM, 60 GB místa a 250 GB v NAS. Každý virtuál dostává jednu IPv4, další je za poplatek 100 Kč měsíčně. IPv6 jsou zadarmo. VPS má 300 Mbit konektivitu s 1TB měsíčním přenosem dat.

Minimální poplatek je na tři měsíce, takže měsíc provozu vychází na 300 Kč. Srovnejte to s:

  • Wedosem s 4 GB RAM, 60 GB prostoru a 2 jádry CPU za 484 Kč měsíčně,
  • Web4U s 4 GB RAM, 4 jádry CPU a 100 GB prostorem za 990 Kč měsíčně,
  • vscloud.cz s 4x CPU, 4 GB RAM a 60 GB prostoru za asi 2000 Kč měsíčně,
  • nebo s Zoner Cloud Serverem Basic s 1 CPU jádrem, 1 GB RAM, 30 GB prostoru bez zálohování za 290 Kč měsíčně.

Pro porovnání ještě zahraničí:

  • Linode s 4 GB RAM, 4 jádra CPU, 96 GB SSD, 500 Mbit, 4 TB transfer za 40 USD měsíčně (890 Kč)
  • DigitalOcean s 4 GB RAM, 2 jádry CPU, 60 GB disk a 4 TB transfer také za 40 USD měsíčně (890 Kč)
  • OVH VPS Classic s 4 GB RAM, 3 CPU, 50 GB Raid, 100 Mbit za 271 Kč měsíčně

Cena, kterou zaplatíte u vpsFree.cz je myslím více než férová a pokud vám nebude vadit použitá virtualizační platforma OpenVZ (což asi pro běžný provoz webů řešit nebudete), doporučuji jít do toho.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Proč používáš Linode místo DigitalOcean? Já si teď zřejmě budu muset mezi nimi vybrat, zatím jsem zkoušel jenom chvilku DigitalOcean před pár měsíci.

Profile picture for user Jan Polzer

Linode mám od roku 2010 a funguje myslím od roku 2003. DigitalOcean založili až někdy v roce 2011. No a protože nebyl důvod Linode měnit, zůstal jsem.

Respektive, chvíli jsem chtěl k DO přejít, protože Linode nemělo SSD, ale tento důvod loni padl. Takže zůstávám věren firmě s delší historií.

návštěvník

Tak já jsem nakonec na spuštění roolsys.cz použil DigitalOcean. Jedna výhoda je, že to má mnohem jednodušší rozhraní. Druhá výhoda je, že se tam platí až zpětně za spotřebované zdroje - takže žádné vracení peněz, žádné předchozí načerpání peněz na účet Linode. Obojí mě odradilo, takže jsem využil toho, že na DigitalOcean jsem už byl registrovaný a registraci na Linode jsem ukončil před vložením peněz. Myslím, že to je docela pěkná výhoda DigitalOceanu, kterou spousta lidí ráda využije.

Profile picture for user Jan Polzer

Jak je to u DigitalOcean se zálohováním? Co se Vám u Linode zdálo složité? Mě to naopak přijde jedna báseń v porovnání s tím, co předvádějí někteří čeští hosteři :)

S platbou dopředu za kvalitní služby nemám problém, v mém případě toto vůbec není rozhodující faktor. Navíc tak funguje většina hostingových služeb.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru