Mailtrap.io: SMTP server pro testování mailových zpráv

Potřebujete-li odladit odesílání e-mailových zpráv z webu nebo nějaké desktopové či serverové aplikace, je vhodné sáhnout po nějakém slepém SMTP serveru. Mailtrap.io vám nabízí komfortní testování e-mailů bez nutnosti instalace čehokoli na server nebo počítač.

O slepých SMTP serverech jsem na Maxiorlovi psal relativně nedávno, a to v článku Jak zprovoznit slepý SMTP server pro testování PHP aplikací. Tehdy jsem doporučoval řešení pro počítače s Windows a OS X a uváděl návod, jak si na lokálním počítači zprovoznit jednoduchý SMTP server, který zachytí odesílané zprávy, nepředá je dál, ale dovolí vám si je prohlížet.

Problém je v tom, že řešení, kdy vám poběží slepý SMTP server přímo na počítači, kde web nebo aplikaci vytváříte, není vždy použitelné. Mnohdy potřebujete řešení vytvářet někde na serveru, ale nemáte možnost si v něm slepý SMTP server instalovat.

Právě pro takové situace je připravena webová aplikace Mailtrap.io, což je v podstatě slepý SMTP server, kde si kdokoli může udělat uživatelský účet, zřídit si zde schránku pro testování a údaje pak použít ve své aplikaci.

Cokoli, co přes Mailtrap.io odešlete kamkoli, zůstane pouze ve schránce Mailtrapu a nepošle se dále. Vy tak máte možnost si zprávu prohlédnout, zjistit, zda je její tvar takový, jako jste očekávali a případně i ladit podobu HTML mailů.

Použití Mailtrap.io je momentálně zdarma, uvidíme, jak to bude do budoucna. S nějakým zpoplatněním se podle informací na stránkách počítá.

Vytváříme slepou schránku na Mailtrap.io

Na domovské stránce Mailtrap.io kliknete na Free Sign Up, vyplníte nové přihlašovací údaje a v potvrzovacím e-mailu pak kliknete na ověřovací odkaz. Tím budete ihned přihlášeni a můžete si vytvořit nový Inbox, tedy schránku pro shromažďování testovacích zpráv.

Po přepnutí do vytvořené schránky a kliknutí na odkaz Settings uvidíte v modrém poli údaje pro nastavení SMTP serveru. Hostitele, port, jméno a heslo pro SMTP ověřování. Tyto údaje zadáte do aplikace, ze které chcete odesílat maily a testovat ji.

Mailtrap.io

Nyní zkuste z aplikace, kterou jste nasměrovali do Mailtrapu poslat e-mail. Po přechodu do Inboxu uvidíte rozhraní podobné nějakému webovému poštovnímu klientovi, kde si můžete prohlížet všechny zprávy posílané přes Mailtrap. Ty samozřejmě nikam dále neodejdou.

Mailtrap.io

To je vše. Slepý SMTP server není nic složitého, ale velmi vám pomůže například při testování zpráv zasílaných z nějakého eshopu. Níže ještě uvádím pár tipů, jak nastavit odesílání zpráv přes SMTP ve WordPressu a v Drupalu. Oba tyto redakční systémy totiž standardně využívají PHP mail() a SMTP server uvedený v konfiguraci PHP na serveru. Po instalaci pluginu či modulu však dovedou místo toho použít SMTP server a tedy i ten slepý, poskytovaný službou Mailtrap.io.

Nastavení SMTP serveru ve WordPressu

Pro WordPress existuje hned několik pluginů podporujících SMTP. Mě se líbí jednoduchý Easy WP SMTP, který můžete instalovat rovnou přes administrační rozhraní WordPressu. Po jeho aktivaci přejděte do Nastavení > Easy WP SMTP, kde vyplníte jméno a mail odesilatele a údaje poskytnuté z Mailtrap.io.

Ve druhé části nastavení Easy WP SMTP najdete formulář s jehož pomocí můžete hned odeslat testovací zprávu na zvolený SMTP server.

SMTP ve WordPressu

Nastavení SMTP serveru v Drupalu

V Drupalu je nastavení SMTP podobné, jako ve WordPressu. Zde ovšem budete potřebovat modul nazvaný SMTP Authentication Support. Po jeho aktivaci zadáte potřebné údaje v Nastavení > Systém > SMTP Authentication Support. Nezapomeňte úplně nahoře použití SMTP serveru zapnout.

SMTP v Drupalu

Nastavení SMTP v Joomla

Redakční systém Joomla umí SMTP server použít v aktuální verzi přímo, bez potřeby instalace nějakého doplňkového pluginu. Příslušné nastavení hledejte v Globální nastavení > Server > Nastavení e-mailu, kde přepnete volbu E-mailový klient na SMTP.

SMTP v Joomla

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru