Lyrics Plugin – texty písní pro Winamp a Windows Media Player

Multimediální přehrávače Winamp i Windows Media Player patří ke klasice ve své kategorii. Oba mají své zaryté obhájce i odpůrce. Každý z nich má svá pro a proti. A oběma také chybí vestavěná funkce, která by dovedla automaticky zobrazit text přehrávané písně. Existuje několik modulů, které dovedou načítat texty písní ze souborů, které se nachází v počítači. Doplněk Lyrics Plugin je však mnohem užitečnější. Text písně totiž automaticky vyhledá na internetu. 

Vzhledem k tomu, kolik počítačů je dnes připojeno k internetu, nabízí se otázka, proč toho nevyužít pro zobrazení přehrávaných skladeb. Stejnou otázku si zřejmě položili také tvůrci prográmku Lyrics Plugin, který umožňuje zobrazovat texty písní v přehrávačích Winamp a Windows Media Player. 

Instalace Lyrics Plugin je naprosto jednoduchá. Z domovské stránky programu www.lyricsplugin.com si stáhněte instalační soubor určený pro přehrávač, kterému dáváte přednost, tedy buď pro Winamp nebo pro Windows Media Player. Instalaci pouze potvrďte, žádné nastavování není potřeba. 

Texty písní pro Windows Media Player 

Po dokončení instalace se vás Lyrics Plugin zeptá, zda má spustit přehrávač. Klidně to potvrďte a zobrazování textů k písním hned vyzkoušejte. Spusťte přehrávání vybrané skladby a počkejte na zobrazení titulků. Vyzkoušel jsem přehrávání několika zahraničních více či méně známých skladeb a Lyrics Plugin našel texty všech těchto písní bez problémů.

Lyrics Plugin
Texty písní v přehrávači Windows Media Player 

Zatímco se zahraničními písněmi si Lyrics Plugin poradil více méně bez problému, u českých interpretů již tak úspěšný nebyl. Nicméně není se co divit, od zahraničního programu jsem něco takového ani nečekal.

Texty písní v přehrávači Winamp 

Podobným způsobem můžete texty písní zobrazovat ve Winampu. Opět stačí nainstalovat Lyrics Plugin ve verzi pro odpovídající přehrávač a ten poté spustit a načíst do něj nějakou skladbu. Zatímco ve Windows Media Playeru se text písně zobrazí přímo v okně přehrávače, v případě Winampu se k zobrazení použije samostatné ukotvovatelné okno, jako je tomu ostatně u většiny modulů tohoto přehrávače.

Lyrics Plugin
Lyrics Plugin a Winamp v akci

Nastavení Lyrics Plugin 

Pokud vám bude vadit, že se text písně zobrazuje s černým písmem na bílém pozadí, což nemusí zapadat do aktuální podoby Windows Media Playeru nebo Winampu, tak si vzhled Lyrics Pluginu můžete přizpůsobit podle sebe. Pod každým textem písně najdete sadu odkazů. Okno s nastavením vyvoláte kliknutím na odkaz Configure. 

Lyrics Plugin
Okno s nastavením modulu

V nastavení můžete měnit nejenom barvu písma a pozadí, ale také velikost písma, jeho typ a zarovnání (vlevo, na střed a vpravo). Při změně barev se nezapomeňte přepnout nejprve na text nebo pozadí (background) a až poté si klepnutím do barevné palety vyberte tu pravou barvu. Pod formulářem s nastavením můžete na ukázce sledovat, jak bude zobrazení textu písně po změnách vypadat. Nové nastavení uložte tlačítkem Save changes.

Jak doplnit chybějící texty písní? 

Našli jste skladbu, jejíž text Lyrics Plugin nenalezne? Pak jej můžete doplnit a posloužit tak ostatním uživatelům. Podobně můžete upravovat případné nalezené chyby.  V sadě odkazů pod textem písně klepněte na odkaz Edit a počkejte na zobrazení nového okna s formulářem. 

Lyrics Plugin
Text písně můžete vkládat i upravovat 

Ve formuláři můžete upravovat název skladby, jméno interpreta a samozřejmě samotný text. Jakmile jste se změnami hotovi, opět nezapomeňte vše uložit kliknutím na tlačítko Save changes. 

Lyrics Plugin je zajímavý doplněk pro Winamp a Windows Media Player, díky kterému ušetříte čas s hledáním textů písní na internetu a můžete se tak naplno věnovat poslechu a případně si potichu či nahlas broukat zobrazený text. Jedinou nevýhodou je, že se text písně, který je delší, než momentálně umožňuje okno přehrávače zobrazit, automaticky neposunuje.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

ten plugin je slabota, alespoň podle těch screenshotů neumí zvýraznit aktuální část textu (tzv. karaoke), tohle umí plugin pro foobar 2000, což je to nejlepší na přehrávání (a další práci s audiem) co můžete na windows sehnat a to i mezi komerčním sw (tento program je freeware)

návštěvník

na XP ani Windows Media Player, natož Winamp jednu z nejzákladnějších věcí, které většina uživatelů od přehrávače požaduje: zobrazit správně jméno interpreta a název alba a tracku a FB2K je jeden z mála přehrávačů, který to zvládne

návštěvník

A co tak napsat co je to za plugin, konstruktivní debata se tomu říká.

návštěvník

Velmi mně vadí, že nelze text extrahovat pomocí Ctrl+C

návštěvník

Nezná někdo plugin co funguje ve Winampu pod Windows 7 64? Všechny co jsem zkoušel padají jak přezrálé hrušky nebo vůbec nefungují (např Leo's). 

návštěvník

tiez by som rad nejaky plugin co funguje pod win 7

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru