Kalendář Google: tipy a triky

Chcete mít přehled o naplánovaných událostech, dostat se k nim odkudkoli z internetu a případně je synchronizovat s mobilním telefonem? Pak se Google Kalendář jeví jako jedno z ideálních řešení. Využijte jeho možností.

Reklama

Velice dlouho jsem při plánování spoléhal na vlastní paměť. Později jsem začal pracovat se systémem e-mailů, které jsem z Doručené pošty neodstraňoval do té doby, dokud jsem prostě projekty související s danými zprávami nedořešil do konce. Moc se mi to líbilo v Opeře, kde se hotový mail prostě zaškrtnul a označil jako vyřízený.

Později jsem přešel na Microsoft Outlook, kde mě zase zaujalo propojení e-mailů a kalendáře s úkoly. Z e-mailů lze velice snadno vytvořit záznamy v kalendáři. Avšak už více než dva roky dávám přednost online řešením. Ať už využijete Kalendář Google, nebo Windows Live Kalendář od Microsoftu, v obou případech dostáváte možnost synchronizovat data s mobilním telefonem (Windows Mobile nebo Android) a především se ke svým záznamům dostanete odkudkoli prostřednictvím webového prohlížeče.  Nemusíte řešit synchronizaci mezi domácím počítačem a kanceláří, navíc je to zcela zadarmo.

V současné době dávám přednost Kalendáři Google. S mobilním telefonem jsem totiž přešel na platformu Android, a jsem velmi spokojeným majitelem HTC Hero. Pojďme se podívat na několik zajímavých vlastností Kalendáře Google.

Využívejte Google Gears a offline přístup

Přestože je Kalendář Google online aplikace, můžete s ní pracovat i v momentě, kdy nemáte aktivní připojení do internetu. Umožní vám to instalace Google Gears pomocí odkazu pro offline přístup v Kalendáři Google. Předpokladem je, že používáte některý z webových prohlížečů Internet Explorer, Firefox nebo Chrome. Po instalaci Google Gears a nastavení offline přístupu jsou veškerá data zadaná do Kalendáře Google synchronizována s úložištěm ve vašem počítači.

Pokud budete bez aktivního internetového připojení, budete stejně moci zadat internetovou adresu Kalendáře Google a v podstatě bez omezení s ním pracovat. Jakmile se připojení k internetu obnoví, data se z počítače synchronizují.

Úpravu nastavení offline přístupu najdete ve formuláři zobrazením po kliknutí na odkaz Nastavení v horní části Kalendáře Google a přepnutí na kartu Ofline.

Kalendář Google

Kalendář Google

Ideální zobrazení? Měsíc a agenda

Data z Kalendáře Google si zobrazíte v několika pohledech. Pokud nemáte kalendář nabitý k prasknutí a více jak dva záznamy denně, pak by vám mělo nejlépe vyhovovat zobrazení s náhledem na celý měsíc, ve kterém máte ideální přehled o všem, co je potřeba vyřídit.

Zajímavě však vypadá také zobrazení Agenda. V tabulce zde uvidíte seznam událostí, přičemž prázdné dny jsou vynechány.

Kalendář Google

Kalendář Google

Využívejte systém více kalendářů

V rámci celé aplikace Google Kalendář lze pracovat s několika kalendáři. Standardně máte k dispozici kalendář nazvaný vaším jménem. Když si však přidáte další kalendáře, využijete je pro odlišení událostí, které souvisí například se soukromými věcmi a zaměstnáním. Vybraný kalendář lze sdílet pro čtení i pro úpravy s dalšími uživateli, což opět hovoří pro práci s více kalendáři. Výsledkem je pak velmi jednoduché, ale pro mnoho lidí dostačující napodobení plánovacího CRM.

Zajímavé doplňky z laboratoře

V Laboratoři Google, která je dostupná pro kalendář, nenajdete tolik doplňků jako u Gmailu, ale přesto zde objevíte zajímavá vylepšení. Vyzkoušejte například Ztlumení jasu pro budoucí opakované události, zvýraznění dalších schůzek nebo připojení Dokumentů Google.

Mimochodem, přímo v Gmailu najdete také gadget pro Google Kalendář. Ten doplní do levého sloupce pole s nejbližšími událostmi.

Kalendář Google

Kalendář Google

Klávesové zkratky pro Kalendář Google

Pro rychlou práci s Kalendářem Google vám přijdou vhod následující klávesové zkratky:

 • c - zobrazí formulář pro vytvoření nové události
 • q - zobrazí formulář pro rychlé přidání události
 • / - přesune kurzor do vyhledávacího políčka
 • z - odvolá poslední úpravu, je-li to možné
 • p - zobrazí předchozí časové období (např. týden nebo měsíc)
 • n - zobrazí následující období
 • t - zobrazí dnešní den
 • d - zobrazení denní pohled
 • w - zobrazí týdenní pohled
 • m - přepne na měsíční zobrazení
 • a - přepne do zobrazení Agendy
 • s - přepne vás do sekce s nastavením

Využíváte online aplikace pro plánování času, nebo dáváte přednost klasickým aplikacím pro desktop? Nebo je pro vás pohodlnějším řešením paměť, tužka a papír? Dejte vědět do komentářů.

Tagy: 

Volná místa v IT

Další pracovní místa najdete na stránce Volná pracovní místa v IT.

Reklama

Komentáře

Jsem také vlastníkem HTC Hero a ačkoliv jsem i předtím používal jak gmail, tak i vlastní maily hostované na google apps, tak mně skvělá kooperace androidu a googlu donutila používat google calendar a zcela zapomenout na Outlook. :)

Je možné synchronizovat Google Kalendář i s Windows mobile?

Zkuste GMobileSync.

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

Dobry den,

 jestli se nepletu v offline modu nelze pridavat udalosti, ktere by se po pripojeni synchronizovaly. Mate nejake reseni. Dekuji

Dobrý den, pěkný článek, díky za užitečné informace. Myslíte, že lze v kalendáři vytvářet automaticky události pomocí gmailu? Myslím to tak, že Vám přijde konkrétní meil, kde bude v předmětu např. REZERVACE HOTEL a pomocí těchto kritérií se v google kalendáři vytvoří událost.

Myslím, že to asi nejde. Tedy pokud se náhodou neobjevilo nějaké nové rozšíření v Google Labs.

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

prestal se mi zobrazovat google kalendar v prohlizeci chrome? Ma nekdo podobny problem? Nedokazu si to vysvetlit. Ve firefoxu to funguje. Kdyz se kouknu do napovedy tak pisou:

Kalendář Google aktuálně podporuje následující prohlížeče:

- Microsoft Internet Explorer (IE) verze 6.0 a 7.0 (systém Windows) 
- Mozilla Firefox verze 2.0 nebo novější (systém Windows, Mac a Linux) 
- Apple Safari 3.1 pro systém Mac OS X 10.4

Poznámka: Ve všech prohlížečích musí být povolen jazyk JavaScript a soubory cookie.

Tyto prohlížeče je možné stáhnout z následujících adres:

- Microsoft IE http://www.microsoft.com/windows/ie/downloads/default.mspx

- Mozilla Firefox: http://www.mozilla.com/firefox/

 

Je vubec mozne aby google udelal aplikaci ktera nebude stavena na Chrome?

Mně kalendář jede v Google Chrome v pohodě. Nemáte nainstalován nějaký doplněk, který mění identifikaci prohlížeče?

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

nic jsem neinstaloval, prestalo to jit "jen tak", preinstalování taky nepomaha.

Shrnutí: Donedávna jsem jako organizer používal hlavě VueMinder, protože G-Kalendář předtím nefungoval offline. Ale teprve až G-Kalendář bude umět plně pracovat i autonomně a vybrané úseky historií událostí bude možné překopírovat třeba na flešku, pak to bude SUPER!

Pro: Profesionálně propracovaný připomínkovač např. pro TV pořady.

Proti: V režimu offline ani po instalaci Google Gears a nastavení přístupu offline nelze v něm editovat ani vyhledávat! Lze v něm pouze listovat a funguje i vyskakovací upozorňovací okýnka. Neumí však upozorňovat navíc i akusticky (tedy ani v online režimu). A co je zdrcující, že se to nazývá Kalendář ale chová se to jen jako primitivní připomínkovač! Vyhledávač neumí hledat v uplynulých dnech!! Strukturovanou událost o 500 slovech prakticky nelze vtěsnat do miniaturního chlívku Poznámky.

Díky za postřehy z praxe.

Majitel Maxiorla. Nabízím mimo jiné placené poradenství pro Drupal. Jsem i na Twitteru.

nevíte někdo zda jdou označovat "události" jako "vyřízené"? Pokud ne, tak nevím jak vyřízenou věc odlišit od nevyřízené pokud ji nechci vymazat. díky

V laboratoři mám zaškrtnuto skrýt ranní a večer. hodiny, jsou tam stále ?!?!? nevím jak na to, asi je to rukama ;-)

Přidat komentář