Měsíc bez vyhledávače Google: jde to velmi dobře i s DuckDuckGo

Potřeboval jsem něco jako detox od reklam na webu, zároveň jsem nechtěl instalovat žádný AdBlock. To byla má výchozí pozice na cestě k vyhledávači DuckDuckGo. Původně jsem jej začal používat spíše jako experiment. Ovšem z plánovaného týdne testování je už více než měsíc a já nemám důvod se od DuckDuckGo vracet zpět.

Vyjasnění hned na začátek. Nemám nic proti Google. Používám jeho služby. Mailuju v Gmailu. Dokumentuju a tabulkuju v Google Docs. Jezdím podle Map Google. I přes veškerou spokojenost s Macem na desktopu a iOS v iPadu mám telefon s Androidem, používám mobilní Chrome s Googlem coby výchozím vyhledávačem.

Ale byl jsem poněkud otráven množstvím reklam vztahujících se na to, co jsem v minulosti vyhledával. Znáte to. Zaujme vás nějaká herečka, tak si ji vygooglujete a pak máte všude reklamu na podprsenky…

Nejsem fanouškem AdBlocku ani jeho alternativ. Weby, které mají přehršel reklam, zkrátka nenavštěvuju. Jasně, někdy tam člověk chtě nechtě zavítá, ale taky může jít hned pryč. Stránky, kde se množství reklam drží v nějaké únosné podobě, považuji za takové i Maxiorla, mi nijak nevadí.

Jak jsem přišel k DuckDuckGo

Alternativní vyhledávač mě nezbaví reklam na webech. Občas se i opakují. Ale už ne v takové míře. Přesto jsem se jej rozhodl vyzkoušet. Když člověk chce něco místo Google, moc funkčních alternativ není. Seznam? Hm, díky, dál. Bing. Blázníte? Yandex či Baidu? No…

A pak jsem si vzpomněl na DuckDuckGo. Vyhledávač, který jednak nemá reklamy, jednak slibuje trochu větší soukromí spočívající v absenci sledování toho, co tam právě vy zadáváte do vyhledávacího políčka.

Rozhodl jsem se jej vyzkoušet. Čistě jako experiment z pohledu běžného uživatele pracujícího s Firefoxem. Jako tvůrce webů se logicky nemohu od Google odstřihnout. Ani nechci.

DuckDuckGo je vyhledávač v pravém slova smyslu. Dělá to, k čemu byl vytvořen a nenabaluje k vyhledávání žádnou hromadu dalších funkcí či aplikací. Nesleduje a nešmíruje.

Jeho výchozí stránka je podobná Google. Čistá plocha s vyhledávacím políčkem. Po odrolování se o vyhledávači dozvíte pár dalších informací, samozřejmě v češtině.

Vyhledávač DuckDuckGo

Jaké je vyhledávání na DuckDuckGo?

SERP, neboli stránka s výsledky vyhledávání, je podobná konkurenci. Jedním kliknutím si výsledky přizpůsobíte mezinárodnímu vyhledávání nebo jen České republice. Místně ne jazykově. Neznamená to, že byste viděli třeba při zadání neutrálních pojmů Drupal nebo Maxiorel jenom české výsledky.

Rovnou máte k dispozici také výběr filtru pro bezpečné vyhledávání (tzn. vypnout / zapnout porno) podobně jako v Google po kliknutí na odkaz Nastavení. Zde je to rovnou na očích. Filtr podle stáří výsledků má Google až v pokročilém vyhledávání, DuckDuckGo rovnou pod hledacím políčkem na stránce SERPu.

Výsledky hledání v DuckDuckGo. Bez reklam

Hledání obrázků

DuckDuckGo samozřejmě nabízí i vyhledávání obrázků. Měl jsem pocit, že mi funguje přepínání mezi nimi pomocí šipek na klávesnici, ale při psaní článku se tak neděje. Tak nevím. Každopádně tlačítka pro přepínání obrázků nechybí, je k dispozici filtr dle jejich velikosti i typu. Postrádám jen filtr podle barevnosti.

Obrázky zobrazuje DuckDuckGo stále coby přímo originál z webové stránky s možností rychle se prokliknout na soubor s fotkou a stáhnout si ji do počítače.

Hledání videa

Zatímco u obrázků a normálního hledání to vypadá tak, že se DuckDuckGo může s Google i jinými bez problémů měřit, u prohledávání videa je to jinak. Tady musím říci, že se mi velice líbí, jak to na DuckDuckGo funguje. Lépe než na Google.

Zatímco Google totiž zobrazí klasické výsledky hledání doplněné náhledovou fotkou videa a proklikem na web, kde se video nachází, DuckDuckGo zobrazuje videa ve formě dlaždic, podobně jako obrázky. Videa lze filtrovat podle stáří, rozlišení, délky a licence.

Přehrajete je navíc přímo na stránce DuckDuckGo mezi výsledky, v podobné formě, jako se zobrazuje náhled na fotku. Z pohledu provozovatele webu by mi asi vadilo, že zde není proklik tam, kde je video umístěné, resp. všechny výsledky jsem vždy viděl jen z YouTube a proklik tamtéž. Naproti tomu Google zobrazuje videa vložená přímo na webech.

Prohledávání aktualit

Pak je tu prohledávání Novinek. To bude pravděpodobně obdoba toho, co Google nazývá Zprávy. Ale věřte nebo ne, nikdy jsem toto nepoužil, takže nedovedu porovnat. Jediný rozdíl vidím v tom, že prohledávání aktualit má DuckDuckGo v angličtině. Zahrne sice i české weby, ale jen v jejich anglické verzi. Zde je to tedy spíše plus pro Google.

Ve výsledcích hledání samozřejmě nefiguruje reklama. Tedy ta placená umisťovaná do SERPu. Naopak obdobu featured snippetů, jako má Google, zde najdeme. Při hledání známých osobností tak zde uvidíte například boxík z Wikipedie.

Každý programátor určitě ocení, že při hledání nějakého zákysu nebo způsobu syntaxe nemusí chodit na StackOverflow. Správnou odpověď totiž obvykle uvidí rovnou v náhledu vedle výsledků hledání. Je toho poměrně dost, čím DuckDuckGo zpříjemní práci uživatele.

Srovnání výsledků s Googlem

Nabízí se samozřejmě srovnání výsledků hledání s největším vyhledávačem. To byla věc, které jsem se nejvíce bál. Jsem zvyklý na určité stránky. Nemusím používat jejich vlastní vyhledávač, Google mě tam obvykle rovnou odkáže. Název filmu či jména herců? Obvykle je na prvním místě ČSFD s příslušným záznamem. Cizí pojmy? Wikipedia. Atd.

Byl jsem tedy zvědav, co mi DuckDuckGo nabídne. Ano, výsledky se dle očekávání mírně liší. Nehraje tu roli personalizace výsledků. Ale nemohu říci, že bych postrádal něco, nač jsem zvyklý. Nebo že by výsledky nebyly relevantní a ukazovaly nesmysly. V případě toho filmového průmyslu je sice obvykle na prvním místě Wikipedia, pak IMDB a teprve poté ČSFD, ale to je drobný detail, který ani není na škodu.

Dále se to pak liší v tom, že Google pokračuje spíše bulvárem, zatímco DuckDuckGo různými životopisnými či katalogovými portály.

U vyhledávání různých programátorských věcí a článků se oba vyhledávače hodně liší, ale prakticky vždy jsem mezi prvními výsledky na DuckDuckGo našel, co jsem potřeboval.

Jestli má v něčem Google opravdu navrch, tak je to vyhledávání telefonních čísel. Nemám v mobilu blokovač otravných obchodníků, takže často zkoumám zpětně, komu jsem to zase nezvedl. A v Google obvykle rychleji najdu web, kde se o daném telefonním čísle diskutuje.

Odkud DuckDuckGo bere záznamy do své databáze? Dříve především z různých katalogových portálů. Dnes již má také svého robota, podobně jako Google.

Užitečné vychytávky v DuckDuckGo

Zde je těžké porovnávat. V létě na dovolené dost často používám na Google vychytávku, kdy dám hledat slovo počasí a hned nad výsledky hledání vidím aktuální předpověď. Tohle DuckDuckGo sice nabízí též, ale jen s anglickým slovem weather. Řadu věcí mají zase vyhledávače společné.

Převod měny v DuckDuckGo

Převodník kurzu měn má trochu lepší DuckDuckGo. Rychle totiž změníte výchozí i cílovou měnu. Kurz se ale mírně liší od Google. Zaujal mě převodník unixového času na normální. Také jako programátor dost často používám. V DuckDuckGo jej vidím prakticky okamžitě a případně zde funguje i konvertor na normální čas.

Převod unixového času v DuckDuckGo

Velmi příjemnou vychytávkou jsou tzv. Bangs. Před výraz, který chcete vyhledávat, napíšete slovo či písmeno s vykřičníkem na začátku. DuckDuckGo vás pak přesměruje do vyhledávání na webu, pro který je daná bang zkratka určena.

Tak například !g polzer spustí hledání mého jména na Google. Výraz !drupal rest api zase začne prohledávat přímo na webu Drupal.org. Podobných zkratek má DuckDuckGo momentálně 12 345 (to asi nebude skutečné číslo) a nabízí i jejich prohledávač.

Po měsíci jediný drobný problém

Po měsíci a pár týdnech každodenního používání vyhledávače DuckDuckGo mohu zodpovědně říci, že je použitelný pro práci a až na pár drobností mi v něm vlastně nic nechybí. Jasně, nezkoušel jsem jej v telefonu a nedovedu ani říci, zda se mé mobilní hledání nějak liší od potřeb na desktopu.

Jediné ale mám k tomu, že někdy mi vyhledávač z podivného důvodu zobrazí jenom záhlaví bez výsledků, musím kvůli tomu znovu kliknout na hledací tlačítko nebo stránku znovu načíst.

Ale z týdenního experimentu je týdnů několik a já vlastně nemám důvod svůj výchozí vyhledávač ve Firefoxu přepnout zpět z DuckDuckGo na Google. Když občas potřebuji, rychle se do něj dostanu bang zkratkou.

Tip: Další alternativou, jak vyhledávat bez sledování, jak StartPage.com. Za tip děkuju Kláře Malinové.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mám dost podobné zkušenosti, na Google již několik měsíců vyhledávám jen když mi DDG neukazuje rozumné výsledky. Podle mého dává Google relevantnější výsledky, ale v důsledku na obou najdu, co jsem hledal. Když už jsem to takhle zformuloval, Seznam má i proti DDG sakra co dohánět, což mě popravdě docela mrzí.

U DDG mě zaujalo, že když zadám vyhledávanou frázi bez diakritiky a nemám nastaven region na ČR, nabízí mi na top pozicích výsledky z SK webů :-) A dále mě zaujalo, kolik lidí v mém okolí na DDG za poslední dobu přešlo.

návštěvník

Všechno super , ale jak nainstalovat ?

Profile picture for user Jan Polzer

Nainstalovat? Nerozumím. Stačí jít na adresu toho vyhledávače. Nebo myslíte, jak DuckDuckGo nastavit v prohlížeči, coby výchozí vyhledávač? Pak mrkněte na Návod na instalaci.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru