Mazání souborů jednoduše a bez možnosti obnovy

Zopakuji skutečnost, která byla zopakována již mnohokrát. Smazáním souborů z disku, vysypáním koše ve Windows, zformátováním disku, případně změnou diskových oddílů, nejsou citlivé soubory z pevného disku bezpečně a nenávratně odstraněny. Odborníci, případně i laici za použití řady dostupných nástrojů, mohou takové soubory opět obnovit. Pro bezpečné a nenávratné smazání souborů je tedy třeba využít speciální programy.

Jednou z takových aplikací je například O&O SafeErase 3. Trojková verze tohoto programu přináší svým uživatelům pohodlnější práci pomocí průvodce a především podporu Windows Vista. Ovládání programu je naprosto jednoduché, v několika krocích pouze vyberete soubory určené ke skartaci, vyberete způsob jejich odstranění z disku a celou akci provedete.

V prvé řadě musíte určit, zda chcete mazat konkrétní soubory nebo složky z disku, skartovat oblast volného místa na disku, kompletně smazat diskový oddíl nebo zrušit obsah všech datových úložišť v počítači.

O&O SafeErase 3
 
Na výběr máte ze čtyř položek pro mazání

Druhým krokem je výběr položek, které budete mazat. V případě diskového oddílu musíte určit ten patřičný, v případě souborů a složek použijete odpovídající tlačítka, kterými soubory nebo složky přidáte do seznamu. Tlačítkem s křížkem tyto soubory samozřejmě také ze seznamu odstraníte. Dávejte na výběr pozor, zatím se ještě nic nemaže a máte jedinečnou příležitost zabránit nenávratnému odstranění položek z disku.

O&O SafeErase 3
 
Ujistěte se, že jste zvolili správné položky pro mazání

Následuje výběr metody, která se pro odstranění položek z disku použije. O&O SafeErase 3 jich nabízí celkem pět. Na nejvyšším stupni je metoda popsaná Peterem Gutmannem – všechna data jsou 35× přepsána definovanými pravidly, používá se vždy náhodné pořadí. O něco méně bezpečná je metoda založená na algoritmu od NSA. Následuje německá BSI metoda, trojnásobné přepsání různými daty a nakonec máte na výběr rychlé přepsání náhodnými daty. Všechny metody jsou v průvodci pečlivě popsány.

O&O SafeErase 3
 
Kterou metodu mazání zvolíte?

Po odsouhlasení třetího kroku průvodce se spustí mazání, o jehož průběhu budete informováni v dialogu. Jakmile je mazání dokončeno, můžete si prohlédnout záznamy a program zavřít. Jak vidíte, bezpečné smazání dat není nic složitého.

O&O SafeErase 3
 
Ani to nebolelo a soubory jsou nenávratně smazány

Program O&O SafeErase 3 je komerční aplikace, na jejíž vyzkoušení máte třicet dnů. K jejímu zakoupení budete potřebovat 656 Kč, pakliže budete kupovat u služby SW.cz. Na oficiálním webu programu najdete cenu 29,95 USD. Stahovat můžete přímo z domovské stránky programu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Som rád, že je to až 35X, pretože CIA nemá problém prečítať HDD aj po 30X prepísaní, ale 35! to je už iná káva :)

návštěvník

hmm, to je možné i po 30 násobném přepsání souboru jej obnovit? :-O
To by mě zajímalo jak se to dá (teoreticky) provést. Já jsem totiž vždycky myslel, že stačí soubor přepsat jednou a už nepude obnovit.

návštěvník

Cteni po opakovanem prepsani neni problem, jde o zpracovani hodnot intezity MG pole. V pripade ze mate na disku soubor ulozeny dlouhodobe(tydny), hodnoty intezity mg pole pomalu rostou. Kdyz misto kde je logicka 1, je prepsano na logickou 0, je skutecna hodnota mg pole nepatrne vyssi nez v pripade ze puvodne byla na miste 0.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru