Komodo IDE 7: výborný programátorský nástroj v nové verzi

Jeden z nejlepších nástrojů určených pro vývojáře webových aplikací psaných v PHP, HTML (5), CSS (3), JavaScriptu, Pythonu a řadě frameworků je dostupný v nové verzi. Přináší řadu novinek, z nichž některé se objevují i ve zdarma dostupné verzi Komodo Edit.

Programátorský editor nebo spíše vývojové prostředí Komodo Edit jsem vám představoval poměrně nedávno v článku Komodo Edit: výborný editor pro webové programátory. Dnes bych vám rád zmínil několik novinek v placeném Komodo IDE 7, které se objevilo 1. února 2012. Některé z novinek samozřejmě přecházejí i do zdarma dostupného Komodo Edit, jehož upgrade vám vřele doporučuji.

Komodo IDE 7

Komodo IDE 7

Podpora cloudu v Komodo IDE 7

Komodo IDE si již v předchozích verzích velmi dobře rozumělo s požadavkem na vzdálenou editaci přes FTP nebo SSH, aniž by bylo nutné kopírovat celou strukturu vzdáleného webu nejprve na lokální počítač. Podporu vzdálených úložišť Komodo IDE 7 dále rozšiřuje o možnosti snadné publikace vašich webových projektů do cloudu. Využívá přitom projekt Stackato, což je cloudové řešení od ActiveState, výrobce Komoda.

Stackato spustíte z nabídky Tools a v podstatě jedním klepnutím můžete svůj projekt publikovat v cloudu, včetně připojené databáze.

Synchronizace nastavení mezi různými počítači

Přiznám se, že při své práci podporu cloudu moc nevyužiju, ovšem další novinka v Komodo IDE 7 je zajímavá i pro mne. Komodo používám na více počítačích, takže vítám možnost synchronizace dat mezi různými počítači.

Synchronizací se v případě nové funkce Komodo IDE 7 myslí vzájemný přenos položek v toolboxu, barevných schémat, šablon, katalogů API, nastavení vzdálených serverů a dalších položek. Nejde tedy jen o prosté překopírování souboru s uloženým projektem, ale o skutečnou synchronizaci celého prostředí mezi více počítači nebo operačními systémy.

Synchronizace probíhá automaticky, vyžaduje jen prvotní nastavení pomocí nabídky Tools > Set Up Sync. Všechna data jsou šifrována, celé nastavení probíhá naprosto stejně, jako ve Firefoxu a jeho nástroji Firefox Sync.

Komodo IDE 7

Komodo IDE 7 a synchronizace dat

Spolupráce více vývojářů na jednom souboru

Jestliže pracujete v týmu, může se stát, že se zároveň pustíte do úprav stejného souboru. Komodo IDE 7 to nyní řeší, takže si soubory pod rukama vzájemně nepřepíšete. Jestliže budete editovat stejný soubor ve více lidech naráz, pak se vám v editoru objeví barevné zvýraznění změn které provedli a provádějí vaši kolegové.

Profilování kódu v Komodo IDE 7

Další lahůdkou v Komodo IDE 7 je profilování kódu. Vybrané části programového kódu v Pythonu nebo v PHP (5.2 a vyšším) můžete nechat zobrazit ve formě grafů ukazujících vytížení procesoru. Odhalíte tak výkonnostně slabá místa svých aplikací a budete tak vědět, kde případně provést změny.

Komodo IDE 7

Komodo IDE 7 a profilování kódu v PHP

Co se týče profilování PHP na lokálním počítači, zkoušel jsem Drupal instalovaný v Acquia Dev Desktop a je to naprosto v pohodě a jednoduché. Stačí si otevřít příslušný soubor a spustit funkci Debug > Start Code Profiling. U vzdálených projektů musíte na serveru zapnout podporu pro Xdebug, viz dokumentace.

Podpora nových jazyků

Komodo je dobře známé svou vynikající podporou pro různé jazyky nebo frameworky. Nejde jen o barevné zvýrazňování syntaxe, editor nabízí inteligentní nápovědu pro psaní a doplňování kódu, ladění, v CSS umí nabízet vybírátko barev, po kliknutí na funkci dovede zobrazit její definici včetně nápovědy v plovoucím okně atd. Při editaci vzdálených projektů můžete z lokálního počítače nechat načíst soubory s definicemi funkcí, čehož využívám třeba pří práci na projektech v Drupalu. Komodo mi pak nabízí doplnění a nápovědu k API Drupalu nebo k jQuery.

V Komodo IDE 7 se vedle stávající podpory pro PHP, HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery, Python, Perl, Ruby, Tcl, XML a XSLT dočkáte i plné podpory pro Node.js a částečné podpory (jen barvy a kontrola syntaxe) pro CoffeeScript, LESS, SCSS, EJS a Mojolicious.

Komodo IDE 7

Komodo IDE 7

Komodo IDE 7 přichází s vyšším výkonem

Jestliže jsem ve výše odkazovaném článku o Komodo Edit psal, jak je tento nástroj i přes svou komplexnost rychlý v porovnání s konkurencí, pak musím vývojáře z ActiveState pochválit za to, že v Komodo IDE 7 došlo k dalšímu zlepšení výkonu a rychlosti aplikace. Nyní je postavena na jádře Mozilla 7.0 (nejde tedy o žádnou pomalou Javu jako třeba u Eclipse), podobně jako webový prohlížeč Firefox. Mimo jiné vám tak nabídne i lepší náhledové okno, které v podstatě podporuje totéž, co Firefox 7.

Další novinky v Komodo IDE 7

Z dalších vylepšení bych rád zmínil lepší kontrolu syntaxe, která si nově poradí se soubory střídajícími různé jazyky (třeba JavaScript v HTML kódu), zjednodušeno je také prohledávání obsahu souboru.

Co je nového v Komodo Edit 7?

Spolu s uvedením Komodo IDE 7 jde ruku v ruce i nová verze bezplatného Komodo Edit. V něm můžete z nových funkcí a vlastností využít podporu pro nové jazyky, o něco lepší automatické doplňování kódu (např. v CSS je už za pravidlem vkládána i dvojtečka) a samozřejmě rychlost díky novému jádru Mozilla 7.0.

Komodo IDE 7 i Komodo Edit 7 můžete stahovat z adresy www.activestate.com/komodo-ide. Licence Komodo IDE 7 stojí 245 dolarů, upgrade pak 118 dolarů.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru