Live Translator – ukázka překladače textů zdarma

Na angličtinu, jako „oficiální“ jazyk internetu, jsme si už asi všichni zvykli. Ovšem internetové stránky se zdaleka neomezují jen na ty anglické. Každý z nás čas od času zabrousí na web, jehož texty jsou psány jazykem, kterému nerozumíme. A právě v tuto chvíli nastává okamžik pro online překladače textů, které jsou v mnoha případech zcela zdarma.

Zdarma a online je i překladač od Microsoftu, nazvaný Live Translator. Prozatím je pouze v betaverzi, nicméně se zdá být plně funkční, podobně jako ostatní produkty ze sady Live, které Microsoft nejprve zveřejňuje jako betaverze.

Služeb překladače Live Translator využijete v případě, že chcete přeložit text stránek z arabštiny, angličtiny, němčiny, italštiny, čínštiny, francouzštiny, ruštiny a dalších jazyků. Přestože má Live Translator české uživatelské rozhraní, není tento překladač určen pro převod textů do češtiny. Dle neoficiálního vyjádření zástupců českého Microsoftu – zatím. Já tak optimistický nejsem, i když nevím, kdy by se čeština (pokud vůbec) mohla v programu Systran, který Live Translator využívá, objevit.

Ovšem i tak si myslím, že jde o výbornou pomůcku srovnatelnou s jinými překladači textů, které jsou na internetu zdarma k použití. Češtinu v nich většinou také nenajdete. Osobně se mi již několikrát stalo, že jsem potřeboval přeložit texty z pro mě poměrně exotických jazyků, jako je čínština nebo arabština. Příležitostí se k tomu může naskytnout mnoho – reakce ve fórech, recenze vašich produktů atd. V momentě, kdy si takovýto text strojově přeložíte do sobě známějšího jazyka (nejčastěji asi do angličtiny), budete hned vědět, o čem je řeč.

Překladače textů

V rámci Live Translatoru můžete přeložit až 500 slov vložených například přes schránku. Stačí si zvolit zdrojový a cílový jazyk překladu a kliknout na tlačítko Přeložit. Zajímavostí je překlad kompletní webové stránky. Stačí zadat její adresu. Live Translator ji poté zobrazí ve dvou panelech, kde na jedné straně uvidíte původní podobu webu, na druhé pak jeho překlad.

Live Translator
 
Překlad textů v akci

Na překladu webů se mi nejvíce líbí zvýrazňování souvisejících vět. Okamžitě tak můžete překlad porovnat s jeho původní podobou, aniž byste ji museli očima v textu dlouho hledat. Panely mohou být vedle sebe i pod sebou, kvůli úspoře místa je možné přeložený text zobrazovat i ve formě plovoucí nápovědy.

Live Translator
 
Využití překladače pro celý web

Pokud se vám služby online překladače textů Live Translator líbí, pak si jeho používání můžete zpříjemnit pomocí tlačítka do nástrojové lišty Windows Live Toolbar. Majitele webů (zatím zejména těch cizojazyčných, nečeských) bude zajímat, že na své stránky mohou vložit jednoduchý kód, který návštěvníkům webu umožní jeho text okamžitě přeložit pomocí jádra Live Translatoru.

Live Translator
 
Překlad textu ve formě nápovědy

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

ja uz roky rokuce pouzivam babelfish.altavista.com a uplne spoko...apon co sa tyka RUS - ENG

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru